TESK Başkanı Palandöken: -''Kredi kartında (kırk katır mı, kırk satır mı-) dönem

23.04.2009
14,006
24,003
35
Bilecik
ANKARA (A.A) - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, ' ' Bankalarda kantarın topuzu kaçtı, hesap işletim, kredi kartı ücreti yetmedi, şimdi de (neden kartını kullanmıyorsun) cezası kesiyorlar. Kredi kartında (kırk katır mı, kırk satır mı-) dönemi başladı ' ' dedi.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, hesap işletim ve kredi kartı, bankamatik kartı ve çeşitli bankacılık hizmetlerinden alınan bedelin bankalara yetmediğini ve şimdi de kartını kullanmayanlardan ücret alınmaya başlandığını kaydetti.
' ' Kredi kartında (kırk katır mı, kırk satır mı-) dönemi başladı ' ' ifadesini kullanan Palandöken, bankaların, kantarın topuzunu iyice kaçırdığını ve bu haksız uygulamanın acilen durdurulması gerektiğini bildirdi.

Bankalardan gelen telefonların dikkatle dinlenmesi gerektiğini ifade eden TESK Başkanı, açıklamasına şöyle devam etti:
' ' İş yaparken bankalardan gelen telefonları dikkatle dinleyemiyorsunuz. Bir de ısrarcı tutum yüzünden yanlış yaparsanız vay halinize. Ekstrelerin dikkatle incelenmesinde fayda var. Çünkü anlamadan kullanıma açtırılan kullanılmayan kartlar için her ay ekstrelerine gelecek aylık 3 lira gibi, aylık işlemsizlik ücretini de kartı kullanana kadar ödemek zorundalar. ' '

Son bir yılda kredi kartı toplam harcamalarının yüzde 29 arttığını da kaydeden Palandöken, tüketicinin kartla harcama yaptıkça bankaların kazandığını, ödenmeyen tutarlar için de kat kat faiz alındığını açıklamasına ekledi.