Ayçiceği çapa makinası olarak ne kullanıyorsunuz?

Ynt: Ayçiceği çapa makinası olarak ne kullanıyorsunuz?

ahmet6630 link=topic=32122.msg275481#msg275481 date=1273941098' Alıntı:
Arkadaşlar ayçiceği çaba yaparken ne makinası kullanıyorsunuz.Ayrıca bogaz doldurmak için extra işlem yapıyormusunuz?
bu ayçiçeği çerezlikmi yağlıkmı.biz çerezlik ekiyoruz traktörün arkasına takılan çapa makinasılyla yaptım sonra da işçiler tekrar elden geçircek.bogaz doldurmayıda ayrı yaparsın saygılar...

Bizde yağlık ayçiçeği ekiyoruz aralarını 33 cm genişliğinde ekeriz. arkadaşım geçen hafta sonu bende aynısından aldım markası farklı ama sistemi aynı bende 5 ' li kuyrukmili ile çalışan çapalama vardı onu verdim bunu aldım. kuyruk mili ile çalışan çapalama karık aralarını taban yapıyordu ve aralarda birazda olsa ot bırakıyordu ayrıca sesi var birde tabiki yakıt kuyruk mili ile çalışan çapalama makinasında daha çok oluyor gerçi bunu daha hiç denemedim ama göreçeğiz bakalım bereketli olsun.

kaz ayaklarıyla yaparız biz.ayçiceğine göre ayarlarız.eğer boğazları dolacaksa çapalara kulak takarız,böylece hem boğazlarını dolduruz hem aralarını süreriz.

yani beyazmı---beyassa hangisi----veya siyahsa hangi markası--bunların çeşitleri var may-şel gongit vb gibi..ben ayçekirdeği işine yeni girdim bu senede ekmeyi düşünüyorum pıyasada en hızlı giden beyaz çekirdek..beyazında kilo oranı siyahdan düşük oluyor ama beyazn avantaşı tohumu ucuz erken hasat oluyor siyaha karşı...sizlerde bu ürünlerden ekiyorsanız marka ve şekilleri nasl die sorum.???? ??*-s

saritebessum link=topic=32122.msg330820#msg330820 date=1296142964' Alıntı:
yani beyazmı---beyassa hangisi----veya siyahsa hangi markası--bunların çeşitleri var may-şel gongit vb gibi..ben ayçekirdeği işine yeni girdim bu senede ekmeyi düşünüyorum pıyasada en hızlı giden beyaz çekirdek..beyazında kilo oranı siyahdan düşük oluyor ama beyazn avantaşı tohumu ucuz erken hasat oluyor siyaha karşı...sizlerde bu ürünlerden ekiyorsanız marka ve şekilleri nasl die sorum.???? ??*-s
biz beyaz ayçicek yaparız.siyahta yaparız ama ihtiyacımız kadar.ayrıca yağlık ayçiceği beyaza göre daha erken döner.bizim ayçicek markaları çakırpınar ayçiceği olarak bilinir. ok-*-s

töhümünü nasl bula biliriz....ve piyasa da kaça gidiyor...ve ayrıca beyaz çekirdek ile siyah çekirdeği bir ektiğimz zaman tarlalarız arasında 50 metrelik bir mesafede olduqunda arının aşılama zamanında iki ayrı çekirdekde sıkıntı olurmu???? ??*-s

yağlık ayçiçeği ekiyosanız en iyisi ilaçlı ayçiçeği ekiceksiniz biz öyle yapıyoruz çapaya filan hiç ihtiyaç olmuyor ayçiçeği çıktıktan sonra 45-50 cm büyülüğüne geldimi ilaç atıyoruz hastatıl,ot filan kalmıyor