helal olsun erkunt traktör e.........

Ynt: helal olsun erkunt traktör e.........

phantomerkunt link=topic=85705.msg1023557#msg1023557 date=1443035018' Alıntı:
Orayı geri geri çıkması imkansız. Şoför doğru yapmış hatası ilk dayandığında rampaya diferansiyeli kilitlememiş durmadan kilitlese daha rahat alırdı rampayı
Alakası yok geri geri ağır takviye ile dik açıda rahat çıkarırdı römorku geri ittikten snra traktörün kendini çıkarması daha kolay

Valla banada geri geri cikmasi daha zor olur gibi geliyor
bir kere lastik yapisi dolayisiyla tutunmasi azalacak daha cok patinaja dusecek diye dusunuyorum
ama bir bildiginiz yada tecrubeniz varsa anlatin merak ediyorum

Hangi marka olursa olsun 70-80 hp çift çeker 8-10 tonluk Buğday dolu römorkla (yaklaşık 11-12 ton alır)o rampayı çıkamıyorsa traktörü atın çöpe gitsin. Bence arkadaş rampa başında biraz hızlı kaptırıp girse sıfıra yakın sıkıntı ile çıkardı.
Bir de şöyle düşünelim:.. Acaba 2 adet arka arkaya takılı 4 teker 5 tonluk dolu buğday römorku olsa sonuç aynı mı olurdu yoksa daha mı zorlanırdı?.

arkadaşlar ben tekırdağlı arkadaşa katılıyorum tabı o ankı şoforun verecegı bır karar ben olsaydım gerı gerı çıkmayı denerdım çunku düşünün 10 12 ton olduğu gıbı traktore yuklenecek lastılerınkaçırma şansı çok az bır de defransıyel kılıdı zorlanmadam çıkardı dıye düşünüyorum

FatihEFE link=topic=85705.msg1023577#msg1023577 date=1443060785' Alıntı:
bir kere lastik yapisi dolayisiyla tutunmasi azalacak daha cok patinaja dusecek diye dusunuyorum

Şöyle söyleyim 4.5 tonluk bir traktör 12 tonluk ağırlığı rahatlıkla yener. Video da görüldüğü gibi sıkıntı traktör rampayı aştıktan snra başlıyor römorkun tekerlekleri kötü biryerde kalıyor ve aynı anda traktör yan açıda kalıyor lastiklerinin kaçırması kolaylaşıyor. Eğer geri geri iteklese traktörün arka tekerleğine römorktan daha fazla ağırlık aktarması olacak. Ama asıl püf nokta römorkun arka lastikleri düze çıktığı anda traktörün kendini o eğimden kurtarması daha kolay olacak 12 tonluk bir ağırlığı düz zeminde itip tek derdi kendini eğimden kurtarcak az bir kuvvet olacak. Diğer bir deyişle römorku çıkarmaya uğraşmaktansa kendini çıkarmaya uğraşmak traktör için daha kolay olacak.

FatihEFE link=topic=85705.msg1023577#msg1023577 date=1443060785' Alıntı:
bu tip çift dingil römorklar da lastik aşınımı çok olur video da izlerken römorkun ön dingile binen yük geriye iter arka dingil askıda kaldığı için traktörün arka lastiklerin yere tutunmasını zayıflatıyor geri geri olsa belki bu olmaz
volkanuzel link=topic=85705.msg1023596#msg1023596 date=1443087054' Alıntı:
Orası dik bi rampa olmasaydı sürüp tarla yaparlardı :D
doğru diyon abi tarla yapılabilirdi

100 ve üstü bg ise başarı değil derim.. normal..

Geri geri sürüş görüş çok kötü olur.. teker desenize de ters. Ama tandem romorkta geri geri yer uygunsa daha rahat çıkılır.. arkalar yere tam yapışır çünkü..

Ben olsam pati kilidi 4 çeker ve takviyeyle kaplumbağa gibi ama motoru hiç yormadan çıkmayı tercih ederdim..

UÖZKAN.77 link=topic=85705.msg1023604#msg1023604 date=1443097225' Alıntı:
100 ve üstü bg ise başarı değil derim.. normal..

Geri geri sürüş görüş çok kötü olur.. teker desenize de ters. Ama tandem romorkta geri geri yer uygunsa daha rahat çıkılır.. arkalar yere tam yapışır çünkü..

Ben olsam pati kilidi 4 çeker ve takviyeyle kaplumbağa gibi ama motoru hiç yormadan çıkmayı tercih ederdim..

Bol bol patinaj çekerdin Umut abi görselden farklı olmazdı. Şu görünen koşulda vurdurmadan çıkmak imkansız traktörün düze çıktığı noktada römorkun pozisyonu ofsayt traktörün yere denk basamamasıda cabası. Römork takılı kaldığı o esnada yük 12 tonsa traktöre sanki 15 ton yük varmış hissi verir. O açıda o koşulda desen etkili olmaz dik vurursan geri geri rahatlıkla çıkar denemesi bedava :)

Geri geri konusunda haklısın ama.. zetorun patinaji konusunda bi dene derim.. :)

30 ton $ zetor 90 diye bi konu foto paylaştım bi bak istersen:)

UÖZKAN.77 link=topic=85705.msg1023608#msg1023608 date=1443100126' Alıntı:
Geri geri konusunda haklısın ama.. zetorun patinaji konusunda bi dene derim.. :)

30 ton $ zetor 90 diye bi konu foto paylaştım bi bak istersen:)

Zetor ' a boynumuz kıldan ince abi Zetor dedimi düşünücen bikere :)