tohum kaplama ilacı hakkında bilgi

Ynt: tohum kaplama ilacı hakkında bilgi

tarım ilaçları satan bi ziraat mühendisinden biraz önce aldım ilacı. HEKTAŞ ın ALYANS DS diye bi ilacını verdi. fungusit (mantar ilacı) 6,5 ton buğday için 12 kg verdi atarsan hepsini atabilirsin tam ölçülü olsun diyosan 1-2 kg ayır dedi.

biz bi pembe ilaç atarız bu seneki korumanındı KÖR olmasına karşılık
bide aldirin atarız böcek yemesine karşı
bi kerede bi köylümüz tohumu çimlenmesi hızlansın diye yıkayıp ekmişti ama sonuç ne hatırlamıyorum :)

rahimavci link=topic=47238.msg452726#msg452726 date=1318238853' Alıntı:
biz bi pembe ilaç atarız bu seneki korumanındı KÖR olmasına karşılık
bide aldirin atarız böcek yemesine karşı
bi kerede bi köylümüz tohumu çimlenmesi hızlansın diye yıkayıp ekmişti ama sonuç ne hatırlamıyorum :)
peki sulu gübreler hakkında bilginiz varmı. Babaannem eskiden toz halinde mavi renkli gübre attırıyomuş tarlalara. yabancı marka. çok pahalıymış ama çok kuvvetliymiş. suyla karışınca buz gibi oluyomuş. Zor eridiği için yaklaşık 2 gün önceden karıştırılmaya başlanırmış. Pülverizatörle tarlaya atıyolarmış. Tabi bunları babaannem değil tuttuğu adam yapıyodu. sonra adam ben bu ilacı bidaha karmam diye isyan edince kalmış. şimdi adını hatırlayamıyo. bulursak bu sene ondan atmayı düşünüyoruz. acaba bu ilacı biliyomusunuz.

bugraaydin link=topic=47238.msg452803#msg452803 date=1318249461' Alıntı:
peki sulu gübreler hakkında bilginiz varmı. Babaannem eskiden toz halinde mavi renkli gübre attırıyomuş tarlalara. yabancı marka. çok pahalıymış ama çok kuvvetliymiş. suyla karışınca buz gibi oluyomuş. Zor eridiği için yaklaşık 2 gün önceden karıştırılmaya başlanırmış. Pülverizatörle tarlaya atıyolarmış. Tabi bunları babaannem değil tuttuğu adam yapıyodu. sonra adam ben bu ilacı bidaha karmam diye isyan edince kalmış. şimdi adını hatırlayamıyo. bulursak bu sene ondan atmayı düşünüyoruz. acaba bu ilacı biliyomusunuz.

valla duymadım hemşerim sen konyanın neresindensin bi yaz hele

RAKADAŞLAR ASLINDA DAHA İYİ BİR İLAC VAR GORTCA WS DİYE TOHUMU EKERKEN KURT KESMESİNE KARŞI ALDİRİNDEN DAHA ETKİLİ KESİN ÇÖZÜM BU EĞER İSTERSENİZ (safatarim.com)adresinden de baka bilirsiniz

tla100 link=topic=47238.msg452854#msg452854 date=1318257846' Alıntı:
RAKADAŞLAR ASLINDA DAHA İYİ BİR İLAC VAR GORTCA WS DİYE TOHUMU EKERKEN KURT KESMESİNE KARŞI ALDİRİNDEN DAHA ETKİLİ KESİN ÇÖZÜM BU EĞER İSTERSENİZ (safatarim.com)adresinden de baka bilirsiniz

hah sen arkadaşın sordugu konuda yardımcı ol en iyisi bizim toprakta kurt kesmesi gibi bir sorun yok hiç o kumsal alanda oluyor herhalde sen arkadaşın dedigi mavi ilacı biliyormusun hemşerim

Demnem nasılki, toprak tv de iyi bir çimlenme veiyi bir kardeşlenme yaptığı söyleniyor. Suyla karışınca buz gibi oluyorsa azotlu gübre olabilir.

