Söğütlüdere Köyü Mera Islah ve Amenajman Projesi - Havsa/Edirne

11_zps4dc7547f.jpg

12_zps22abb49e.jpg

13_zpsdd93cbe1.jpg

14_zps0a12b32e.jpg

15_zps91ae1ddc.jpg

16_zpsce5e489d.jpg

Ynt: Söğütlüdere Köyü Mera Islah ve Amenajman Projesi - Havsa/Edirne

Söğütlüdere ' nin merası küçüktür.
ama köy nüfusu da küçük olduğu için yeterli bence...

Sögütlüdere köyünün merası Musulça ile arasındaki mera sanırım.
çünkü benim bildiğim Osmanlı köyü ile Otaban ve dere hudutuna kadar olan mera Osmanlı Köyü ' ne aittir.
Dere ile Oğulpaşa köyü arasındaki mera da Oğulpaşa köyüne aittir.
Bu köyler her sene meralarda gübreleme yapar, çeşme inşa eder bakımlarını yapar.
İnşallah bahsettiğin bölge Otobanın güneyindeki (Osmanlı Köyüne ait mera) değildir.
meralar köy tüzel kişiliği üzerine kayıtlıdır.
anadolunun bazı yerlerinde mera kavgaları yaşanır, otlatma, ot kesme toplama gibi nedenlerle.

O yoldan gelip geçerken pek çok kere, söğütlüdere köyünden çobanların bahsettiğim Osmanlı Köyüne ait merada sürü otlattıklarına şahit olmuşumdur.
Osmanlı Köyündekiler bu duruma neden bişey demiyorlar, hayret. ellerinden gidince ağlarlar...

benim bildiğim Osmanlı köyü ile Otaban ve dere hudutuna kadar olan mera Osmanlı Köyü ' ne aittir.

Bu mera musulça ile arasında kalan yerde. Aslında musulça tarafındaki gölete kadar olan yer söğütlüdere ninmiş ama elinden gitti. Osmanlı ile arasında kalan yerede artık Osmanlılar sokmuyorlar. Dereyi geçtikten sonra Osmanlılar küçük bi gölet yaptılar. O gölete kadar da söğütlüdere nindi ama orasıda elinden gitti. Söğütlüdere muhtar mağduru maalesef :( Söğütlüdere de yetiştirici az ama hayvan çok meralar yetersiz. Siz neredensiniz? bölgeyi iyi biliyorsunuz.

benim bildiğim Sögütlüdere ' de iki tane zengin var.
amcaoğlu bunlar.
bütün köyü tarla, arsa, bağ, bahçe ne varsa satın aldılar...
birine kör nihat derler
diğeri deli xxxx (hatırlayamadım)

Küçük olsun farketmez. Mera meradır. Islah edilmemiş 1000 dekar mera olacağına ıslah edilmiş adam gibi 100 dekar mera olması iyidir.

Bende 230 civarı koyun var, meram yok. Para ile icar tarla alıp hayvanlara maddi güçle mera yaratıyorum. Doğal olarak maliyetimiz artıyor. Buna rağmen ıslah edilmiş bir meranın yanına bile gelemez yaptıklarımız. Önümüzdeki yıl 7 ' li karışım ekmeyi düşünüyorum ama kalabalık hayvan girdiği yeri kurutuyor. Çekirge sürüsü gibi.

Meralarımızın kıymetini bilin. Yokluğu çok zor.