2004-2006 İthal (yesil) Valtra A95 Hakkında Merak Edilenler

Bu başlık bir bilgilendirmeden öte, Fatih Kardesim ile yapmış oldugum bir seri bilgilendirme mesajından oluşuyor. Konu ile ilgili kendisine sorduğum sorulara oldukça açıklayıcı cevaplar vererek bu bilgi birikiminin oluşmasını sağladığı icin kendisine tesekkur ederim. Valtra A95 hakkında aklında benimle aynı soru işaretleri olanlara yardımcı olması dileği ile...

Şimdi valtra a95 100 hp dir ve 360 nm tork dur. agılıgı 5 ton dur. depo kapasitesi sürücü agırlıgı . o 98 hp dedigin yerli üretim olan valtraların özellikleridir.

begenmenize sevindim bu güzel tutumunuzdan dolayı size teşekkür ediyorum ve sorularınızı cevaplıyorum .

1-) Sizin kullandığınız Valtra A95 a-) kaç model, b-) kaç saatte, c-) lastik durumu % kaç?

cevap: A-)2006 model B-)1420 saatte C-) %99 dört lastik (sadece nadasta kültüvatör bide pancarda kullanırız başka işleri diger 2 traktör yapar) ek bilgi : biz 2009 yılında aldık bu motoru ve 700 saatte aldık.

2-) Bu traktörler normal kullanımda, tahminen ortalama kaç saatte lastik bitirir? (Arka ve ön lastikleri ayrı ayrı yazarsan sevinirim)

cevap:kullanma koşulunuza baglı nadas kültüvator gibi işlerde 10-12 yıl rahat gider . yolda kullanırsanız 7-8 yıl rahat gider. şimdi yolda gitmeye almazsın tahminim çünkü yolda gidecek traktör alsan tek çeker ve ufak motor alırsın . tarlada kullanacaksın dört tekerde hemen hemen aynı biter .

3-) Valtra A95'in orjinal lastikleri hangi marka? Yani fabrikadan hangi marka model lastiklerle çıkıyor? (lastiklerin değişip değişmediğini anlayabilmem için önemli)

(bu ilk üç soruyu, satın almak için incelediğim traktörleri, sizinki ile kıyaslayarak saatlerinde herhangi bir oynama olup olmadığını anlayabilmek için soruyorum. Üzerinde orjinal olmayan 2. takım lastikleri % 20 kalmış bir traktöre 1300 saatte derlerse, böyle bir dolandırıcılığa kurban gitmemek için)

cevap:lastikler michelindir . orjinal fabrika lastikleri .

4-) A95'lerde ileri- geri gitmeyi kolaylaştıran shuttle, mekanik levye vs. bir sistem var mı? Varsa Hangisi? (İncelediğim bir klavuzda '12 ileri – 12 geri' diyordu. İleri vites sayısı kadar geri vites olduğuna göre bu sistemin var olduğunu üşünüyorum.) Bu sistemi kullanırken debriyaj kullanmak gerekiyor mu?

cevap:evet levye var ithal valtralar (a75-a85-a95) 16+8 yani 16 ileri 8 geri şanzımana sahip . sistemi kullanırken debriaj kullanmak
gereklidir.

5-) Kabin'lerin biraz dar olduğunu biliyorum. Bu darlık, yolcu taşırken zorluk çıkartsa da klima ve kalorifer sisteminin çalışmasını olumlu yönde etkiler diye düşünüyorum. Gerçekten düşündüğüm gibi kabinde bulunan kalorifer ve klima, yani ısıtma ve soğutma sistemi başarılı mı? Isı ve ses izolasyonu iyi mi?

cevap: kliması aynı kışın tenteli traktöre binmek gibi kaloriferi ise kimse bişey diyemez valla 2 dk de içeri sıcacık olur ısı ve ses izolasyonuçok iyi ben şahsen motorda kalorifer kullanacak duruma gelmezsiniz diye düşünüyorum 12 . ayda çift sürdügümüzde bile kaloriferi çalıştırmayız içeri sıcak olur . kabin dar arkada 1 kişilik yer var birde direksiyonun yanına bi kişi gelir 2 kişi alır içeri bizimki alıyor kaloriferdede sorun çıkmaz.

