Buğdayda Sararmalar

Arkadaşlar bildiğiniz üzere buğdaylarda sarı cücelik denen hastalık bölgesel olarak başgöstermişti. Her nekadar kurtardık diye düşünen olsada çakıllık, aklık yerlerde havalarında gündüz sıcak gece serin gidip akyel esen rüzgarın çarpmasıyla beraber durum Hayrabolu civarında böyle. Bilhassa gözlemlediğim yerler daha çok yamaç, tepe arazilerde mevcut. Düz tarlalar bu durumdan pek etkilenmemiş. Bu sene rekolte tüm bölgelerde de düşük olacak gibi.

o7n7MX.jpg

l1B1gQ.jpg

VY2YJB.jpg

nrYrqN.jpg

• Beğen
Tepkiler: gkhAn ve LORD59
Bu yıl bu sarı cücelik hastalığı çoğu yerde baş gösteriyor birkaç gün önce Malkara civarlarına doğru gittiğim bir köyde de aynı buna benzer durumu gözlemledim aynı şekilde zayıf ve aklık olan yerlerde bu hastalık ortaya çıkmış durumda.Köyde konuştuğum kişilerden aldığım bilgi genellikle zayıf olan yerlerinde bu duruma rastladıkları ve kuvvetli olan tarlalarında aynı durumun söz konusu olmadığını anlattılar.

Buğdayların iyi kardeşim Çok çok kötülerini gördüm başak çıkaramadan sararan tarlalar başak çıkarmış ama içi dolmamış yada küçücük başak.Hasadıda inşallah umduğunuz gibi olur..

Teşekkür ederim Özgür abi Allah razı olsun. Tek tük var dediğin gibi buna şükür genel olarak buğdaylar güzel sadece bir tanesinin çakıllık kısımlarında çökme var.

Ne olursa olsun bakımı iyi olan tarlalardan geçen seneye göre %20-25 artış bekliyorum.Son düzlükte hava şartları fena değil.Cumartesi ve Pazar Trakya için yağış gösteriyor.Önümüzdeki hafta tamamen poyraz esiyor.Allah afet vermez ise Ortalama 600 kg geçeğine inandığım üreticilerim var. Dün akşam üstü whatsapp'dan fotoğraf göndermiş biri.Maşallah diyelim

Resimler ve ekler

• IMG-20160518-WA0000.jpg
    IMG-20160518-WA0000.jpg
    266.1 KB · Görüntüleme: 165
  • IMG-20160518-WA0001.jpg
    IMG-20160518-WA0001.jpg
    273.7 KB · Görüntüleme: 180
Ne olursa olsun bakımı iyi olan tarlalardan geçen seneye göre %20-25 artış bekliyorum.Son düzlükte hava şartları fena değil.Cumartesi ve Pazar Trakya için yağış gösteriyor.Önümüzdeki hafta tamamen poyraz esiyor.Allah afet vermez ise Ortalama 600 kg geçeğine inandığım üreticilerim var. Dün akşam üstü whatsapp'dan fotoğraf göndermiş biri.Maşallah diyelim

üreticilerim derken siz ziraat mühendisiminiz zirai dükkanınızmı var ? Ne tarz uyglamalar yaptırdınız üreticililerinize bu buğdayın cinsi ne ? Maşallah güzel görünüyor bu arada..

Süleyman abi Allah daha kötüsünden korusun. Buğdayların güzel. Daha kötü olan yerler var . Hele hizmet vermeyen kişilerin bu sene kazançları daha şimdiden gitmiş durumda.

Benim daha bu yaşımda anladığım birşey var. Sene nasıl giderse gitsin ister kurak, ister yağışlı farketmez. Bu hizmeti ne olursa olsun en iyi şekilde ne yapabiliyorsak yapmamız gerek. Yoksa durum riskli olur. Tohum kaplama olayında da Lemardor yetersiz kalıyor. Tohum kaplamayı çift uygulama ile yapmanızı tavsiye ederim. Gerçi daha çok şey yapmamız gerek te neyse çok uzun :D

• Beğen
Tepkiler: şuayip bahçevan