Erkunt 70 Nimet mibzer ve havalı da ekim

Arkadaşlar benim bir sorum olucak özellikle kullanıcılara. Suanda valtra n101 ve massey ferguson 5445 traktorlerımız var ancak bunlarla özellikle ayciceği sıra arasına kazımda ve ilkbahar donemınde izli ekilmiş bugdayda ilaç gübre atarken ize giremiyoruz. 70lik erkunt almayı düşünüyoruz sıra arası çapalamak 800kg ' lık ilaç fıçısı 1tonluk gubre fıcısı ve çigulu gibi işler için. yani sadece ufak işe girecek traktör. ancak traktörün 3 silindir oluşu bizi düşündürüyo bayılırmı rahat gitmezmi diye. bu işlerde kullanan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum şimdiden sağolun anlş-*s

Ynt: Erkunt 70 Nimet mibzer ve havalı da ekim

bizim köyde bi ahbabımızın 70lık erkuntu var geçen sene ayçiçeği yeri hazırlarken 21 ' li aysan çekerken bile hararet yaptı. 3silindir traktör sıkıştırmaya pek gelmez. almışken sağlam bi 4silindirlik traktör al derim..

cazgin0020 link=topic=57696.msg619325#msg619325 date=1344237558' Alıntı:
3 silindir olması bişeyi fark ettirmez fakat erkunt dusunuyorsanız 70e serisine bakın hem altı yüksek zf ye gore hem agır devirli levyeli daha pratik
tşklr. ama luks serisi 16 ileri yanı 4 farklı vıtes seceneği var e serisine göre buda daha uygun bı hız ayarlamada özellikle ilaç ve gubrede daha uygun olmaz mı aralarındaki yerden dingil yüksekliği farkıda sadece 5 cm.

kRnbL_59 link=topic=57696.msg619337#msg619337 date=1344238852' Alıntı:
bizim köyde bi ahbabımızın 70lık erkuntu var geçen sene ayçiçeği yeri hazırlarken 21 ' li aysan çekerken bile hararet yaptı. 3silindir traktör sıkıştırmaya pek gelmez. almışken sağlam bi 4silindirlik traktör al derim..
Biz aysan sürüm yada yer karıştırma gibi işlerde kullanmıcaz. kafamıza takılan şu. hafif yan yamac yerlerde fazla kayma yaparmı traktör yada ciftceker olsa bile yama yerlerde bayılma çekmeme gibi bi durumu olurmu 800 ' lük ilaç fıcısını yada 1 tonluk gübre fıcısını? 4 silindir 80liğine göre torkları fln nerdeyse aynı yani diğerinin 4 silindir olması harıcınde hıcbı farkları yok aradakı fiyat farkına degermı sence topragam :)

karub78 link=topic=57696.msg619431#msg619431 date=1344270310' Alıntı:
Biz aysan sürüm yada yer karıştırma gibi işlerde kullanmıcaz. kafamıza takılan şu. hafif yan yamac yerlerde fazla kayma yaparmı traktör yada ciftceker olsa bile yama yerlerde bayılma çekmeme gibi bi durumu olurmu 800 ' lük ilaç fıcısını yada 1 tonluk gübre fıcısını? 4 silindir 80liğine göre torkları fln nerdeyse aynı yani diğerinin 4 silindir olması harıcınde hıcbı farkları yok aradakı fiyat farkına degermı sence topragam :)

Benim dayım çapa çekme işi olsun 600lt ' lik ilaç makınesı olsun böyle işler ıçın steyr 8073 kullanıyo. yamaç yerlerde felan kayma gibi bi sorun olmuyo topraam. Sende madem ki aysan felan o işlerde kullanmıcaksın dediğin şekilde bir traktör işini görür..

sadece
karub78 link=topic=57696.msg619431#msg619431 date=1344270310' Alıntı:

70 likte ihtiyaçları karşılar. ama yerinde olsam 80.4 e serisi alırım.
e serisinin vites hızları da 80-66 viteslerinin dengidir, araştırdım.

bayılma nasıl oluyor ben bilmiyorum 2 tane erkunt um bayılır da bayılır al kardeş hiç bir şey olmaz en ağır işler de kullanıyorum ben hiç bir şey olduğu yok 2 side köpek gibi maşaallah

oozgurefee09 link=topic=57696.msg619551#msg619551 date=1344291219' Alıntı:
bayılma nasıl oluyor ben bilmiyorum 2 tane erkunt um bayılır da bayılır al kardeş hiç bir şey olmaz en ağır işler de kullanıyorum ben hiç bir şey olduğu yok 2 side köpek gibi maşaallah
yok ya olurmu bizimkiler köpek piyasadakiler kedi.erkunt kullanıcıları yanlarında kolanya ve buzlu su taşıyormuş. hararet yaptığında soğuksuyla duş aldırıp bayıldığındada kolonya ile ayıltıyorlarmış..

yolda son vitesle bayılıyor tamamda tarlada işin başında erkunta bayılıyor demeyin..hararet hiiiç demeyin..eskişehirli bi kardeşimiz vardı nimet 70 le kaç sezondur balya bağlıyor. hararet yapsa neden durdursun kapısında. satar başka makina alır.. işte burda http://www.trakkulup.net/fotograflar-(cekimler)-331/erkunt-balyada-nimet-70-4*4-ve-gallignani-5190/