6-) Kabin için orijinal oto-teyp ve hoparlör bağlantı yuvaları mevut mu?

cevap:teyp ve hoparlor mevcut teyp in markası :minton hoparlör ün markası :blankup

7-) Bu traktörlerde, kullanım kaynaklı olarak, diğer aksamlara göre daha kolay ve çabuk yıpranan aksamlar var mı? (vitesin soyulması, koltuk döşemelerinin yırtılması, boya solması, direksiyonda yıpranma vb.)

cevap: 3 yıldır kullanıyorum daha ne boya solması ne kavlaması hiçbirşey görmedim .

:cool: Ekipman takıp çıkartırken gerekli olan 'hidrolik kollarını dışarıdan kontrol etmeye yarayan çamurluk üstü dış kontroller' (gerçek adını bilmiyorum) sizin traktörde mevcut yanılmıyorsam. Bu özellik 2004-2006 motel tüm Valtra 95'lerde standart bulunuyor mu?

cevap: evet dışardan çamurluk üzerinden kontroller bizimkinde mevcut 2004-2005(2006 modellerin bagzılarında yok ama çogunda var ) modellerde dışarıdan kontroller mevcut degil. kollardada çok güzel bi özellik var kollar uzuyor iki kolda buda ekipmanı zaman kaybı olmadan takmamızı saglıyor.

9-) Bazı traktörlerde gördüğüm 'autocontrol' yazısı neyi ifade ediyor? Bu yazı yoksa traktörde ne yada neler eksik oluyor?

cevap: autocontrol http://www.trakkulup.net/videolar-(cekimler)-402/valtra-a95-pancar-yerleri-surumu-5-li-14-no-unlu-pulluk-2011/ buradaki video larda olan benim yuvarlak şeyi dereceleri yükseltmem ve alçaltmam videolarda daha iyi anlaşılır bakarsanız a75 in bagzılarında yok bu autocontrol ve a85 ve a95 lerin hepsinde var. autucontrol olmayanlarda mf lerdeki fiatlardaki yani eski traktörlerdeki gibi olur yani pullukta motor sıkışınca baskı kolunu kaldırırız biraz motor rahatlaınca geri indiririz autocontrol varsa baskı kolu filan olmaz mf 6400 serilerindeki gibi yuvarlak dügme ile ayarlanır derinlik ayarı videolara .biraz karışık gibi anlattıgım ama videolara bakınca anlarsınız.

10-) 14 no. 5'li otomatik ünlü pulluğu, buğday anızı, nadas, yada farklı tarla yada toprak tipleirnde de, yüklemiş olduğun videodaki kadar rahat çekebiliyor mu? Yani imkanın olsa pulluğu bir numara küçüğü yada büyüğü ile değiştirir misin?

cevap:şimdi pancar tarlası zaten çok sert tir. bide yozgatın topragı olunca bayagı agır toprak oluyor . pancar tarlasında bi pullugu çeken bi motor her yerde o pullugu çeker bugday anızı filan onlarda 6 lı 13 no bile çeker ama deve boynu olacak çünkü otamatik çok agır olur .heryerde çok rahat çekiyor. imkanım olsa degil var imkanın ama degiştirmem çünkü benim kullandıgım pullugu 2011 model john deere 6330 premium ve mf 6470 pancar tarlasında kullanıyor . amcamın mf 6470 bu dedigim oana icar pancar tarlası verdik o pancar tarlalarını mf 6470 ile 5 li 14 no ünlü tamotamatik ile sürüyor bizde gittik icara verdigimz tarlayı sürmeye bi girdi valtra amcam geldi ben 130 hp ile sürüyom dedi valla helal olsun dedi 6470 i satıp 2 adet valtra a95 alacaktı vermediler nh td 95 aldı pişman .

