arızalı makine değişimi hakkında

öncelikle iyi geceler arkadaşlar karataş tarımcılıktan almış olduğum sıkmalı çayır biçme makinası 10 günlük bir dönemde bozuldu ve tamire geri aldılar 1 nisan 2015 tarihinden itibaren halen tamir olupta geri gelmeyen makina hakkında tüketici mahkemesine şikayette bulunmak istiyorum bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardım ederseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Yanlış bilmiyorsam 5.000tl altı olan anlaşmazlıklarda tüketici hakem heyeti ( valilikte oluyorlarmış ) üzeri rakamlarda ise mahkemeler bakıyor.Daha bir gün olmuş diyecektim ki yılı gördüm 1 yıl 1 gün olmuş.
Sizin işiniz mahkemede çözülür inşallah.
Ama sabırlıymışsınız gerçekten. :)

• Beğen
Tepkiler: Erkut Demirbaş
Yanlış bilmiyorsam 5.000tl altı olan anlaşmazlıklarda tüketici hakem heyeti ( valilikte oluyorlarmış ) üzeri rakamlarda ise mahkemeler bakıyor.Daha bir gün olmuş diyecektim ki yılı gördüm 1 yıl 1 gün olmuş.
Sizin işiniz mahkemede çözülür inşallah.
Ama sabırlıymışsınız gerçekten. :)

ya satarken öyle böyle şöyle garantili bozulunca 1 yılda yapılamayan makinayı satan karataş tarımcılık sattığı makinaya sahip çıkamıyor makina bedeli aldığımda 34,000 tl idi ve faturasıda mevcut

benimde başıma böyle bir olay geldi şunu söyleyeyim benim makinemi tamir etmeleri için 1 hafta süre verdim yoksa mahkemeye vereceğimi söyledim o süre zarfında parça yurt dışından getirildi ve orjinali ile değiştirildiği için kabul ettim normalde ayıplı mal uğraşsam yenisiyle değiştirirlerdi ama bu süreç malasef ülkemizde yıpratıcı bir süreç sonuç olarak bunlar iş makinesi ve hemen yapılıp elimizde olması gerekiyor. anlamadığım nokta siz bu süreci zaten göze almışsınız 1 yıldır bekliyorsunuz neden mahkemeye gitmediniz. neyse yapacaklarınız şunlar:

1. satıcı ve fabrika ile muhattap bile olma artık avukata git ihtarnameyi çeksinler. 1 yıldır yapılmayan makinanın satıcısındanda yapıcısındanda hayır gelmez.
2. avukata giderken garanti belgesini faturanı servis arıza tutanağını yanında götürüyorsun.
3. 1-1,5 yıl gibi bir süreç sonunda makinanın yenisi ile değiştiriyorlar. istersen bedelinide öderler.
4. avukatın sağlamsa makinanın 1 yıllık getireceği geliride tazminat olarak alırsın.
5. bunlara tüketici mahkemesi bakar. heyetlerle falan uğraşma. avukatsız olmaz bir sürü prosedürü var.

ben çok araştırdım yapılacak olan bu.

• Beğen
Tepkiler: ametist