90 dekar sulu tarla var buğday için hangi sistemi önerirsiniz?

tarlanın yarısı rampalı yarısı düzlük biz 70 metre atan fıskiyelerden düşünüyorduk kolay olması açısından ama birisi ben aldım kullandım buğdayları yatırıyordu geri iade ettim dedi doğrumu? yorumlarınız için şimdiden teşekkürler herkesin ürünü bereketli olsun inşallah

Ynt: 90 dekar sulu tarla var buğday için hangi sistemi önerirsiniz?

70 deyılde 40 metre atanı alabılırın zaten boylanınca sulamaya cok gerek yok kısayken yeterince sularsan daha sonra su ısterse eger onuda salma sularsın T lerle hattı bolerek yavas yavas sulanırr

buyuk fıskıyelerdekı sorun basıncın az olursa topragı dovuyor mahsulu yatırıyor ama yeterlı basıncı saglarsan fazlada sıkıntı yapmaz

Sulamada basınç önemli bir husus. Yeterli basınç olmayınca tabancadan çıkan su top halde düşüyor ve haliylede hem toprağı dövüyor hem de mehsüle zarar veriyor. Yeterli basınç olursa hatta biraz fazlası iyi bir yağmurlama olur. Ama basıncın fazlası da boruları patlatır. Dikkatli olmak lazım.

demirciler_14 link=topic=57575.msg618264#msg618264 date=1343861223' Alıntı:
Sulamada basınç önemli bir husus. Yeterli basınç olmayınca tabancadan çıkan su top halde düşüyor ve haliylede hem toprağı dövüyor hem de mehsüle zarar veriyor. Yeterli basınç olursa hatta biraz fazlası iyi bir yağmurlama olur. Ama basıncın fazlası da boruları patlatır. Dikkatli olmak lazım.
burdaki basınç yeterli olur bence su barajdan geliyor ve bizim sulama döneminde kimse sulamıyor hemde bahar dönemi olduğundan basınç dahada iyi olur bakalım artık deneyecez