11-) Ben traktörlerin yakıtlarını hesaplarken genelde litre/saat olarak hesap yaparım. Çünkü gerçek anlamda baktığında litre/dekar hesabı ekipmana göre büyük değişiklik gösterdiği için çoğu zaman gerçeği vermiyor. 24 numara tek pulluk ile zeytin krizması yaparken dekara 5 litre yakan traktör, aynı yere tırmık çekerken 1 litreden az yakıyor. A95'ler, yolda yada tarlada, fazla zorlamadan, 1500 devir civarında çalışırken saatte kaç litre mazot tüketiyorlar?

cevap:valla öyle hiç denemedik ama bugday firezi sürümünde dekara 1000m2 de 1.6 L yakıyor kültüvatorda ise dekara 750 -800 gr arası yakıyor.

12-) Son sorum ise biraz daha subjektif bir soru olacak. Genel olarak baktığında, bugün A95'yerine keşke zamanında şu traktörü alsaymışım dediğin oluyor mu hiç? Olduysa neden ve hangi traktör? Yani bana 'Yılmaz Abi, Valtra yerine, onunla aynı güçte, aynı fiyatta, aynı özelliklerde olan şu traktöre de bakmanı tavsiye ederim' diyebileceğin bir traktör var mı?

cevap:şimdi biz 2008 yılında mf 3.085 almaya karar verdik malum 250 dekar pancar mf - fiat tek çeker her yerde çıkamıyor yazık oluyor mototrlara. ama 3.085 phantom 4x4 alacaktık sonra aradık saga sola sorduk her dedigimiz adam dediki 3.105 al daha iyi hem 3.085 aynı yakıyor filan dedi bizde başladık 3.105 aramaya sene 2009 oldu ilan arıyoruz ilanın sahibine telefon açıyoruz satıldı diyor bir başkasını arıyoruz numara kullanılmamaktadır diyor . en sonunda bunu görduk daha gıcır gıcır babam adam dedi adam da tmm dedi babam arabaya bindi akşam ankara gölbaşına gitti ve a95 i aldı ilk geldiginde ben pek sevmedim açıkcası çünkü 105 gönlümde vardı. sonra nadaslar başladı bi girdik nadasa 5 li 14 no ile aha dedim bogulacak şurda filan rezil olmasak kimseye ama baktım 13-15 gaz arası eşşek gibi asılıyor . arkayı geremedigi yerde oldugu yerde sayıyor bogulup stop a gelmiyor motor . orda dedim motor bu diye çarşıya bi geldik 398 ci anlatıyormuş arif(babam ın adı) in motoru 5 li 14 pullugu öddürüyor kara duman bile atmıyor diye motor arkayı getiremiyorda oldugu yerde badanaj yapıyor stop etmiyor diyormuş. yani çok memnunu şimdi traktör alacak olsam ilk alman malı fendt 311 vario valtra n101 mf 5455 class 105-110 hp arsı bişey vede mf 3.105 alırım imkanım çok olsa valtra mf fiat durur bi tane bu dediklerimden alırım ama fiat ve valtrayı satıp alırım alacak olsam traktör sakın yanlış anlama biz kara çiftçisiyiz traktörü 6-7 yıl kullanırız satar tazeleriz.

Bu arada yolladığın cevaplar ile buradaki soruları güzel bir şekilde derleyerek, 'A95 hakkında merak edilenler adında' başlıklı bir konu altında sitede de yayınlayabiliriz. (tabi ki izin verirsen) Bu şekilde benim durumumda olanlar için de hem aydıntıcı, hem de güzel bir bilgi birikimi de yaratmış oluruz.

konu açın izine gerek yok herkes bunu yapar herkese açık bu bilgiler ama bilmeden karalama yapan arkadaşlar a iyi bir cevap olur diye düşünüyorum.

Harcıyacağım emek ve zaman için şimdiden can-ı gönülden teşşekür ediyorum.

bu tutumunuz dan dolayı ben size can-ı gönülden teşekkür ederim . umarım aklınızdaki soru işaretleri bir nebze olsada gitmiştir.

