Yardımcı olur musunuz?

Herkese selamlar..

Biliyorum herkes sütçülük ve besiciliğe merak salmış durumda, ve ilgili/ilgisiz herkes birşeyler soruyor. Sanırım bu merak bende de oluştu. 2 aydır sürekli okuyor ve araştırıyorum. Birkaç sorum olacak.

Elimizde var olanlar:
1) 200-300 dönüm tarla, hatta biraz daha fazla. Ekilmeyenler yerlerle birlikte 500-600 dönüm eder sanırım. (Büyük bir kısmı köye 2-3 km uzaklıkta ve gölete bitişik tarlalar)
2) 1 büyük, 1 küçük traktör ve bunların ekipmanları.
3) Ahır yapmaya yetecek kadar büyük, köydeki evimize 100 m mesafede kavaklık. Kavaklar yeni kesildi.
4) Yaklaşık 30 yıldır buğday, arpa, yulaf ve nadiren de patates ektiğimiz bu tarlaların bir kısmına silajlık mısır (ve biraz da yonca) ekmeyi düşünüyoruz. Buğday, arpaya da devam edeceğiz. (Bugüne kadar samanımızı köylülerimizi bedava, çok cüzi bir ücret karşılığı veya basit yardımlar karşılığı verdik.)

Köyümüz, Sivas ' ta. Merkeze bağlı Harmancık (Eskigulam Köyü). Kışın sıcaklık -20, -25 dereceye düştüğü yıllar oluyor.

Amacımız:
Sütçülük yaparak çok para kazanmak değil. Sanırım bu epey zor bir hedef. :) Asıl amacımız başarılı olmak, para kaybetmemek, ya da şöyle söyleyeyim kaybedersek de çok para kaybetmemek. Rezil rüsva olmamak. :) 20 baş civarı hayvanla başlamayı düşünüyoruz.
Kredi kullanmayacağız.
Bakımı köyde bir çalışana yaptırmayı düşünüyoruz ama bu tam kesin değil. (Gözetim ve gerekirse bakım için kendim haftada 2 gün ayırabilirim. Kardeşim de yine 2 gün ayırabilecek durumda).

1) Sizce başarılı olmamız çok mu zor?
2) Eğer bu işe girersek seçmemiz gereken ahır tipi nedir? Biz Sivas ' ın ünlü soğuğuna rağmen, asıl sorunun sıcaklık olduğunu düşünerek, yarı-açık tip ahır düşündük. Bu doğru mu? Sivas ' a uygun bir ahır tip mi?
3) Okuduklarımız ve araştırdığımıza göre bakımı kısmen daha kolay olan Simental (kırma) ırkı hayvan düşünüyoruz. Sizce doğru seçim mi?
4) Eğer yapar isek, ahırı çok ilkel olmamak kaydıyla mümkün olduğunca ucuz tip bir ahır olarak düşünüyoruz (yarı-açık). Bu düşüncemiz doğru mu?
5) Gebe hayvan almak doğru olur yoksa buzağı alıp, yetiştirmek mi?

Zamanını ayıran ve cevap yazan arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler..

Ynt: Yardımcı olur musunuz?

' Selim232323 ' adlı üyeye gelen kutusu dolu olduğu için kişisel ileti gönderilemedi!

Merhaba Selim bey özelden yazdığınız iletiye cewap yazmak istediğimde bu mesajı alıyorum...GelenKutunuzu kontrol edermisiniz lütfen....

Öncelikle foruma hoşgeldiniz, süt sığırcılığı konusundaki cesaretiniz için sizi kutlarım.
Nacizane fikirlerimi yazayım, sıcaklık konusunda hemen hemen aynı şartlara sahibiz, araziniz ve sulama imkanınız daha çok sayıda hayvana bakabilir. Fakat süt sığırcılı yapacaksanız kesinlikle holştayn ve onun melezleri uygundur. Simentall ve Montafon daha çok etçil bir ırktır döl verimi holştayna göre biraz düşüktür, ticari değeri biraz fazladır.
Ahırı kesinlikle kapalı sistem yapmalısınız, Uzak gebe hayvan alabilirsiniz veya hayvanları daha iyi tanımak ve birazda sizin şartlarınıza alıştırmak adına 15-16 aylık düveler alıp 20 ay civarı tohumlama yaptırırsınız. Hem istediğiniz boğaları seçmiş olursunuz.
En önemlisi bu işe girmeden slajlık mısır, yonca v.b. yem bitkilerini ekip hasat edip bu işe öyle giriniz. 20 hayvan iyi bir başlangıç,

öncelikle gebe alırsanız daha iyi olur buzağısındanda faydalanırsınız sütündende ama buzağı alırsanız büyüyene kadar besleyeceksiniz 1 sene bütün her şey cebinize saracak ama süt için bu işe qirecekseniz hoştayn cins bire birdir ama buzağı satacaksanız simental cins i iyi olur . ahır yapacaksanız kapalı ahırı tercih etmenizden yanayım çünkü - 20 derece az buz soğuk değil . bnm diyebileceklerim bunlar ok-*-s

demirciler_14 link=topic=57694.msg619291#msg619291 date=1344214608' Alıntı:
Allah kolaylık versin.

