HAYVANLARA MÜZİK-İLAHİ DİNLETİSİ VERİMLERİ ARTIRDI

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

http://www.haber7.com/neler-oluyor-hayatta/haber/1182202-bu-inekler-ilahi-dinliyor

Aydın ' ın Kuyucak ilçesinde ahırına müzik sistemi kuran Halit Halaç, ineklerinin müzik dinleyerek stresten kurtulduğunu ve süt verimlerinde yüzde 15 artış yaşandığını ifade etti.

Kuyucak ilçesine bağlı Kurtuluş mahallesinde hayvancılık yapan Halit Halaç, 24 saat müzik dinlettiği hayvanların süt veriminin arttığını belirtti. Müzik sisteminin arızalandığı günlerde süt veriminin 1,5-2 litre azaldığını ifade ederken, 4 yıldır duygusal şarkılar dinlettiği hayvanların en çok arabesk şarkılarda sağım öncesi stresten uzaklaştığını ve rahatladığını söyledi.

İLAHİ DİNLETİSİ VERİMLERİ ARTIRDI

9 yaşından bu yana hayvancılık yaptığını belirten hayvanların bakıcısı 29 yaşındaki Hüseyin Evren de; “Bir arkadaşımızın tavsiyesi ile ses sistemi kurarak hayvanlarımıza müzik dinletiyoruz. Genellikle hayvanlara Ankara havaları ve Arabesk müzik dinletiyoruz. Stresten uzaklaşan ve uysallaşan hayvanlarda verimin arttığını gördük. Günlük verimde bile bu artış-düşüş çok rahat gözlenebiliyor.

Yüzde 10 oranında bir artış elde ettiğimiz bu sistemi Ramazan ayı dolayısıyla ineklere ilahi dinletmeye başladık. İlk başlarda farklı bir tür olduğu için acaba verim düşer mi demiştik ama ineklerde verim oranı daha da arttı. Şuan da müzik dinlemeyen hayvanlara göre verimimiz yüzde 15 civarında arttı. Hayvanlar müzik ile stresten uzaklaşıyor ve uysallaşıyor. Bu süt sağma esnasında da kendisini çok belli ediyor. Müziği kestiğimiz zaman hemen huysuzlaşıyorlar sanki müziği yeniden aç der gibi” ifadelerini kullandı.

YAPILAN ARAŞTIRMALAR DA KONUYU DESTEKLİYOR

Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Muharrem Uçmaklıoğlu ise, yapılan araştırmalarda rap ile caz türü müziklerin hayvanları strese soktuğunu ve süt verimini olumsuz etkilediğini belirtirken, duygusal ve romantik şarkıların da hayvanlar üzerindeki stresi azaltıp, onları rahatlattığını, dolayısıyla verimi olumlu yönde etkilediğini açıkladı.

Kaynak: İHA

Ynt: HAYVANLARA MÜZİK-İLAHİ DİNLETİSİ VERİMLERİ ARTIRDI

Rahatlatmak rahat ettirmek.
Kendini güvende hissettirmek .
İstikrarlı olmak .
İlk aklıma gelenler , müzik dinletmekte dahil verimi arttrıyor.
Tersini yaparsak .
Bağırma korkutma
Sitrese sokma.
Verimi azaltan sebeplerden.
Çok yıllar önce, ellen sağardık, ilk makinalı sağımı yaptığım ineği hatırlıyorum, koktu hayvan makinadan bir gram süt vermedi.

abi hayvanı bırak bitkiler hatta su bile etkileniyo stresten..

Suyla çok uğraşan Japon bi bilimadamı vardı.. suya kötü sözler söyleyince moleküller allak-bullak çok karışık bi şekle giriyo.. güzel şeyler söyleyince tablo gibi ahenkli!

Bulursam atayım..

