TAM OTOMATİK ÇİZEL

Resimler ve ekler

• 44201417420s.JPG
    44201417420s.JPG
    215.8 KB · Görüntüleme: 395
  • 44201417420s.JPG
    44201417420s.JPG
    215.8 KB · Görüntüleme: 427
Ynt: TAM OTOMATİK ÇLZEL

Videodan anladigim kadariyla hiçbir is yapmıyor. Kazayagi cekse aynı işi görür. Hem bacaklar zayıf. Çizelin amaci tabanı kirmaktir. Bu tarlada tabana gelemedi bile taştan. Boyle bir tarlaya derin ve yavaş bi sekilde dipkazan çekilip sonraki senelerde normal cizelle is görülebilir. Sanırım yaylar biraz eskidiginde taşsız arazide de batmayacak. Açıkçası ben pek begenmedim.

Ynt: TAM OTOMATİK ÇLZEL

Otomatik çizelde Turan-Esener-Martis (Ünlü ) bu üçü piyasada biliniyor.
En radımanlısı ne derseniz tartışmasız Esener bana göre
Fakat otomatik çizellerde hatta bu bence otomatik pulluklardada var, yaylar traktörün gücünün bir kısmını emiyor, yani güç kabına neden oluyor
Mecburiyet yoksa klasik çizelden şaşmayın derim.

Ynt: TAM OTOMATİK ÇİZEL

ArAnAnAdAm link=topic=86202.msg1031075#msg1031075 date=1446320895' Alıntı:
Otomatik çizelde Turan-Esener-Martis (Ünlü ) bu üçü piyasada biliniyor.
En radımanlısı ne derseniz tartışmasız Esener bana göre
Fakat otomatik çizellerde hatta bu bence otomatik pulluklardada var, yaylar traktörün gücünün bir kısmını emiyor, yani güç kabına neden oluyor
Mecburiyet yoksa klasik çizelden şaşmayın derim.
Çizeli bilmiyorum ama sizinde belirttiğiniz gibi pullukta motor performansını elimine ediyor. Klasik en doğrusu.

IsKnDr link=topic=86202.msg1031109#msg1031109 date=1446331498' Alıntı:
Klasik çizel bu arazide sadece sigorta kesmekten başka iş yapmaz bence.arazi yoğun ve buyuk taşlı.normal çizel de ya sigortaya yuklenir yada patikleri kıvırabilir
aynen bizim tarlada pullukla bile büyük taş çıkartıyoruz çizelle girsek pim kesmekten gidemeyeceğimizi de biliyoruz bu esenerlerin 7 li bu tip fiyatları ne kadar biliyor musunuz

CELAL KARABULUT link=topic=86202.msg1031116#msg1031116 date=1446356967' Alıntı:
aynen bizim tarlada pullukla bile büyük taş çıkartıyoruz çizelle girsek pim kesmekten gidemeyeceğimizi de biliyoruz bu esenerlerin 7 li bu tip fiyatları ne kadar biliyor musunuz

Lüleburgaz civarında kullanılabilirliği olmadığı için buradaki fuarlarda yaylı çizel,göremedim.fiyat aralığını bilemiyorum o yüzden.

eeemreee link=topic=86202.msg1031114#msg1031114 date=1446339152' Alıntı:
Şu aletin on ağırlığı da olsa daha da iyi gidermis. Sanırım Esener daha randimanli sanki
Esenerin de bacak boyu kısa. Bunun yerine merdanesiz kazayağı da ayni işi görür gibi geldi bana. Tarlada da taş yok. Klasik cizelle cok daha güzel bir sürüm yapardi. Bizim oralarda birinde bu esenerden var. Kelebek mi diyorlar kulak mi diyorlar yanlardaki bicaklardan var. Surume giremiyor sadece ikileme amacli kullanıyor. bacaklarin arkasına tirmik koymus arkada da ağır merdane var. Bir de Tapan takiyor iyi is cikarir sanırım. Calisirken görmedim.

alifatiherturk link=topic=86202.msg1031038#msg1031038 date=1446318293' Alıntı:
Videodan anladigim kadariyla hiçbir is yapmıyor. Kazayagi cekse aynı işi görür. Hem bacaklar zayıf. Çizelin amaci tabanı kirmaktir. Bu tarlada tabana gelemedi bile taştan. Boyle bir tarlaya derin ve yavaş bi sekilde dipkazan çekilip sonraki senelerde normal cizelle is görülebilir. Sanırım yaylar biraz eskidiginde taşsız arazide de batmayacak. Açıkçası ben pek begenmedim.

Ben videodaki ürünün üreticisi olarak size bir kaç soru sormak istiyorum. Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ediyorum.
1-) Çizel pulluğun çalışma derinliği genelde 20-25 cm arasında değişmektedir. Fakat şuan Türkiye ' de pulluk ile 25-30 cmden aşağı sürüm yapılmamakta. Bu çizel ile hangi tabanı patlatmak istediğinizi merak ediyorum öncelikle.