Amin. Teşekkürler.

Hermiyas link=topic=57694.msg781384#msg781384 date=1380830775' Alıntı:
' Selim232323 ' adlı üyeye gelen kutusu dolu olduğu için kişisel ileti gönderilemedi!

Merhaba Selim bey özelden yazdığınız iletiye cewap yazmak istediğimde bu mesajı alıyorum...GelenKutunuzu kontrol edermisiniz lütfen....

Hermiyas Bey,
Mesaj kutum doluymuş sanırım. Şu an mesajları sildim. Cevabınızı tekrar gönderirseniz çok makbule geçecek.
İlginiz için teşekkürler.

nailyetek link=topic=57694.msg781397#msg781397 date=1380831286' Alıntı:
Öncelikle foruma hoşgeldiniz, süt sığırcılığı konusundaki cesaretiniz için sizi kutlarım.
Nacizane fikirlerimi yazayım, sıcaklık konusunda hemen hemen aynı şartlara sahibiz, araziniz ve sulama imkanınız daha çok sayıda hayvana bakabilir. Fakat süt sığırcılı yapacaksanız kesinlikle holştayn ve onun melezleri uygundur. Simentall ve Montafon daha çok etçil bir ırktır döl verimi holştayna göre biraz düşüktür, ticari değeri biraz fazladır.
Ahırı kesinlikle kapalı sistem yapmalısınız, Uzak gebe hayvan alabilirsiniz veya hayvanları daha iyi tanımak ve birazda sizin şartlarınıza alıştırmak adına 15-16 aylık düveler alıp 20 ay civarı tohumlama yaptırırsınız. Hem istediğiniz boğaları seçmiş olursunuz.
En önemlisi bu işe girmeden slajlık mısır, yonca v.b. yem bitkilerini ekip hasat edip bu işe öyle giriniz. 20 hayvan iyi bir başlangıç,

Hoşbulduk NailYetek Bey.
Mesajımı geçen yıl atmıştım. Süt sığırcılığı değil de besi sığırcılığı yapmaya karar verdik. Beslemeyi iyi yaparsak zarar etmek çok zor gibi geldi bize.
Yem bitkilerini önce ekme konusundaki görüşünüze katılıyorum. Ahır tipi konusunda tam karar veremedik açıkcası.

Verdiğiniz bilgiler ve tavsiyeler için çok teşekkürler..

ramiz balcıoğlu link=topic=57694.msg781398#msg781398 date=1380831302' Alıntı:
un var,yağ var, şeker var iş kaldı helva yapmaya.başarılı olmamak için bir sebep yok. Allah yardım etsin.

Teşekkürler Ramiz Bey.

alperen_37 link=topic=57694.msg781399#msg781399 date=1380831373' Alıntı:
öncelikle gebe alırsanız daha iyi olur buzağısındanda faydalanırsınız sütündende ama buzağı alırsanız büyüyene kadar besleyeceksiniz 1 sene bütün her şey cebinize saracak ama süt için bu işe qirecekseniz hoştayn cins bire birdir ama buzağı satacaksanız simental cins i iyi olur . ahır yapacaksanız kapalı ahırı tercih etmenizden yanayım çünkü - 20 derece az buz soğuk değil . bnm diyebileceklerim bunlar ok-*-s

Tavsiyeler ve bilgilendirme için teşekkürler Alperen37.
Ahır tipi konusunda tam karar veremedik ama brandalı tip bir ahır düşünüyoruz. Mesaj sayım az olduğu için link veremiyorum..

Zaman ayırıp mesaj yazana herekese teşekkür ederim.

Ahırı beton değil tam açıkda değil ÇADIR yap! Paranı betona gömme, 20 baş ideal, mümkünse ileri gebe bul al, paraya kıy tüm testlerini yaptır al, hayvanın görüntüsüne aldanma sakın!

2 çadır 200 kangalla geçen sene organik koyunculuğa Bismillah dedik.

Şimdi 3 çadır 350 baş oldu, 50 ' si organik kurban olarak Anakara yolcusu... buranın kışı Sivasa çok benzer.

UÖZKAN.77 link=topic=57694.msg781664#msg781664 date=1380896439' Alıntı:
Burda kış vaziyeti de var, çadırlar izolasyonlu çok memnun kaldık 2 idi 3 ' ledik, bi bak derim...

http://www.trakkulup.net/kucukbas-hayvancilik/bayburt-organik-koyunculuk-ve-cadir-agil/

Selam Özkan Bey,

Linkler ve resimler için teşekkürler..
Branda/çadır tipi barınaklar bence de oldukça ilginç.. Bizim düşündüğümüz tamamen branda şeklinde değil de en azından 1 m duvar üzerine oturtulmuş bir tip. Bilemiyorum ne kadar doğru olur...