UÖZKAN.77 link=topic=76723.msg906255#msg906255 date=1405770471' Alıntı:
evet.. muziki-su sesi-Kuran hasta tedavisinde kullanıldı vaktiyle.. su molekülleri tamamen allak bullak oluyo yada ÇOK harika şekillere giriyo.. insanın da %70 kadarı su!

Japon Bilim Adamı Emoto Su Deneyi, Suya okunan Dua

yapılan bu denylerle ve başka deneylerle ilgili bir kitap okumuştum. Halen duruyor kitap bende..Bitkilerin bile kendi aralarında haberleştiğini kanıtlayan bulgulara ulaşmışlar. Deneyler sonucu tabi bu bulgular elde ediliyor. İyi sözler söylenen saksıdaki bitkilerin kötü sözler söylenen bitkilere göre %10-%15 daha hızlı geliştiği , ve bu videodaki gibi kötü , negatif enerji verilen suyla beslenen bitkilerinde gelişimlernin yavaşladığını kanıtlamışlar.. Çok uzağa gitmeye gerek yok.. köyde bir yerden kaynayan tertemiz kaynak suyuyla sebzelerinizi yetiştirin, birde atık suların karıştığı suyla.. bitkinin rengine kadar her şey farklı oluyo. meyve tadı bile ..

Bir zamanlar tavuk çiftliğinde çalışmıştım orda da sürekli müzik dinletiyorduk radyo yayını sabahtan akşama kadar müzik reklam ilahi ezan radyoda ne varsa hayvanlar dinliyordu. oradaki amaç stres değil ani gürültüleri hayvana duyurmamaktı belki başka şeylere de yarardır tabi o zaman öyle biliyorduk...

Vallahi %15 çok fazla verim artışı için. Klasik müzik işe yarar mı acaba :) Şarkı listesini de öğrenmek lazım :p

Hayvanlar AŞIRI gürültüden uzak tutulacak.
Bunun için hayvanlara devamlı AYNI MÜZİK dinletilebilir.
Kanaatımca inek ne anlar Mozart ' tan, ne anlar İbrahim Tatlıses ' ten.
Müzik dinletmede amaç ineğe aynı müzik gürültüsünü dinletip aynı gürültüye alıştırmaktır.
Böylece diğer gürültüleri hayvan duymayacak ve strese girmeyecektir.
Ancak her gün aynı müzik dinletilmelidir.

not alıntıdır. işin özü gerçektende budur

cehaletin gözü kör olsun dedigimde alınan kırılan kızan küsen oluyor herzaman

ve malesef insanımız okumuyor ögrenmiyor ondan sonra dünyanın öteki ucunda 90-100-110 sene önce bulunan bilinen bir gerçegi bilen biri nin önerisiyle uygulayınca ben buldum ben yaptım oldu diyor amerika kıtasını ikinci kez keşfetmiş sanki mübarek
birde üstüne kanal 7 nin bunu haber niteliginde bir olaymış gibi yayınlaması ve işe yine biraz din tüccarlıgı katması siyasi patronları vesilesiyle :)

allah kıl fikir versin
biraz da okuma ögrenme araştırma hevesi versin rabbim herkese
azda olsa kitap okuyan egitim gören araştıran ögrenem hevesi olan insanlar bilirki
iş verimini insanlarda arttırmak için çeşitli yöntemler vardır bunlardan biri de müziktir özellikle klasik müzik ve benzeri türler
yine aynı şekilde hayvanlarda hayvansal üretimde verimi arttırmak içinde kullanılan çeşitli yöntemler vardır ve bunlardan biri müziktir

toplumumuzun ve ülkemizin gelişmesi bu kafayla zor ama imkansız degil
inşallah ilerde birgün muhasır bir medeniyet oluruz

Seralarda bile kullanılıyor. Müziğin verime katkısı olduğunu düşünüyorum. Sizin göstereceğiniz sevgi bile verimlerini artırabiliyor. Hayvan mutsuz, huzursuz ise verimi düşer.