Dalgıç Pompa konusunda yardım lütfen???

Arazimize 50 metre derinliğinde sondaj yaptırdık.Ve 200 lük pvc attık.Şu anda 6-7 metre derinliğinde suyumuz mevcut.Sizce bu kuyumuza nasıl bir dalgıç pompa almalıyız.Marka ve özellikleri konusunda bilgi sahibi olanlar yardım edebilirmisiniz???

Ynt: Dalgıç Pompa konusunda yardım lütfen???

Ewet yağmurlamada kullanacağız.Elektrik büyük ihtimal 220 olacak.Henüz kuyunun ruhsat işi bitmedi .Şu anda pancar motorla 15 tabanca basıyoruz.Ruhsat işi bitince elektriğe başvuracağız

220 değildir 400 volt olması gerekir hacimmet erkadaşımız demiş toksu dalgıç pompa bizim her tarlada mevcut dalgıçlar bi sıkıntı yok tarlanın büyüklüğü ne kadar kaç dekar ona göre dalgıç atarsın

özsuhas la toksu aile şirketiydi ayrıldılar aralarında kalite farkı pek yok fiyatlarıda birbirine yakındır su seviyeniz yakınmış bence 20-22 metre arası (imkan ve kuyunuzun yapısıyla alakalı kumlu gömüklüyse daha derin ve kılıflı olsun yoksa kuyu dipten dolar) 6 lı dik trübün en az 5 yağmurlama fanlı pompa kurdurun 50 lik trafoda en az 90 tabancaya basarsınız kuyu 35-38 amperde felan da anca çalışır

• Beğen
Tepkiler: Yucel38

Açıkçası bu işe giriştik ama sonunu bir türlü getiremiyoruz.Bize 50 tabanca basacak bir pompa yeterli olacak.Mevcut bir trafodan arazimize elektrik gelecekti.Ve bu trafoda yanılmıyorsam 220volt.Dediğim gibi bu işe fazla araştırmadan biraz acele girdik.Fazla bir bilgi sahibi değiliz...

bildiğim kadarıyla sanyi tarımsal sulama trafoları 400-380 wolt olur 360 ların altına düştümü sıkıntı çıkarmaya başlıyor 220 wolt ev elektiriğidir yada çiflik trafosudur ben elektirikçi değilim ama 220 woltta 3 lü dalgıcı zor çalıştırırsınız

arkdaşım 220 volt ile en fazla 2,2 kv yani 3 hp lik dalgıç çalıştıra bilirsin oda çok olsa 2 bilemedin 3 fıskıye basar sana 380 volt tarım sulama olması lazım 50 tabanca çalıştırmak için sana en az 30 kv güçünde pompa lazım birde 50 tabancalık suyun varmı önce suyun ne kadar onu ölçtür büyük pompa alısın suyun yetersiz kalır boşa masraf etmiş olursun suya yatırım oldukca pahalıdır araştırmanı uzman kişilerle yap kolay gelsin.

Su düzenlene belgelerde 13lt/sn olarak geçiyor.Ama dediğiniz gibi oldukça fazla masraflı bir iş oluyor.

bu su ölçme işinden ben bişey anlamadım arkadaşlar biz burada kuyu kazdırırız (sondaj)genelde 50 metre 12 li kuyu kimse su ölçümü yaptırmaz ortalama 20-30 metre arası kurulur pompa,dalgıçlar 7-8 fanlı olanları 110 fıskıyeye kadar basar biz yağmurlalma aldığımız ilk yıl 108 tabancaya basıyorduk yani 60 amperde felan 110 fıskiyeye basılır ben 40-45 amperde 90-95 fıskiyeye basıyorum şu anda (bu yıl sular kurtarmaya başladı ama boru attırıyoruz kuyulara) yani demek istediğim yer altında su rezerviniz yokmu neden basmasın

Aslında nasıl ölçtüklerini ben de anlamadım.Belgeye de neye göre yazdılar bilmiyorum.Ama kuyuyu açan usta kuyudan çok memnundu.Daha önce dediğim gibi 9 luk pancarla 15 tabanca basıyor.Su da yüzeye çok yakın.

buradada var bazı yerlerde su sıkıntısı ama geneli iyi bizde kuyu ve dalgıç pompa işi masrafsız olur ençok 50 metre kuyu kazdırırız kılıf kullanmayız kuyularda gömük ve kum yok bölgemizde pompa dalgıç derinliğide en fazla 18-25 metre arası olur ortalamada 80-90 fıskıyeye basar kuyular daha çok basanlarda var

hemserim 220 olsun elektirik olsun 15 tabancaya kadar 3 hp 220 motor basar mutlu pompa var nevseehirde cok parayada
mal olmaz hemen baglat bende var mazota göre yakıtın 5 de 1 düşer 380 zaten bi sıkıntı yok elektirigi baglat yeter

bu su ölçme işinden ben bişey anlamadım arkadaşlar biz burada kuyu kazdırırız (sondaj)genelde 50 metre 12 li kuyu kimse su ölçümü yaptırmaz ortalama 20-30 metre arası kurulur pompa,dalgıçlar 7-8 fanlı olanları 110 fıskıyeye kadar basar biz yağmurlalma aldığımız ilk yıl 108 tabancaya basıyorduk yani 60 amperde felan 110 fıskiyeye basılır ben 40-45 amperde 90-95 fıskiyeye basıyorum şu anda (bu yıl sular kurtarmaya başladı ama boru attırıyoruz kuyulara) yani demek istediğim yer altında su rezerviniz yokmu neden basmasın
valla kardeşim senin rahamlar bana çok iyimsel geldi. bizim 4 kuyu var 5. si yeni delindi sıkışıklık olunca pompası atılıp kullanılacak. sadece 1 kuyum 65m de. gerisi 30-50m arası, ben 110 fiske basıpta 60 amper çeken kuyu görmedim. 90 fiskiye basıpta 40-45 amper çeken kuyu görmedim. ramazanın içinde 9 kademe fan atıldı. motorda ya 65 yada 72 hp olması lazım, derinlikte 45m, 85 fiskiye basıyor 95 amper çekiyor. bu veriler kaç metrede kaç hp ve kaç kademe fan ,ile alıorsun. tam verileri paylaşırsan 5. kuyuya senin önerdiğin motor fan atayım.