Fiyat yüksekmiş, üretici memnunmuş !!!

10714hab3.jpg

Ynt: Fiyat yüksekmiş, üretici memnunmuş !!!

fiyatların neresi güzel acaba tüccarlar istediği gibi oynuyor burada hepsi birlik olmuş TMO açılsaydı trakyada durum 1 nebzede olsa böyle olmazdı tüccarlar en azından çiftçinin malını ölü fiyatlara almazdı

Bakanı Allah ' a havale ediyorum.Gün geçtikçe fiyat düşüyor.Bugün fabrikalardan(T.dağ) sadece biri alım yapıyor onunda yeri kalmamış.On gün sonra alırız yavaş yavaş diyor.Tüccarı arıyorsun onlarda da durum farklı değil.Adam toplamış mal veremiyor satamıyor hâl böyle olunca ben şuan alım yapamam diyor.Fiyat vermiyor.Peki sorarım borcu olan çiftçi kime verecek malı ofiste alım yapmıyacaksa?
Ofis emanete alacakmış ben napayım emanete verip onuda yapmasın istemiyoruz.Bu politikalarla nereye kadar yol alacağız bence yolun sonuna geldik.
Kalın sağlıcakla...

Vittero 820
Segitero 840 tan verdim 1 ay. Vadeli mercimeke de 1.900 verdiler vermedim
Bu fiyatlarla gecen seninki verim olsaydı şahsım adıma konuşuyorum bayram ederdik kom*-*

Artık söz söylemek istemiyorum.Bu nasıl bir açıklama bu nasıl bir anlayış.Ayçiçeği bitirdin sıra bugdaya geldi herhalde trakyada.Tek care bırakıcaksın çiftçiliği herşeyi dışardan alsınlar gdo lu olarak.Ondan sonra böyle toplatırsın mamaları piyasadn.

Çiftci kimsenin umurunda değildir oy zamani gelince çiftci köylü kardeşim deniyor ondan sonra vay çiftci nin haline suç bizde zirat odalari para almaktan beş kuruşa yaramiyorlar bizi temsil eden kimse yok sahibsiziz gelen vurur giden vurur.

Trajikomik memleketin durumu başka söze gerek yok.... Tüm çiftçiler toplansın hırsızlık şebekesi kuralım biz en iyisi,zaten şuanda revaçta olan meslek güzel de destek alırız devletten :)

konya da fiyatlardan gayet memnunuz açıklasa düşürebilir bile verim yok aynı hamam aynı tas diyorsunuz tövbe haşa verimi ayarlayandamı tayyip yada tarım bakanı boş konuşmamak lazım

Bu neyin kafasıdır bu nasıl bir politikadır insanın aklı almaz... Sen bu üreticinin malına nasıl olurda fiyat vermeyip görmezden gelirsin...Bunlar bayaa kendilerini birşey sanmaya başladılar. Artık yeter..!!

Bu sene fiyatlar güzel ama bu senede verim yok :( Polatlı ticaret borsasında pazartesi günü esperya cinsi buğdayı 870 den sattım. iyi buğdaylar 1 tl ve üzerinde fiyatlara satılıyordu.

ranger link=topic=76605.msg905086#msg905086 date=1405087812' Alıntı:
Bu sene fiyatlar güzel ama bu senede verim yok :( Polatlı ticaret borsasında pazartesi günü esperya cinsi buğdayı 870 den sattım. iyi buğdaylar 1 tl ve üzerinde fiyatlara satılıyordu.

protein, gluten , sedim ve gecikmeli sedimlerini biliyorsan foruma eklermisin. Teşekkürler.

*arkadaşlar aslında biz farklı illerde farklı fiyatta buğdaylar alınıyor ve pahalı olan buğdayların sedimi, proteini, glüteni yüksek deniliyor ve bu söylemle başka illerde buğdayda fiyat kırılıyor....
*aslında biz tüccarın bunu bahane edip fiyat kırmasından rahatsızız, bunun için TMO nun fiyat açıklamasını istiyoruz ve tüccarın kendi kafasına göre fiyatlarla oynamasından rahatsız oluyoruz.
*buğdayları sattığımız illerde 'sedimleri, glütenleri ve proteinler'i yazalım ve bakalım tüccarlar aynı değerlerdeki buğdayları ne kadar farklı şekilde alıyorlar.
*ben şahsen aynı değerdeki buğdayları farklı fiyatlara alınması nedeniyle TMO nun fiyat açıklamasını bekliyorum.
*yüksek fiyata veren arkadaşların buğday fiyatların aşağıya çekmek gibi bir amacımız yok ama ben de buğdayımı yüksek fiyata vermek isterim; kim istemez.

TMO olmadan tüccar iyi niyetli bile olsa bu kdar malı bu kısa sürede kaldıramaz , hiçbir tüccarın gücü devletten fazla değildir.
TMO nun biran önce aklına başına alıp piyasaya girip alım yapması lazım , herşey ekonomik olarak düşünülemez.
Olayın sosyal boyutu var , tüccarın ve piyasanın bu malı eritmesi aylar sürer , nasıl dayanacak bu insanlar aylarca.
Malum harman zamanı borç ödeme zamanı , herkez borcunu harman vadeli alıyor , biz borcumuzu ödeyemezsek esnaf ne yapacak , bankaları devleti saymıyorum bile , Ameikada yaşayan mogage krizinin tüm ekonomiyi etkilemesi gibi öyle bir kriz olurki kendileri bile şaşırırlar , yok efendim inşaat lokomotif sektörmüş , bilmem kaç ekeonomi koluna iş veriyormuş , tarımın kimse farkında değil kaç sektöre iş verdiğimizin , ekonomik girdi sağladğımızın. Öyle çok bel bağladıkları ithalatta kurtaramaz , çok sevdikleri büyük çaptaki çiftliklerde kurtaramaz bunları sonra.
Herkez laylaylom kendi havasında.

Bu konu hakkındaki haberin ve görüşlerimin olumsuz olduğunu paylaştım başka bir konuda. Bazen şöylede olabiliyor, yılını hatırlamıyorum mısır biçiyoruz fiyat 280-300 krş tu. Mısır biçimini yarıladık devlet 250 krş taban fiyat açıkladı. Dolayısıyla taban fiyattan önceki mısırlar 300 krş giderken fiyat açıklandıktan sonra biçilenler 240 krş tan satıldı. O yüzden ilginç bir ülkede yaşıyoruz beterinde beteri olabiliyor o yüzden küfür etmeye gerek yok, moralinizi bozmamaya çalışın. Gemisini kurtaran kaptan olmuş bu ülkede gerisi boş ve bu şartlarda çiftçinin de gemisini kurtarması hayli zor görünüyor. Ben geçen yıl cumhuriyetleri 70 krştan verdim ayağına kadar götürdüm ama verim vardı iyi idi. Bu yıl verim az olduğundan mal sıkıntısı var fabrikacı kendi arabasıyla aldı taşıdı 845 krş peşin para ödedi ve gitti malında yarısı 2. sınıf ama mırın kırın dahi etmedi çünkü bunu bulduğuna şükür ediyor. Bu yıl böyle Cumhuriyete talep çok olduğundan.