Avustralya'dan getirilen anguslarda hastalık başladı

TARIM ve Köyişleri Bankalığı tarafından et fiyatlarını düşürmek amacıyla Avusturalya’dan ithal edilen 250 adet Angusta akciğer hastalığına çare aranıyor.

Yozgat’ın Sorgun İlçesi’ne 2 ay önce Akyüz Tarım ve Hayvancılık Limited Şirketi tarafından getirilen 250 Angus’dan 10’u akciğer hastalığı nedeniyle öldü. Şirket yetkilileri, Et ve Balık Kurumu’nun izlediği fiyat politikası nedeniyle işletmelerinin şu anda yüzde 30 zarara uğradığını belirtirken, Et ve Balık Kurumu’ nun fiyatları aşağı çekmesini istedi.

Sıfır faizli kredi kullanarak Tarım Kredi Kooperatifi’nden Avusturalya’dan ithal edilen 250 Angus aldığını belirten Akyüz Tarım ve Hayvancılık Limited Şirketi yetkilisi Necati Akyüz, şöyle dedi:

'Devletin vermiş olduğu sıfır faizli hayvancılık kredisi kullandım. Kredi sonrası Et Balık Kurumu’na giderek angus almak istedim. Onlar da ithal angus getiremediklerini, ancak Tarım Kredi Kooperatiflerinden angus alabileceklerini belirttiler. Bunun üzerine Tarım Kredi Kooperatiflerine giderek kilo başı 9,60 lira karşılığı 250 canlı angus aldım. Aradan geçen 2 ay gibi bir süre içerisinde Et Balık Kurumu, et fiyatlarını kilo başı 7,50 liraya çekmiş. Önce Tarım Kredi Kooperatifi’ne gidip fiyatları aşağı çekmelerini istedim. Onlar bana bu işi Et Balık Kurumu ile halletmemi söylediler. Ben de Et ve Balık Kurumu’na başvurarak bizim fiyatlarımızı da aşağı çekmesini istedim. Ancak hayvanları daha önce aldığım için fiyatları aşağı çekemeyeceklerini söylediler. Bunu anlamak mümkün değil. Et Balık Kurumu bu hayvanları 6,5 liradan alıyor, Tarım Kredi Kooperatiflerine 8 liraya satıyor, onlar da bize 9 lira 60 kuruştan veriyor. Bu da maliyeti artırıyor. Şimdi fiyatları düşürmüşler. Bizim yeni fiyatlarla yaklaşık yüzde 30 zararımız var. Bunu kim karşılayacak?'

ANGUSLAR BİRER BİRER ÖLÜYOR

Avusturalya’dan deniz yoluyla Türkiye’ye getirilen anguslarda akciğer hastalığı olduğunu belirten Akyüz Tarım ve Hayvancılık Limited Şirketi yetkilisi Necati Akyüz, Tarım Kredi Kooperatifi’nden aldığı 250 angusun çoğunda akciğer hastalığı bulunduğunu bildirdi.

Akyüz, 'Akşam hastalanan angus, sabah kalktığımızda ölmüş vaziyette buluyoruz. Şu ana kadar 10 angus öldü. Sorgun İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görevli veteriner hekimler 20 gün boyunca angusların aşı ve diğer hastalıkları ile ilgilendiler. Şimdi kendi imkanlarımızla özel veteriner hekim getiriyoruz. 250 angusun aşısı her ay 4 bin 500 lira gibi bir para tutuyor. Gelen veteriner hekimler, angusların deniz yoluyla geldiği için gemide sık değişen hava olayları nedeniyle akciğerlerinin hastalanmış olabileceğini belirtiyorlar' diye konuştu.

İşletmesinin şu anda yüzde 30 zararda olduğunu belirten Akyüz, bu zararın karşılanması için Et Balık Kurumu’nun fiyatları aşağı çekmesi gerektiğini vurguladı.

