Konya Bölgesi İçin Esperya ve Quality Buğday Çeşitleri

[size=12pt]Bu sene, esperya ve quality buğdaylarını ekmeyi düşünüyoruz. Buğdayların , Konya bölgesi için soğuğa dayanımı nasıldır ? Sarı, kahverengi , kara pas hastalıklarına toleransları , verim oranları vs. bilgileri paylaşabilir misiniz ?[/size]

Ynt: Konya Bölgesi İçin Esperya ve Quality Buğday Çeşitleri

s.a abi biz esperya ektik soguk pek etkilemiyor ama iyi bakman lazım gübresiydi ilacıydı vs bizimkinde kara pas vardı verim 1500 kg 2000 kgye kadar alıyolar ama boyu uzun degil sap az çıkıyor

m_koyuncu70 link=topic=67673.msg768947#msg768947 date=1377674766' Alıntı:
s.a abi biz esperya ektik soguk pek etkilemiyor ama iyi bakman lazım gübresiydi ilacıydı vs bizimkinde kara pas vardı verim 1500 kg 2000 kgye kadar alıyolar ama boyu uzun degil sap az çıkıyor
2000 kg verimi nerden alıyon kardeş kaç dekardan

2-3 senedir ekiyoruz yüzüne gülmez çirkin durur boyu kısadır ama iyi bakarsan deli verim verir bu sene karatay çengilti de kıraç araziler 1 ton dedi esperyayla kış içinde sıkıntı yok zaten rus cinsi üşümez hayatta

2 senedir gualit ekiyorum dona dayanıklı degil diyorlar ama ben güzel verim alıyorum donada dnk gelmedim verim 2500m kareden 2 ton alıyorum boyu tabi kısa benim tobraklarımda kıs

palavra atmayın bu kadar ya biz çeltikçiyiz 1dk dan 1ooo kg alamıyoruz bizim burda esperya en düşük verim cins oldu 300 kg doğruya doğru söyleyin abartmayın

dayço link=topic=67673.msg769060#msg769060 date=1377720579' Alıntı:
palavra atmayın bu kadar ya biz çeltikçiyiz 1dk dan 1ooo kg alamıyoruz bizim burda esperya en düşük verim cins oldu 300 kg doğruya doğru söyleyin abartmayın
930 kilo net verim aldım esperya degil ama başka çeşit bugday 800 kilo arpa aldım ve cevremde 1000 kilo alan kişileride gördüm dk verimi sulu şartlar ve pancar fasulye yerine ekilmiş bugdayda yukarideki anlatımlar 2500 m2 bazında yazmış arkadaşlar karışıklık olmasın
çelitigi suluyorsunuz bugdayı sulamıyormusunuz ?

osman abi sen böyle verimli bilgileri paylaşırmıydın ya hayret :) abi cavdar yapısı geregi uzun boyludur fazla azot yüklemesi yaparsan cok uzun boylu olur yaratıcının cavdara verdgi bi özellikdir sen bugdaylara bak norvecin yaz dönemi kısadır yani bugdayları erkencidir kuru fasulye falan ekiliyormu oralarda erkencisinden :D

SEYİT link=topic=67673.msg769065#msg769065 date=1377721752' Alıntı:
osman abi sen böyle verimli bilgileri paylaşırmıydın ya hayret :) abi cavdar yapısı geregi uzun boyludur fazla azot yüklemesi yaparsan cok uzun boylu olur yaratıcının cavdara verdgi bi özellikdir sen bugdaylara bak norvecin yaz dönemi kısadır yani bugdayları erkencidir kuru fasulye falan ekiliyormu oralarda erkencisinden :D

Biraz once gazetede okudum..Bu cinsi yuz yillik bir ambarda bulunan yedi tohum tanesinden cogaltmislar..Cavdar uzun olur ama bu sanirim rekor..

Osman Musaogullari link=topic=67673.msg769067#msg769067 date=1377721958' Alıntı:
Biraz once gazetede okudum..Bu cinsi yuz yillik bir ambarda bulunan yedi tohum tanesinden cogaltmislar..Cavdar uzun olur ama bu sanirim rekor..
kendi agzınla diyorsun işde cavdar hic bir genetigiyle oynanmadan uzun boylu olur aslında hastalıklara dayanıklı ıslah calışmalarında kullanılır bu tohum tabi norvecliler işe başlamışdır benim dememe gerek yok :D cavdarın rekorunu bilmiyorum abi uzun boylu ürünler hayvancılar ilgilensin

SEYİT link=topic=67673.msg769068#msg769068 date=1377722314' Alıntı:
kendi agzınla diyorsun işde cavdar hic bir genetigiyle oynanmadan uzun boylu olur aslında hastalıklara dayanıklı ıslah calışmalarında kullanılır bu tohum tabi norvecliler işe başlamışdır benim dememe gerek yok :D cavdarın rekorunu bilmiyorum abi uzun boylu ürünler hayvancılar ilgilensin

bugdayda bulabildigim en erkenci cesidin yetisme suresi 101 gun..600 kg kadar ortlalama verim aliniyor..

m_koyuncu70 link=topic=67673.msg768954#msg768954 date=1377676951' Alıntı:
kardeşim 1 dönüm 2500 m2den 1500 1600 kg verim aldım esperyada 2000 kgya kadar alanda var
bakımını nasıl yaptın mesela gübre ne kadar attın hangi gübre falan

[size=10pt]Konya yöresinde 2500 m2 bazında 2000-2250 kg verim almak hayal değil arkadaşlar. 2004 yılında Demir 2000 buğday çeşidinden 2500 m2 ' den 2200 kg verim aldık. Esperya ve Quality buğdayları pas hastalıklarına biraz hassas sanırım. Buğdaylar hastalığa yakalanmazsa ve de su, gübre ihtiyaçları iyi karşılanırsa konuşulan verimler alınabilir. [/size]