nohut tohumu

arkadaşlar elimde çok özel nohut tohumu var.
hertürlü hastalıklara dayanan yüksek verimli kışlık ve yazlık ekilen nohutum var.şuan şuan ankara tarla bitkileri bölümünde,tohum bilgi bankasında.,tarım kredi koop.lerinde dogu akdeniz tarımsal araştırmaya ve bir de bir ünivresitemizin ziraat fakültesine gönderilerek araştırılacak olan nohutum var.yemekilik tadı çok mükemmel olan %100 dogal bir nohuttur.küçük çaplı elek ölçüleri 7,5-8 mm ve 8,5 mm gelen bir ölçüdedir.yemeklik nohuttur.biçerdöverle hasatı çok süperdir.verimlidir.şuan en verimli nohut.her tarlaya her şarta uyum sağlar.

birde tam kışlık denemiz olacak.
birde 8-8,5 mm ölçülerinde yine hastalıga dayanıklı bir nohutum var.
buyıl 9-10 mm güzel bir nohutum daha üretime geçecegim.

ve de isteyen olursa 8mm ölçülerinde olan tesscilli inci nohut tohumu da var.

almak isteyenlere duyrulur.

Ynt: nohut tohumu

arkadaşlar ankaraya gelen görür.şuan yani 22 aralık 2011 tarihinde tarla son gördügümde nohutlarım tarlada yemyeşil duruyordu çiçek aşamasında.ve digerleri çimlenmiş durumdaydı.şaun bu hafta gidersem bakacagım resimleri çekecegim.şuan bu nohut tam hayretler içerisinde araştırılıyor.
bunun fiyatını elimde 2 ton kaldı. 5 tl ye veriyorum. şuan bir çok hasatlıklı tohumlar elenip torbalanıp 6-8 tlden veriliyor.ve bunlar hastalıklı ve bunlar %100 hastala,nacak ve de kayıpları çok olcak.
artık orta sınıf desi veya kuşbaşı olan nohutlar reveşda bunlar ön planda.
digerleri biraz pahalı daha yeni yeni çogaldı.

bizde busene ilkdefa 10-15 dönüm ekeceğiz tohumumuzda yok nasıl ekildiğinide bilmiyoruz nezaman ekecez nezaman toplıycaz hangisi nezaman ekiliyo biraz bilgi verirmisinz.? yer ankara. tohumda lazım.

anayurtlu 3105d link=topic=50512.msg505297#msg505297 date=1325861091' Alıntı:
bizde busene ilkdefa 10-15 dönüm ekeceğiz tohumumuzda yok nasıl ekildiğinide bilmiyoruz nezaman ekecez nezaman toplıycaz hangisi nezaman ekiliyo biraz bilgi verirmisinz.? yer ankara. tohumda lazım.
size tüm bilgiler verilecektir.ekmeden 15 gün önce baglantıya geçiyoruz. taki hasatına kadar her 10-15 gün de bir arayıp görüşüyoruz.

arkadaşlar bu nohut çok farklı.pazarı olan bir çeşit.verimi çok olna bir çeşit.ekim yöntemi ve tekniği de sizlere verilecektir.
evet bu nohut dan birçok kuruluşdan davet aldım.birçok çalışmalar katılacagım.şuan bir üniversitenin teklifini aldım.ve kabul ettim.
bu nohut gerçekten çok güzel.
nohut ekim tekniği ve yöntemi konusunda bilgilerim takdir ediliyor.bilindiği gibi son iki yıldır ülkde ve dünyada iklimden dolay nohuıtlar hastandı.ve hastalanıyor tonlarca ilaç kullnılıyor bir çok emek ve paralar boşa gidiyor.bir çogunuz bunu biliyorsunuz.
yakın bir zamanda bu nohutun marketlerde yerini alacagını unutmayınız şuan alt yapı hazır buyıl sonu marketlerde hazır olacak.inşallah.
evet verimli ve harika ve unutulmaz bir lezzette ve zarar ettirmeyen bir çeşit.
gerisi sizlere kalmış.
şuan birçok tescilli markalar 8 tl 10 tl arasında satılıyor.ama ben bunları ekmiyorum.vede ekmem şuan zamanı degil o tür nohutların.
bakliyatın özellikle nohutun kısa ve orta zamanda fiyatlarının düşmayeceğini özellikle iklimin bu şkil ve hastalıklı nohut tohumlarının piyasada oldugu sürece fiyatların ülkemizde ve dünyada yükselecegini uzmanlar açıklıyor.daha birkaç gün önce bile büyük gazte sayfalarında haber oldu bu konular.