Sana ilaç gibi gelecek motor 70 lüks 4x2.Hidroligi güçlü.çnü kolay kolay kalkmaz.Bİrde milletin yalanlarına inanma.bende 80.4 var rampa yukarı el gazını tam çekiyorum 7 ton bugdayla 38derece sıcakta hararet ortanın 1 tırnak üstünde çalışıyor.Yakıt desen yine aynı.Ben çok memnunum ve alıyosan lüks serisini al.carraro agır devirli olmasına ragmen agır işlerde carrarodan iyi çekiyor.

phantomerkunt link=topic=57696.msg619890#msg619890 date=1344426418' Alıntı:
80 lik lüks 3 silindir daha iyi olur hidrolik daha kuvvetli 11 hp güç farkı var 4 silindir alma çünkü ağır iş görmeyeceksin yakıttan tasarruf olsun

yakıttan tasarruf olsun derken arkasında 1,5ton yukle az çamurda bile sinen bi traktör edinmeyelim ondan çekiniyoruz.

wood link=topic=57696.msg619904#msg619904 date=1344431445' Alıntı:
Sana ilaç gibi gelecek motor 70 lüks 4x2.Hidroligi güçlü.çnü kolay kolay kalkmaz.Bİrde milletin yalanlarına inanma.bende 80.4 var rampa yukarı el gazını tam çekiyorum 7 ton bugdayla 38derece sıcakta hararet ortanın 1 tırnak üstünde çalışıyor.Yakıt desen yine aynı.Ben çok memnunum ve alıyosan lüks serisini al.carraro agır devirli olmasına ragmen agır işlerde carrarodan iyi çekiyor.

4x2 dusunmuyoruz tek çeker sağlıklı olmaz. yakıt desen yine aynı derken 4x2 70liğimi kasettin ? bu arada lüks serisinden ziyade e serisi hem fiyat olarak hemde kullanış olarak daha iyi gibi duruyo.

karub78 link=topic=57696.msg620802#msg620802 date=1344742979' Alıntı:
4x2 dusunmuyoruz tek çeker sağlıklı olmaz. yakıt desen yine aynı derken 4x2 70liğimi kasettin ? bu arada lüks serisinden ziyade e serisi hem fiyat olarak hemde kullanış olarak daha iyi gibi duruyo.

Erkunutun tüm serilerini yakıtı emsallerinden azdır bunu kafana takmana gerek yok.E serisi fiyat olarak lükse göre çok cazip fakat lüks serisinin yaptıgı boyundan büyük işleri e serisinden bekleme derim.Bizim burda 70/e 4x4 de var 70s 4x4 de var (s serisiyle lüks aynı) 70e de güzel motor fakat 4lü 14 inç pullukları tarlada tam salınca 70e ya bi gidiyo bir duruyo ya da hiç gidemiyor fakat 70s öyle degil 3 takviyeye bi takıyo sahibi 12-13 gazla tam batırıp sürüm yapabiliyor.

wood link=topic=57696.msg620868#msg620868 date=1344786981' Alıntı:
Erkunutun tüm serilerini yakıtı emsallerinden azdır bunu kafana takmana gerek yok.E serisi fiyat olarak lükse göre çok cazip fakat lüks serisinin yaptıgı boyundan büyük işleri e serisinden bekleme derim.Bizim burda 70/e 4x4 de var 70s 4x4 de var (s serisiyle lüks aynı) 70e de güzel motor fakat 4lü 14 inç pullukları tarlada tam salınca 70e ya bi gidiyo bir duruyo ya da hiç gidemiyor fakat 70s öyle degil 3 takviyeye bi takıyo sahibi 12-13 gazla tam batırıp sürüm yapabiliyor.

işte ben surum gbi işlerde kullanmıcam. sadec ilaç gubre atacak ara çapalıcak çiguli cekecek. bunları 4x2de yapabılıo ama arkada yuk fazla oldugunda onler sarhoş gbi gidio tam randıman alamıosun yaptıhın işten. amaç o yani patron bunları rahatla yapabılen en uygun fıyatlı 4x4 erkuntu arıyorum.

Çorlu fuarında bende benzer işler için ihtiyacımız olan Erkunt Nimet 70e 4x4 kabin klima modeli için takasa traktör sokmadan 58.000 TL fiyat aldım , NH TD 65D 4x4 kabin klima model içinde aynı şartlarda 61.000 TL fiyat aldım. 2. el ve piyasa değeri bakımından NH benim için Erkunt ' a göre bir adım önde. Acelemiz yok , alım için çift sonunuda bekleyebilirim.
İrtem Havalı Ayçiçek ekim makinası , İrtem 19 lu Hidrolikli Buğday ekim mibzeri , 800 Lt lik ilaçlama makinası ve 800 Lt lik Gübre atım makinasında kullanacağım , hem TD 65 in , hemde 70 lik Erkunt un bu işlerde performansını , yakıtını ve çekişini bende çok merak ediyorum. Acaba her iki traktörde bu işlerin üstesinden gelir mi?