2-) Çizelin bileklerinin yani bacaklarının zayıf olduğunu söylemişsiniz. Sizce tabanı bu kadar sert olan nerdeyse tamamen kaya ve taşla kaplı olan arazide neden bir hasar görmüyor? Şunu söylememe izin verin lütfen, mühendislik hesapları yapılarak yapılan bir ürün bu. Eğer ben buna daha kalın bir bilek koysam ama üstündeki sistem zayıf olduktan sonra toprağa sokar sokmaz kırarsınız. Malzemenin kalını her zman iyi değildir, genel olarak çalışma prensibine bakın lütfen.

3-) Üçüncü olarak bu ürünümüzün bir işe yaramadığından bahsetmişsiniz. Eğer patlatmak istiyorsanız 60 cm ile 100 cm arasında çalışan DİP KAZAN ile çalışmalısınız. Bu çizelin amacı toprağı devirmeden kabartarak işlemektir. Pulluk kullanmak istemeyen veya tesviyeye önem veren çiftçilerin (mesela pamuk ekenler) kullandığı bir üründür.

Sonuç olarak malzemenin kalını sağlam olduğunu göstermez ve lütfen dip kazan ile çizel pulluk arasındaki farkı ayırt ediniz. Senelerin emeği olan ve sorunsuz çalışan bir ürünü 2-3 cümle ile zarar vermek oldukça sakıncalı.

melihturan link=topic=86202.msg1035690#msg1035690 date=1447703054' Alıntı:
Ben videodaki ürünün üreticisi olarak size bir kaç soru sormak istiyorum. Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ediyorum.
1-) Çizel pulluğun çalışma derinliği genelde 20-25 cm arasında değişmektedir. Fakat şuan Türkiye ' de pulluk ile 25-30 cmden aşağı sürüm yapılmamakta. Bu çizel ile hangi tabanı patlatmak istediğinizi merak ediyorum öncelikle.

2-) Çizelin bileklerinin yani bacaklarının zayıf olduğunu söylemişsiniz. Sizce tabanı bu kadar sert olan nerdeyse tamamen kaya ve taşla kaplı olan arazide neden bir hasar görmüyor? Şunu söylememe izin verin lütfen, mühendislik hesapları yapılarak yapılan bir ürün bu. Eğer ben buna daha kalın bir bilek koysam ama üstündeki sistem zayıf olduktan sonra toprağa sokar sokmaz kırarsınız. Malzemenin kalını her zman iyi değildir, genel olarak çalışma prensibine bakın lütfen.

3-) Üçüncü olarak bu ürünümüzün bir işe yaramadığından bahsetmişsiniz. Eğer patlatmak istiyorsanız 60 cm ile 100 cm arasında çalışan DİP KAZAN ile çalışmalısınız. Bu çizelin amacı toprağı devirmeden kabartarak işlemektir. Pulluk kullanmak istemeyen veya tesviyeye önem veren çiftçilerin (mesela pamuk ekenler) kullandığı bir üründür.

Sonuç olarak malzemenin kalını sağlam olduğunu göstermez ve lütfen dip kazan ile çizel pulluk arasındaki farkı ayırt ediniz. Senelerin emeği olan ve sorunsuz çalışan bir ürünü 2-3 cümle ile zarar vermek oldukça sakıncalı.
Emeğinizi eleştirdim kusura bakmayin. Ama biz ve cevremizde olanı soyleyeyim. Çizel pullukla eger 20 25 cm derine islerseniz yaptiginiz iş ertesi yıl cok mazot yakmaktan başka birsey değildir. Gecen yil 25 30 cm derinlikte cizelle sürdüğümüz araziyi bu sene pullukla devirmek bile baya zor oldu.
Ayrica cevremde bir esener kullanicisi var eseneri direk surumde kullanamıyor, ikileme işinde kullanıyor. Sebebi ise 9lusu surum derinliğinde battığında 90 hp traktorun cekmemesi. Ama klasik cizellerle 11liyi cok rahat bir şekilde 40 cmden daha derine çeker. Bilmiyorum yanlış mi düşünüyorum. Lütfen elestirilerimi yanlis anlamayin.

Melih bey bizim burada (nevsehir/derinkuyu) çizelin adına nedense dipkazan diyorlar ve tabanı patlatmak için kullanıyorlar. Kendi adıma benim çizelim dik bacak ve bizim toprağımızda (kumlu) yaklasık 55-60cm e kadar giriyor. Bunu hem kabartmak hemde sert zeminleri patlatmak amacıyla kullanıyoruz. Gerçek dipkazana gerek kalmıyor. Sert zemine geldimi çok takılırsa pim kesiyor zaten. Yeni pim tak devam et.. Ya tabanı kıracak yada pimi kesicek. Otomatik olmasına gerek kalmıyor. Üstelik merdanesi ile beraber çavdar bugday ekimindede çok işe yarıyor.

Sizin ürününüz gördüğüm kadarıyla tabanında çok taş/sert olan tarlalar da kullanılmak üzere ve bıcakların kırılmaması/ çizele zarar vermemesi için yapılmış.Pim kesmesiylede uğraşmaya gerek kalmıyor. Bunun için oldukca başarılı gözüküyor. Ürün kaliteside illaki denemiş ve sınırlarını zorlamışsınızdır diye tahmin ediyorum. Söyleyecek birşey yok. Ürününüz amacına uygun tebrik ederim.