bugraaydin link=topic=47238.msg452803#msg452803 date=1318249461' Alıntı:
arkadaşım sen COMMANDER diye toz gübre var yanılmıyorsanm sen ondan bahsediyorsun mavi toz dısında 20,20,20. yazanın dan kullandım ben azot fosfor potasyum eşit oranda aYrıca mikro elementlerin hepsi bakır . çinko, demir , bor,mangan...........vb birçok elementi şelatlanmış halde bünyesin de bulunduruyor..ben ekinlere ot ilacı atarken holderle atıyorum benim gözlemlerim bu ürünü sıvı humuk asitle birlikte uygularsan işe yarıyor aksi halde tek başına üründe uygulama sonrası gözle görülür bi değişiklik yapmıyor[list type=decimal]
[li][/li][/list] biraz sende bah sedermisin baba annen bu nu mne zaman uyguluyor du tohum ekmeden önce topragamı yoksa benim gibi ot ilacı ilemiii birde işe yarıyormuydu biraz bilgi verirsen mutlu olurummmm ;) ;) googleye commander gübre yaarsan (DOĞAL GÜBRE DİYE ÇIKAN BİR SİTENİN KİMYEVİ GÜBRELER BÖLÜMÜNDE VE DİĞER ÜRÜNLER le birlikte ÇIKIYOR) AYNI SİTEDE COMMANDER harici ona benzeyen başka ilaçlarda var... bim-*s bim-*s [/list]

rençberçiftci link=topic=47238.msg452865#msg452865 date=1318259950' Alıntı:
Demnem nasılki, toprak tv de iyi bir çimlenme veiyi bir kardeşlenme yaptığı söyleniyor. Suyla karışınca buz gibi oluyorsa azotlu gübre olabilir.
demdemi ilaççıdan aldım geldim şu anda yazı yazarken elimde yarım kiloluk kutu yirmi beş tl imiş 250 kilo buğdaya bu yarım kiloluk kutu 1 tane atılacakmiş 1ton buğdaya 100 tl maliyet var sizin anlayacağınızzz ben tohumu da ektim sırf merak ettiğm için aldım kutuya bakıp inceleyim diye[list type=decimal]
[li]kardeş sayısını artırıyormuş ama o oluşan kardeşlerin hayatlarına devam edebilmesi için baharında aynı firmanın toprak üstü gurubunu uygulaman gerekiyormuşşş[/li]
[li][/li]
[/list]

• umut71 link=topic=47238.msg452873#msg452873 date=1318261206' Alıntı:
    arkadaşım sen COMMANDER diye toz gübre var yanılmıyorsanm sen ondan bahsediyorsun mavi toz dısında 20,20,20. yazanın dan kullandım ben azot fosfor potasyum eşit oranda aYrıca mikro elementlerin hepsi bakır . çinko, demir , bor,mangan...........vb birçok elementi şelatlanmış halde bünyesin de bulunduruyor..ben ekinlere ot ilacı atarken holderle atıyorum benim gözlemlerim bu ürünü sıvı humuk asitle birlikte uygularsan işe yarıyor aksi halde tek başına üründe uygulama sonrası gözle görülür bi değişiklik yapmıyor[list type=decimal]
    [li][/li]
umut71 link=topic=47238.msg452873#msg452873 date=1318261206' Alıntı:
biraz sende bah sedermisin baba annen bu nu mne zaman uyguluyor du tohum ekmeden önce topragamı yoksa benim gibi ot ilacı ilemiii birde işe yarıyormuydu biraz bilgi verirsen mutlu olurummmm ;) ;) googleye commander gübre yaarsan (DOĞAL GÜBRE DİYE ÇIKAN BİR SİTENİN KİMYEVİ GÜBRELER BÖLÜMÜNDE VE DİĞER ÜRÜNLER le birlikte ÇIKIYOR) AYNI SİTEDE COMMANDER harici ona benzeyen başka ilaçlarda var... bim-*s bim-*s [/list]
bilgiler için teşekkür ederim abi. commandere baktım. Belki olabilir ama suda iyi çözündüğü söylenmiş. Commander suyla karışınca soğuyomu. eğer soğuyosa belki odur.
Ot ilaçlarıyla birlikte holderle attırıyomuş. Onun dışında bildiklerimi zaten anlattım. Suyla karışınca buz gibi olması zor erimesi gibi... Bu ilacı kullanırlarken çok iyi verim alıyolarmış. Ama dediğim gibi adam en sonunda isyan etmiş bu ilacı ben yapmam diye o kadar soğuyomuş. babaannem tam hatırlayamadığı için yazmamıştım ama ilaç ingilizmiş. çok ta pahalı olduğundan yarım doz atıyolarmış.
bişey daha sorucam bu sene bizim herk çok geç kaldı hala yapılmayan yerler bile var. Tohum ilacını alırken adama bundan bahsettim ne yapabilirim dedim. bana çinko kullan toprağı kabartır nemli tutar dedi. Siz hiç kullandınız mı veya duydunuzmu. tohumla karıştırıp atılıyomuş.
kusura bakmayın insan acemi olunca sorunu da çok oluyo sorusu da çok oluyo.