köylü link=topic=50512.msg505292#msg505292 date=1325859128' Alıntı:
arkadaşlar ankaraya gelen görür.şuan yani 22 aralık 2011 tarihinde tarla son gördügümde nohutlarım tarlada yemyeşil duruyordu çiçek aşamasında.ve digerleri çimlenmiş durumdaydı.şaun bu hafta gidersem bakacagım resimleri çekecegim.şuan bu nohut tam hayretler içerisinde araştırılıyor.
bunun fiyatını elimde 2 ton kaldı. 5 tl ye veriyorum. şuan bir çok hasatlıklı tohumlar elenip torbalanıp 6-8 tlden veriliyor.ve bunlar hastalıklı ve bunlar %100 hastala,nacak ve de kayıpları çok olcak.
artık orta sınıf desi veya kuşbaşı olan nohutlar reveşda bunlar ön planda.
digerleri biraz pahalı daha yeni yeni çogaldı.
anladığım kadarıyla şuan yani kışın ortasında nohut ölmedi yeşil ve canlı
ankaranın neresinde nasıl irtibat kurabiliriz.nohutların tarladaki fotolarını görebilirmiyiz.
birde dekara verim nekadar.

denizliden .alma şansımız zor..ama fotoları bir koyarmısınız .verim dekarda nasıl ..sulama falan gerekiyormu.şimdiye kadar nohuttan hep zarar ettim hastalıktan dolayı .bu nohutu yağmur falan etkilemiyormu bilirsiniz fazla yağmurda nohut sararıp buruşuyor..belki kargoyla getirebiliriz

arkadaşlar türkiyenin her yerine gönderirim.
sizlere veri,mleri, belirteyim
uşak- 138 kğ dekardan aşırıyagışın tarlayaverdiği zarar ve kısmi sele karşılık.2011

aksaray 177 kğ kis ve taşlı kumlu bir tarlada şuan bu tarla ziraat fakültesinde tez olarak işleniyor verim dekardan taaşdan dolayı yarısı tarlada kaldı.

kırşehir 6 ayrı tarla ve yörde 170-200-227 kğ dekardan

kırıkkale 4 ayrı bölge 145- 190 kğ 165-177 kğ

yozgat yer köy 190 kğ

konya mayıs ortasında ekim ve çiçek zamnaı sulama 250-270 kğ tahmini verim kökten sulama

bunlar 1000m2 den alınan verimler.

şunu unutmayınız.

en kötü tarlnızda enkötü şartlarda 1000m2 den 120 kğ verim alırsınız.
almak isyene kapımız açık.
bu konu gerçek bir konu alın deneyin ekin görün
isteyene özel tohumlardan da 50 kğ verilir.
inci daha gelmedi.digerleri benim nohutum.

arkadaşlar her hava şartında her mevsimde ek dene gör.ve karar ver.
evet nohutlarım yeşil. ve bir kısmı tarlada yeşi bir kısmı çimlenmiş çıkma aşamasdında.
bir kısmı çıkmış rakım 1220 m. 15 dekar ankara aksaray il sınırıda bu köy.
kasım 20 2011 de noghutlarım yeşil olrak işlnedi ve türkiyenin 41 il şehir köyüne kargoyla gönderildi. inanmayan lara ve tohumları öyle aldılar.
resimlarden yüklerim sizlere.

dm-EVM0FYQW.jpg
aralık 2011

dm-R2SE.jpg
kasım ayınada 2011 yetmiş hali

dm-UN79.jpg
kasımın ilk haftasıydı 2011

dm-07W6SDPF.jpg
şuan ankarada evimde balkonda tarladan birtanesini getirmiştim kovanın içinde çok az birtopragı var etrafı gazte kagıdı ve ayçekirdegi kabugu ile dolu. buna ferbanat l gübresi döktüm.

view-image.html
aynı nohut son resmi

view-image.html

nohutlarım küçük kalibre yani 7,5mm ve 8,5 mm elek ölçülerindedir.

bunlara şuan bilim şaşırıyor.sizler gibi.amaç bunları bu mevsimde degil bunların dayanıklılıgı konu.

bakın bir resim daha yükleyim burada hastalıklı yani piyasada sizlerde evinizde köyünüzde tücarlarda satılan hastalıklı nohutların ekim halindeki resimleri görün ve karrar verin.bunlar uyarı sizler için kıymetli ve degerli bilgiler
sertifikalıydı. tescilliydi laflarına kanmayın.

view-image.html
meşhur tesci,lli bir marka.hepiniz çok tanıdıgı ve ektği bir çeşit. 9mm-9,5 mm bir nohut.adını yazmıyorum.
iyi inceleyin resmi ve hastalıkları
view-image.html

view-image.html

bu resimleri inceleyin ve tohumlarınızı ona göre alın.
bu zarar hepiniz kapısını çalacaktır.unutmayınız.ülkemizin ve dünyanın bir gerçegi bu ilklimin hastalıgı.
biz bunları çözeriz,ilacaı var,benimki niye hastalanmadı,ben ektim bişi olmadı, gibi laflarlar tesellilerle kendinizi kandırırsınız.

hastalıklı bir nohutu kurtarmanın maliyeti 100 dekar için 2,500-3000 tl dir. diger ilaçlar hariç.kurtarırsınız ama dekardan 50-80 kğ ürün alırsınız.
saglık bir tohumda 100 dekar için tüm maliyet 1000 tldir. verim 120-200 kğ dr.
biraz daha özenle ekilirse emek verilirse bu oran 1500 tl verim 150-250 kğ çıkar.

SAGLIKLI BİR NOHUT ÇİMLENMESİ
view-image.html

HERYERDE BULMAYACAGINIZ SAGLIKLI NOHUT.