Ynt: 2004-2006 İthal (yesil) Valtra A95 Hakkında Merak Edilenler

Çok güzel olmuş. Bende sadece Sarı A 95 kullandım avrupa modelinden. Koltuğu olsun direksiyon yumuşaklığı olsun çok iyiydi. Yalnız kabin içine motorun sesini çok alıyordu. Vitesleri çok yakın birbirine. Bilmiyorum belkide benim kullandığım motor da öyle olabilir. Ama çok güzelde tipi var. Yalnız sevmediğim özellik vites ve ses alması başka da yok. Birde dönüşleri var ama oda çoğu çifçekerde aynı olduğu için bir şey demeyecem :) Tümosanı almazdan önce A 85 Valtra aldıracaktım rahmetli dedeme. Ama parçası çok pahalı dei almadı. Gönlüm hep o motorda kaldıydı :D

Fatih, güzel bir röprtaj olmuş, valtraların yerlilerini bilmem ama ithallerinin asılıcı makıne oldugunu hep duyyorum, kullanmak nasip olmadı henüz..

doganbey1 link=topic=49065.msg481161#msg481161 date=1322937307' Alıntı:
Çok güzel olmuş. Bende sadece Sarı A 95 kullandım avrupa modelinden. Koltuğu olsun direksiyon yumuşaklığı olsun çok iyiydi. Yalnız kabin içine motorun sesini çok alıyordu. Vitesleri çok yakın birbirine. Bilmiyorum belkide benim kullandığım motor da öyle olabilir. Ama çok güzelde tipi var. Yalnız sevmediğim özellik vites ve ses alması başka da yok. Birde dönüşleri var ama oda çoğu çifçekerde aynı olduğu için bir şey demeyecem :) Tümosanı almazdan önce A 85 Valtra aldıracaktım rahmetli dedeme. Ama parçası çok pahalı dei almadı. Gönlüm hep o motorda kaldıydı :D

bence sen bide avrupayı dene benim pancar yeri sürümü videolarına bak ses geliyormu ama arka cam açık a85 ahh köpek gibi asılan makina köyde bi adam var köyun en hor motorunu kullanan adam 2006 dan beri a85 dayandı daha anahtar degmedi tl100 a cıya diyorki gel 5 li 13 ünlü takıyım sen de 5 li 14 ünlü girek nadasa diyor adam 6330 jd ile bile pullukta yarışıyor ama jd her motor geçer pullukta hantal kalıyor

wan7ed link=topic=49065.msg481462#msg481462 date=1322991954' Alıntı:
Fatih, güzel bir röprtaj olmuş, valtraların yerlilerini bilmem ama ithallerinin asılıcı makıne oldugunu hep duyyorum, kullanmak nasip olmadı henüz..

saol abi evet asılır valtra

Semih_ link=topic=49065.msg481452#msg481452 date=1322990485' Alıntı:
helal olsun harbi konuşturmussun tecrübeni ellerine yüreğine agzına sağlık :) alk-*s

saol semih :)

Gökhan_42 link=topic=49065.msg481471#msg481471 date=1322992598' Alıntı:
helal olsun çok güzel bir konu olmuş elinize yüreğinize sağlık trakkulupde böyle şeyler olması güzel bilinçlendiriyorsunuz bizi:)

saol bu tutumundan dolayı sebazios nickli üyemize teşekkür ediyorum

yerlileri nasıl 2006dan sonrası ince teker kalın teker ve kabin öncamı bi acılanı var bide sabit acılmayanı bunun hakkında bilgi verebilirmisiniz hangisi tutulanı

tunç3110 link=topic=49065.msg524243#msg524243 date=1327928821' Alıntı:
yerlileri nasıl 2006dan sonrası ince teker kalın teker ve kabin öncamı bi acılanı var bide sabit acılmayanı bunun hakkında bilgi verebilirmisiniz hangisi tutulanı

2006 dan sonra ince teker şimdi ince tekeri siz işiniz için alırsnız pancar ara çapası gibi onun harici kalın teker daha iyi olur . ön camı açılmayanı bilmiyorumda benmkisi ithal ön camı açılıyor üst açılıyor yanda var bide arka . şimdi alacaksan ithal al
2005-2006 vaya 2008 kırmızılardan al