Allah yardımcınız olsun. Neredeyse her şey var. Geriye bu işi sevmek kalmış bana göre... Severek yaparsanız başarılı olursunuz. Sevmezseniz, her gün hayvanlara, yaptığınız işe bela okuyarak yaparsanız bir şey kazanamazsınız...

Benim de hayvancılık planlarım var ama sizdeki imkanlar şuan bende yok. Tamamen sıfırdan başlayacağım :).

ELPRESACANARİO link=topic=57694.msg788602#msg788602 date=1382900425' Alıntı:
Allah yardımcınız olsun. Neredeyse her şey var. Geriye bu işi sevmek kalmış bana göre... Severek yaparsanız başarılı olursunuz. Sevmezseniz, her gün hayvanlara, yaptığınız işe bela okuyarak yaparsanız bir şey kazanamazsınız...

Benim de hayvancılık planlarım var ama sizdeki imkanlar şuan bende yok. Tamamen sıfırdan başlayacağım :).

Amin.. Allah herkese kolaylık versin..
10 tane dana alıp bir deneme yapacağız. Sanırım şu aralar dana (montofon-melezi, simmental-melezi) almak için uygun bir zaman..
Başarılar dilerim..

Selim232323 link=topic=57694.msg788613#msg788613 date=1382901024' Alıntı:
Amin.. Allah herkese kolaylık versin..
10 tane dana alıp bir deneme yapacağız. Sanırım şu aralar dana (montofon-melezi, simmental-melezi) almak için uygun bir zaman..
Başarılar dilerim..

Meraya dayalı düşünüyorsanız angus ve şarole daha mantıklı. Bunların melezleri de verimli... Canlı ağırlık artışı angus ve şarolede daha yüksek ve verilen ottan maksimum fayda sağlıyorlar. Montofon ve simental hem süt hem de besicilik yapan işletmeler için daha doğru bir seçim, çünkü bunlar kombine ırklar...

ELPRESACANARİO link=topic=57694.msg788620#msg788620 date=1382901660' Alıntı:
Meraya dayalı düşünüyorsanız angus ve şarole daha mantıklı. Bunların melezleri de verimli... Canlı ağırlık artışı angus ve şarolede daha yüksek ve verilen ottan maksimum fayda sağlıyorlar. Montofon ve simental hem süt hem de besicilik yapan işletmeler için daha doğru bir seçim, çünkü bunlar kombine ırklar...

Haklısınız.. Ancak sözkonusu ırkların buzağılarını bulmak çok zor.. Ayrıca fiyatları da pahalı...
Montofon ve Simental ırklarının da besi yeteneği oldukça iyi sayılır.. Bilebildiğim kadarıyla tabi..
Siva çevresinde Montofon çok yaygın ve beğenilen bir ırk..

Selim232323 link=topic=57694.msg788646#msg788646 date=1382903890' Alıntı:
Haklısınız.. Ancak sözkonusu ırkların buzağılarını bulmak çok zor.. Ayrıca fiyatları da pahalı...
Montofon ve Simental ırklarının da besi yeteneği oldukça iyi sayılır.. Bilebildiğim kadarıyla tabi..
Siva çevresinde Montofon çok yaygın ve beğenilen bir ırk..

Bunların melezleri de verimli. Tabi simental ve montofon melezlerine göre daha nadirler.

Simental ve montofon melezi et verimi olarak da iyidir. Ama denk gelirseniz şarole veya angus melezini mutlaka deneyin, farkı göreceksiniz.

Zaten saf ırk toplayıp besicilik yapılırsa pek kazanç elde edilemez diye düşünüyorum.

Altyapınız sağlam. Eğer seviyorsan ve istiyorsan da zaten yapma dense de yaparsın. Öncelikle hayvancılık karlı bir iştir. Ama hayvancılıktan herkes kar etmeyi başaramaz. Atadan dededen kalma yöntemlerin doğru olduğunu sananlar, ırk seçimini yanlış yaparak başlayanlar, hayvan besleme konusunda bilgisiz olup her duyduğuna inananlar, hayvan sağlığı konusunda bilgisiz olup her duyduğuna inananlar, en önemlisi de kahvede zırbilgisiz hayvancılık uzmanlarından(?) ki bu işin sözde uzmanı çoktur, (herkes çok bilir) duyduklarını uygulayanlar para kazanamıyorlar ve batıyorlar; hızla da batmaya devam edip elenecekler.

Bence kapalı sistem yapma çünkü kapalı sistem yüzünden ülkemizde ciğer hastalıkları oranı çok yüksek. Şimdi kahvede sorsan ciğer hastalıklarının soğuktan olduğunu söyleyeceklerdir :)
Sizin oralar için perdeyle kapanabilir yarı açık sistem en mantıklısı bence.