40 liraya mahkûmlar! “Hayvan gözüyle bakıyorlar bize.'

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt
http://www.tarimdanhaber.com/haber/ciftci/40-liraya-mahkmlar

Afyon Sultandağı ' na kiraz toplamaya giden mevsimlik işçilerin bir kısmı, eski bir cezaevinde kalıyor. Kaymakamlığın izniyle geçen sene açılan cezaevinde kalan işçiler, perişanlık içinde. İşçiler ve çocukları, akşamları elektrik verilmemesinden, tuvalet kokusundan ve günlük yevmiyeden şikâyetçi. 25 yaşındaki Sedam ' ın sözleri, durumu özetliyor: “Hayvan gözüyle bakıyorlar bize.'

Ynt: 40 liraya mahkûmlar! “Hayvan gözüyle bakıyorlar bize.'

insanlık utansın.ve emegi sömürenler utansın.insanları yozlaştıranlar utansın.insanlık öldü nün kanıtlarıdır.para ve emek ..sömüren ve sömürülen...yaratan bir yaratmış kader diyelim..

Ynt: 40 liraya mahkûmlar! “Hayvan gözüyle bakıyorlar bize.'

Çok doğru.
bizim köyde dışarıdan işçi gelmez kendi köylümüzden buluruz yada kendimiz hallederiz fakat enişteme yardıma sandıklıya gittiğimde gördüm.
işçi ablalar minibüsle geldi günlük 45 lira veriliyormuş ama aracının komisyonu var bide işin içinde herneyse çalıştılar felan biz başka bir tarlada afyona su veriyoz.
yemek vakti geldi çattı bir ablanın ekmeğini karga kapmış. meğer yiyecekleri ekmeğide yemeğide kendileri getiriyolarmış!
kenara çekildi oturdu hekesin ayrıymış vs.
neyse zaten biz herkese yetecek kadar sac kavurma yaptık yalvar yakar oturttuk sofraya ablamızı...

eniştenin köylüler mıdırdanmaya başladı işte alıştırmayın kavurma felan kendileri getiriyorlar işte sonra hep istiycekler...

yani bu mu işçi çalıştırmanın ahlakı ? işin dini boyutunu da geçtim her işin bir ahlakı adabı vardır ben öyle birşeyi başka biryerde görmedim bizde kanlı bıcaklı olsak bile çalışanın yemesi içmesi iyi olmalı