Kızıltepeli Çiftçiler Tamburi İle Tanıştı

Şanlıurfadan Mardinin Kızıltepe ilçesine getirilen Tamburi Sulama makinesi Kızıltepeli çiftçilere tanıtıldı. Makineyi merakla inceleyen çiftçiler, bundan sonra sulamayı bu makineyle yapacaklarını söylediler.

--------------------------------------------------------------------------------

Kızıltepeli çiftçiler sulamayı kolaylaştırarak verimi artıran yeni bir sulama makinesi ile tanıştı. Tamburi adındaki Makinenin özelliklerini dinleyen Kızıltepeli çiftçiler imkânları olursa makineyi kullanacaklarını söylediler.

Getirilen makineyi Kızıltepeli çiftçilere tanıtan Sular Tarım makineleri şirketi müdürü İbrahim Şahin, “Sulama makinemiz tarlanın başında duruyor ve kanatları sayesinde tarlanın öbür tarafına kadar su memeleri ile sulama yapıyor. Ana makine ile sulama yapan makine arasında 420 metre uzunluğunda bir hortum vardır. O hortum mesafesince 60 metre genişlikteki bir alanı istediğimiz miktarda su vermek suretiyle yaklaşık 25 dönüm araziyi suluyoruz. Bu sulama tekniği ile boru değiştirme veya sulama esnasında rüzgârdan etkilenme yoktur. Bu sulama ile gübre çok aşağılara gitmediğinden, toprakta çoraklaşma da olmuyor.” dedi.

Sulama makinesini bir günlük eğitim ile herkesin kullanabileceğini belirten Şahin, bu makinenin yurtiçinde Trakya ve Konya ' da yurtdışında da Azerbaycan ' da kullanıldığını söyledi. Sulama makinesinin eğimli arazi dahil tüm tarımsal alanlarda kullanılabileceğini anlatan Şahin, “Makinemiz Elektrikle çalışmıyor tamamen su basıncı ile çalışıyor yani çalıştırmak için ayrıca bir enerjiye ihtiyaç yoktur.” dedi.

Anlatılanları dikkatle dinleyen çiftçilerden Münir Koçhan, yıllık olarak sulamacıya 7 bin TL verdiklerini dile getirerek, 42 bin TL olan bu makinenin bedelinin yarısını devletin verdiğini, kendisinin de 3 yıl sulamacıya verdiği ücreti bu makineye vermesi halinde makinenin kedisine bedava kalacağını ve üründe de daha fazla verim elde edeceğini söyledi.

Kızıltepeli çiftçilerden İmran Cengiz de “Yaklaşık olarak 850 dönüm arazimiz var daha önceki sulama teknikleri ile 150 dönümlük araziyi sulayabilirken bu makine ile 350 ila 400 dönümlük araziyi sulayabileceğim. Bu makineyi almayı düşünüyorum.” dedi.