VETERİNER HEKİME BİR SORU

6 aylıkken veteriner tarafından ameliyatla kısırlaştırılan köpegim sanırım kızana geliyo son günlerdeki haraketleri onu gösteriyo köpek kangal kırığı 14 aylık sürüye gidiyo kızana gelmesini önlemek amacığla hormon kullana bilirmiyim

Ynt: VETERİNER HEKİME BİR SORU

merhaba arkadaşım bendede kangal köpeği var bir dişi bir erkek kardeş bunlar aslında kısrlaştırmaya gerek yok yine kızgınlık gösterir o hayvan kısırlaştırmanın kızgınlığa çaresi yoktur sadece gebe kalmayı önler kızgınlık iğnesi var 6 ayda bir kullanıyorsun ilaç satan veterinerlerde bulabilirsin şimdi kullanırsan hayvan kızmaz veya kızarsada kızgınlık hafif gecer ben sürekli köpeğimde kullanıyorum 6 ayda bir kızgınlığı önlüyor herhangi bir yan etkiside yok güvenle kullana bilirsin sende

arkadaşım kısırlaştırma sadece gebe kalmaması içindir hayvan doğası gereği kızar kızgınlık önleyici iki tane ilaç var biri pahalı diğeri ona göre ucuz ismini hatırlayamayacağım zaten veteriner şırıngaya cekip veriyor 2ml civarında 10 tl gibi bişeydi ben kullanıyorum 3 yaşında benim kangal hiç daha kızmadı

arkadaslar kısırlastırma farklı şekillerde yapılıyor.
1- sadece hayvanın rahmi alınıyor yumutalıklar bırakılıyor. bu şekilde yapılan kısırlaştırmalarda hayvan kızgınlık gösterir.
2- hem rahim hem yumurtalıklar alınarak yapılan kısrlaştırmadır ki dogru olan budur hayvan hemgebe kalmaz hem de kızgınlıga gelmez.
sizin bir hatanızda çok erken yşta kısırlaştırmısınız. en az 8 aylık olmalı kısırlaştırma operasyoun için hayvan.
daha dogru olanı ise ilk kızgınlık geçtikten sonra.
erken kısırlaştırma yapıldıgı takdirde yumurtalıklar tam gelişemiyor ve yumurtalik ile sperm kanalı tam ayırt edilemiyor. bu yüzden yumurtalık tam olarak alınamıyor.
en son olrak yumurtalıklar alınmıs olsa bile hormonal bi düzensizlikle kızgınlık deam edebiliyor ki bunlar %1-2 diyebileceğimiz istisnalar. bunlarda kısırlaştırmadan sonra bir aylık tedavi ile kızgınlık göstermeycek sekilde normal hayatlarına dönebiliyor.

ancak hormanla kızgınlık kontrolu yanlış bir yöntem. rahim ve yumurtlık kanserine yol açan bir yöntemdir. kansere olmamış olsa bile hayvanın ömrünü kısaltan uygulamalardır