Ynt: Avustralya'dan getirilen anguslarda hastalık başladı

Arkadaşlar içinizde alanlar olabilir ama kusura bakmayın ama türkiyedeki buzağılar düveler danalar inekler boğalar bitti gittiniz dışardan gelen hayvana bel bağladınız şu anda et ve sütün buralara gelmesinde hem ithal hayvan getirenin hemde alanın büyük suçu var . Doğruya doğru

Allah besici arkadaşların yardımcısı olsun, yoksa öyle Et Balık kurumu, Tarım Kredi ve Tarım bakanlığına
kalırsak halimiz yaman.......

türkiyedeki hayvancılık sektörünün buraya gelmesinin en büyük sebebi geçtiğimiz yıllarda hayvan sahiplerinin ellerindeki damızlık hayvanları kesime sevk etmesidir. damızlık sorunu nedeni ile kaliteli ırk yetiştirmede sorunlar oluştuğu için hayvan sayısında azalma oldu.

mrram link=topic=39688.msg346470#msg346470 date=1298471390' Alıntı:
türkiyedeki hayvancılık sektörünün buraya gelmesinin en büyük sebebi geçtiğimiz yıllarda hayvan sahiplerinin ellerindeki damızlık hayvanları kesime sevk etmesidir. damızlık sorunu nedeni ile kaliteli ırk yetiştirmede sorunlar oluştuğu için hayvan sayısında azalma oldu.
hayvan sahipleri elindeki damozlıkları kesime sevk etmesnin sebebini soran yok !!!!süt para etmeyince adam mecbur kesime gönderiyor hayvanı . kapitalist sistemde küçük çiftçi, üretici , imalatçı asla kazanamıyor herşey büyüklerin elinde en basitinden 50 kuruşa aldıkları sütü 1.5 -2 tl ye satan markalar (sütaş pınar vs...) buna açık bir örnektir . dha sonrada bütün suç günah keçisi gibi çiftçiye yükleniyor damızlık ineği kesti diye ?

angus lar adamın elinde patlamış . bizmi dedik angus ithal edin. kerkez zarar ediyor sizdemi zarardasınız kim kar ediyor bu işten anlamadım valla

apoxlost link=topic=39688.msg346566#msg346566 date=1298481918' Alıntı:
angus lar adamın elinde patlamış . bizmi dedik angus ithal edin. kerkez zarar ediyor sizdemi zarardasınız kim kar ediyor bu işten anlamadım valla
bu işten et ve balık kurumu ve ithalatçı kazanıyor başkası değil

mrram link=topic=39688.msg346470#msg346470 date=1298471390' Alıntı:
satıcaklar tabi yem pahalı süt ucuz ne yapsın zarar ediyo üretici uyy-*s

bilmeden anlamadan neden hemen tavırlı cevap yazılıyor konulara anlamıyorum.ben çiftçiyi suçlamadım sebebin o olduğunu söyledim, bizde sattık zamanında süt para etmeyince,

mrram link=topic=39688.msg346820#msg346820 date=1298499284' Alıntı:
bilmeden anlamadan neden hemen tavırlı cevap yazılıyor konulara anlamıyorum.ben çiftçiyi suçlamadım sebebin o olduğunu söyledim, bizde sattık zamanında süt para etmeyince,
Boş ver takma kafana arkadaşım.. Ben iki söze inanırım, hemde atasözü.
1. Elden gelen öğün olmazmış olsada vaktinde olmazmış..
2. Ucuz etin yahnisi datsız olurmuş..

mrram link=topic=39688.msg346820#msg346820 date=1298499284' Alıntı:
yok usta ben sana tavır falan yapmıyorum sadece konuya açıklık getirmek istedim kendi çapımda . kusura bakma hedefte sen değilsin

Yanlış politikaların sonucu olarak zincirleme gelişen olaylar bunlar,damızlık üretimi ve süt üretimi ayakta kalmadıkça besicilerin var olma ihtimali zaten yok.Bizim ayakta kalabilmemiz için de girdilerin düşmesi,ürünün para etmesi gerekli ki,piyasada hayvan fiyatları uygun olsun.Tüm sorun burda işte,bizdeki herşey bunun tersine.Yem 40 TL,süt 60 kuruş,damızlık hayvan 6-7 bin lira,besilik danalar 2,5-3 bin lira,ondan sonra sen istediğin kadar ithal et boş...

nailyetek link=topic=39688.msg346836#msg346836 date=1298500409' Alıntı:
Boş ver takma kafana arkadaşım.. Ben iki söze inanırım, hemde atasözü.
1. Elden gelen öğün olmazmış olsada vaktinde olmazmış..
2. Ucuz etin yahnisi datsız olurmuş..
teşekkürler