10.000m2 çayır tarlada yapılabilecekler...

Merhaba Arkadaşlar;

Eskişehir Beylikova ilçesinde bu yıl pancar ekim devresinde olan 10 dönüm sulama sorunu olmayan (hem başında dere var hem de ortasında kuyu)çayır tarlada sizce neler yetiştirilebilir.

Pancara işçilik zorluğu (çapa ve söküm için işçi bulmak çok zor) maliyeti, ürün fiyatının düşüklüğü sebeplerinden biraz uzak duruyorum...

Google Earth'ten baktım, dediğin bölgeye.

düz yerler. tarlayı tespit edemedim ama :) kuyu göremedim çünkü...
bana sorarsan yılda iki ürün için ideal bir tarla.

1-arpa ekersin, haziranda biçer hemen arkasından silajlık mısır ekersin güzel olur.

2- sebze ekersin, biraz uğraşırsın ama pazarını buldun mu iyi para eder.

3- fasulye ekebilirsin, kg'sını 7-8 TL'ye perakende satarsın.

4- hiç olmadı, yonca ekersin, iki haftada bir sularsın, yılda 4-5 kere biçersin...

• Beğen
Tepkiler: parsibey
Google Earth'ten baktım, dediğin bölgeye.

düz yerler. tarlayı tespit edemedim ama :) kuyu göremedim çünkü...
bana sorarsan yılda iki ürün için ideal bir tarla.

1-arpa ekersin, haziranda biçer hemen arkasından silajlık mısır ekersin güzel olur.

2- sebze ekersin, biraz uğraşırsın ama pazarını buldun mu iyi para eder.

3- fasulye ekebilirsin, kg'sını 7-8 TL'ye perakende satarsın.

4- hiç olmadı, yonca ekersin, iki haftada bir sularsın, yılda 4-5 kere biçersin...

İlginiz için teşekkürler :D
Adsız.jpg
tarla işaretli yerdeki ince uzun olan.

1- Arpa tamam da silajlık mısırda ekim ve hasat makinemiz yok (maliyet hanesine 10x10=100TL ekim + 10x100=1000TL biçim) ayrıca silajı ya taze olarak hemen satmak gerek ya da paketleme makinesi olması gErek...

2- Sebze çok mantıklı. bu aralar eskişehir bölgesinde biber, domates, haşlamalık mısır revaçta...

3- fasülye için geçirgen ve kumlu toprak önerisi yapıyorlar. bizimki biraz çorak yani 6 saatlik yağmurlamada su durur ama 2 gün sonra tarlada derin çatlaklar oluşur...

4- yonca da en az 5 yıllık yatırım demek. böyle küçük tarla içinde yoncayla uğraşmak zor olur bence