rahimavci link=topic=47238.msg452842#msg452842 date=1318256801' Alıntı:
valla duymadım hemşerim sen konyanın neresindensin bi yaz hele
Abi ben aslında ankara balalıyım ama bizim köy konya kulu ya bağlanmış sonradan. Köşker köyü. Sofulardan ayrılma. Yani kütük Konyada.
Abi sen kuluya yakın bi yerdemisin veya uzaksan da belki haberin vardır kulu civarında yağmur varmı. Yağmur varsa herge gitcez de

bugraaydin link=topic=47238.msg454364#msg454364 date=1318506610' Alıntı:
  • bilgiler için teşekkür ederim abi. commandere baktım. Belki olabilir ama suda iyi çözündüğü söylenmiş. Commander suyla karışınca soğuyomu. eğer soğuyosa belki odur.
    Ot ilaçlarıyla birlikte holderle attırıyomuş. Onun dışında bildiklerimi zaten anlattım. Suyla karışınca buz gibi olması zor erimesi gibi... Bu ilacı kullanırlarken çok iyi verim alıyolarmış. Ama dediğim gibi adam en sonunda isyan etmiş bu ilacı ben yapmam diye o kadar soğuyomuş. babaannem tam hatırlayamadığı için yazmamıştım ama ilaç ingilizmiş. çok ta pahalı olduğundan yarım doz atıyolarmış.
    bişey daha sorucam bu sene bizim herk çok geç kaldı hala yapılmayan yerler bile var. Tohum ilacını alırken adama bundan bahsettim ne yapabilirim dedim. bana çinko kullan toprağı kabartır nemli tutar dedi. Siz hiç kullandınız mı veya duydunuzmu. tohumla karıştırıp atılıyomuş.
    kusura bakmayın insan acemi olunca sorunu da çok oluyo sorusu da çok oluyo.
  • :S valla çinkoyu ben zaten tohumla karıştırıp atıyorum bitkinin kök gelişimini ve kardeş sayısını artırır toprağı kabarma gibi bir özelliği yoktur o işi leonardit denen bimadde vardır o yapar 25 kiloluk çuvallarda satılır(dönüme 30 ila 50kilo civarı uygulaman gerekir ) yada sıvı humuk asit topraga uygularsın ama zor ve eziyetli bi iş olur yapraktan 10 dönüme 1 litre yeterli iken sen toprağa uygulayacan için dönüme 0,75- 1 lt civarı uygulayacaksın holderin eski ise tıkan ma yapar karıştırıcının sürekli çalışması lazım ...yağmur yağdıysa bi ters bi düz kazayağı(kültürvatör,tırmık) çek bu saatten sonra yapılacak en mantıklı şey o olur ..boşa para verme ....diğer şeylere....

768 link=topic=47238.msg454568#msg454568 date=1318526371' Alıntı:
http://www.bayercropscience.com.tr/CS/ProductDetails.aspx?id=90

Mümkünse bu ilaç ile kaplayın, biraz pahalıdır ama kaliteli ve pekçok hastalıkta da etkilidir. Kurt veya benzer haşarat olan bölgeler için de, ilacın insektisit ilaçlarla karışabilme özelliği de mevcut.
tohum ilacını alırken ben de bayer istiyodum ama adam buğday için tavsiye etmedi daha ucuz olan hektaş verdi. bayer arpa için de kullanılabildiği için pahalıymış.

• umut71 link=topic=47238.msg454510#msg454510 date=1318522016' Alıntı:
    :S valla çinkoyu ben zaten tohumla karıştırıp atıyorum bitkinin kök gelişimini ve kardeş sayısını artırır toprağı kabarma gibi bir özelliği yoktur o işi leonardit denen bimadde vardır o yapar 25 kiloluk çuvallarda satılır(dönüme 30 ila 50kilo civarı uygulaman gerekir ) yada sıvı humuk asit topraga uygularsın ama zor ve eziyetli bi iş olur yapraktan 10 dönüme 1 litre yeterli iken sen toprağa uygulayacan için dönüme 0,75- 1 lt civarı uygulayacaksın holderin eski ise tıkan ma yapar karıştırıcının sürekli çalışması lazım ...yağmur yağdıysa bi ters bi düz kazayağı(kültürvatör,tırmık) çek bu saatten sonra yapılacak en mantıklı şey o olur ..boşa para verme ....diğer şeylere....
Çinko kardeş sayısını artırıyosa iyi sonuçta yapıcağım toplam masraf 45 tl. 150 dönüm için. her dönümden sadece 1 kilocuk bile fazla buğday alsak kardayız ki belki 10-15 kg fazla buğday alırız bu da 1,5 ton yapar. Az mı?
toprağı ilaçlarla kabartma işi yaş gibi...
yağmur da yağmış bugün akşam köye gidip duruma göre pulluk çekcez.