Biri ananas suyumu dedi ? Artık içmekte tereddüt edebilirsiniz :)

Ynt: Biri ananas suyumu dedi ? Artık içmekte tereddüt edebilirsiniz :)

:) evde sıkılmışını tercih ederim herhangi bir gıda mühendisi ile münasebetiniz olsa aslında bu makinelerin nekadar mikrop yuvası olduğunu bilirdiniz ananasın dış kabuğu bakteri dolu.

dustero link=topic=81450.msg966396#msg966396 date=1423064328' Alıntı:
:) evde sıkılmışını tercih ederim herhangi bir gıda mühendisi ile münasebetiniz olsa aslında bu makinelerin nekadar mikrop yuvası olduğunu bilirdiniz ananasın dış kabuğu bakteri dolu.
Bende kimya proses mühendisiyim. Gıda mühendisi ile münasebete gerek yok. Bu proseslerin derslerini bende gördüm. Şu an üretimi yapılmakta olan, hazır satılan meyve suyu üretim proseslerinin hepsi bu ve benzeri şekildedir. Bu makineler çalıştırıldıktan sonra sterilizasyon işleminden geçirilir. Aynı süt sağım makinelerinde olduğu gibi. Aynı zamanda hammadde prosese girerken o sıvı karışımında da temizlenir. Aynı zamanda proses içerisinde bakterilerin yaşamlarını devam ettiremeyecek düzeyde sıcaklık mevcuttur. Ha tabiki evde sıkılmışın zevkide, tadıda ayrıdır ona benimde lafım yok :)

Kardeş ben gıda mühendisiyim, proseste herhangi bir sıkıntı gözlemlemedim,ki herhalde kabuğuyla işlendiğinden tereddüt ettin, ayrıca ürün elde edildikten sınra murlaka bu tarz işletmelerde mikrobiyolojik analiz yapılır.

doganbey1 link=topic=81450.msg966482#msg966482 date=1423073585' Alıntı:
Bende kimya proses mühendisiyim. Gıda mühendisi ile münasebete gerek yok. Bu proseslerin derslerini bende gördüm. Şu an üretimi yapılmakta olan, hazır satılan meyve suyu üretim proseslerinin hepsi bu ve benzeri şekildedir. Bu makineler çalıştırıldıktan sonra sterilizasyon işleminden geçirilir. Aynı süt sağım makinelerinde olduğu gibi. Aynı zamanda hammadde prosese girerken o sıvı karışımında da temizlenir. Aynı zamanda proses içerisinde bakterilerin yaşamlarını devam ettiremeyecek düzeyde sıcaklık mevcuttur. Ha tabiki evde sıkılmışın zevkide, tadıda ayrıdır ona benimde lafım yok :)

Ben bu sebepten zaten kutu meyve suyu içmiyorum :) evde sıkma meyve suyu yada dışarıda sıkma meyve suyu tercih ediyorum. Siz proseslerinizin bakteriyel tehlike içermediğini söyleyebilirsiniz ama gıda mühendisleri aynı şeyi düşünmüyor ve kutu meyve sularının oldukça sağlıksız olduğunu tv lerde dahi dile getiriyor sağlıklı bir meyve suyu çalkalama gerektirmez tüketiminiz 30 dakika sürse bile aynı konsantrasyonda tüketebilirsiniz :) Süt olayı ise bambaşka ona girmeyelim.