Patates fiyatları düşüşte ama...

21.01.2014 - 11:29 | Son Güncelleme: 21.01.2014-11:30

Patates fiyatları düşüşte ama..

Türkiye’nin en önemli patates üretim merkezlerinden Nevşehir’de patatesin depo çıkış fiyattı 1.80 TL’ye düştü. Üreticilerin fiyatları düşürmesine karşı bazı büyük şehirlerde patates fiyatlarının 4.50 TL’ye çıktığını söyleyen Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, aracıların tüketicilerin ucuz patates yemesine engel olduklarını kaydetti.

İHA

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, yaptığı açıklamada, son 2 yıldır patatesleri depolarda çürüyen üreticilerin bu yıl artan fiyatlar ile birlikte bir nebze olsun nefes alabildiklerini ve borçlarını ödediklerini kaydetti. Patateste geçen haftalarda depo çıkışının 2.25 TL’ye kadar yükseldiğini ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının sektör temsilcileri ile yaptığı toplantı sonrasında fiyatların 1.80 TL’ye kadar düştüğünü ifade eden Ekiz, bu fiyatın daha da aşağılara çekilmesinin beklenmemesi gerektiğini vurguladı.

Patates fiyatlarının yüksek olmasının en büyük sebebinin aracılar olduğunu ifade eden Ekiz, “Son iki gündür patates fiyatlarında hafif bir düşme oldu fakat bu düşüş inşallah çiftçimizin zararına olmayacak. Patates üreticilerimizin geçmiş yıllardan kalan borçlarını ödeyebilmesi için fiyatın bu seyrin daha da altına düşmemesi için çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Nevşehir’in önemli patates üretim ve depolama merkezlerinden olan Derinkuyu, Karapınar ve Kavak depo çıkışları 1.80 TL ile 2.10 TL arasında değişmekte.

Eğer fiyatlar bu seyirde devam ederse bakanlığımızın da ithalat yapmama sözü var. Umarım bu böyle devam eder ve çiftçimizin elindeki malını değerlendirerek son iki yılın zararını kapatır. Bizim burada 1.50 TL’ye patates sattığımız dönemde patatesin 4 TL’ye hatta 4.50 TL’ye çıktığını basından öğrendik. Aradaki fark yüzde 100’ün üzerinde. Bu aracının kazandığı paraya da müdahale edilip edilmeyeceğini sayın bakanlık yetkililerine ilettik.

Aracıların üreticilerden daha fazla kazandığına inanıyorum. Bu spekülasyonların ortadan kaldırılması ve rantçılara müdahale edilmesi konusunda bakanlığa isteklerimizi ilettik. Mutlaka üreticilere en büyük zararı onlar veriyor. Üretici ile tüketici arasındaki köprünün yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu patateste de böyle fasulyede de böyle. Kilo fiyatı 5 TL’ye satılan fasulyenin markete girdiğim zaman 16 TL’ye satıldığını görmek beni çok üzüyor. Aradaki fark 10 TL ve bu 10 TL’yi kimin kazandığının sorusunu halen bulabilmiş değiliz. Aynı durum patates için de geçerli” dedi.

Ynt: Patates fiyatları düşüşte ama...

Herşeyde böyle değil mi zaten. Aracılar işin kaymağını götürüyor Çiftçi ve halkı düşünen yok... Çiftçiden öldüm pahasına ürünü alıyorlar halka bulunmaz hint kumaşı gibi değerinin kat kat üstünde satıyorlar....

hangi cins patates fiyatı 1.80 lira yardımcı olursanız sevinirim.tüketicilere ucuz patates satmanın tek yolu aracıları ortadan kaldırmak.ben kendim direk tüketiciye veriyorum.

fadil link=topic=71949.msg836215#msg836215 date=1390893471' Alıntı:
hangi cins patates fiyatı 1.80 lira yardımcı olursanız sevinirim.tüketicilere ucuz patates satmanın tek yolu aracıları ortadan kaldırmak.ben kendim direk tüketiciye veriyorum.
direk tüketiciye nasıl ulaştırıyorsunuz senede kaç ton mesela ?

Patates depodan çıktı fiyatı düştü
02 Şubat 2014 Pazar 13:12
Son Güncelleme: 13:15

Üretim bölgelerinde depolardan çıkışı süren patatesin perakende fiyatı, geçen haftadan bu yana 3,5 liradan 2,5 liraya düştü.

» Ocak ayında patatesin fiyatı yüzde 65 arttı

BALIKESİR- Alınan bilgiye göre, Ocak ayında perakende fiyatı en fazla artan ürünlerden olan patates, geçen haftaya kadar kilogramı 3,5 liraya varan fiyatlardan satıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının girişimleriyle Türkiye ' de patates üretiminde söz sahibi iller arasında yer alan Niğde ve Nevşehir ' de depodan çıkışı hızlanan patatesin fiyatı geriledi.

Bu hafta pazar yerlerinde patatesin kilosu 2,5 liradan alıcı buldu.

Balıkesir ' de pazarcı esnaflarından Serkan Serer, depodan çıkışlarının hızlanmasıyla patatesin 'ateşinin' düştüğünü belirterek, 'Geçen haftalarda adeta lüks olmuştu. Bu hafta 2,5 liraya geriledi ki bu rakam çok daha makul. Vatandaşlar geçen hafta almakta zorluk çekiyordu. Bu hafta 4 kilogramı, 10 liradan satış yapıyoruz ve iyi gidiyor. Vatandaş patatesi özlemiş' dedi.

'Bu hafta 10 liraya bir kilogram fazla veriyoruz'

Pazarcı esnafı Hasan Kırlı ise vatandaşın bu hafta patates tezgahlarına daha fazla uğradığını vurgulayarak, 'Hem bizim hem vatandaş için fiyatların düşmesi iyi oldu. Geçen hafta ortalama 3 kilogramını, 10 liradan satıyorduk, bu hafta 10 liraya bir kilogram fazla veriyoruz. Vatandaş için inşallah biraz daha düşer' diye konuştu.

Bugün Türkiye ' nin en en büyük çiftçilerinden ,ayrıca ticaret adamı olan Ali Köybaşı ile birlikteydik.
Kendisi depodan çıkış fiyatının kötü patateslerde 1TL , diğer patateslerde 1.5-2.5 arasında değiştiğini söyledi.

Emin Ünal link=topic=71949.msg839287#msg839287 date=1391362650' Alıntı:
Bugün Türkiye ' nin en en büyük çiftçilerinden ,ayrıca ticaret adamı olan Ali Köybaşı ile birlikteydik.
Kendisi depodan çıkış fiyatının kötü patateslerde 1TL , diğer patateslerde 1.5-2.5 arasında değiştiğini söyledi.
Onu bilmiyorumda pazarda en kral patitis 2 lira emin

Emin Ünal link=topic=71949.msg839287#msg839287 date=1391362650' Alıntı:
emin kardeşim amacım kımseyı kotulemek degıl ama pıyasada dıkkatli ol

DemirdöğeN link=topic=71949.msg839460#msg839460 date=1391374478' Alıntı:
ali köybaşı geçen seneden saglam çıkan şirketlerden dogru söylemiş 1500 1800 arası piyasaya mal gidiyor azda olsa tohumluk 2 lira ve üstü emin tarlada patatesin durumu nasıl
Allah izin verirse erkenciler, 15 gün sonra falan yüzüne vurur inşallah.