Çiftçinin 'Güneş Kalkanı' Projesi

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik
Müslüm Etgü - Şanlıurfa ' da 43 yaşındaki çiftçi, tarlada uzun süre güneş ışığına maruz kalan çiftçileri zararlı ışınlardan korumak için 'Güneş kalkanı' adını verdiği güneşlik modeli geliştirdi.

Akçakale ' nin bir köyünde 25 yıldan bu yana tarlalarda mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan Abdülkadir Çiçek, sıcaktan rahatsız olunca kendince çözümler üretmeye karar verdi.

Bir süre şapka ve poşuyla idare etmeye çalışan ancak özellikle yaz aylarında güneş ışınlarından beklediği oranda korunamadığını düşünen Çiçek, tarlada gördüğü traktör kabinindeki güneşlikten esinlenerek güneşlik modeli geliştirmeye karar verdi.

Plastik su boruları ve çadır beziyle yaptığı güneşliği kayışları aracılığıyla omuzları ve beline bağlayan Çiçek, bu sayede güneşin zararlı etkilerinden korunmaya çalışıyor.

AA muhabirinin görüştüğü Abdülkadir Çiçek, geliştirdiği güneşlik modelinin ilgi gördüğünü, seri üretim için yetkililerden yardım beklediğini ifade etti.

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle ilkokuldan sonra eğitimini yarıda bıraktığını, biri üniversitede 3 çocuğunun eğitime devam ettiğini anlatan Çiçek, 8 nüfuslu ailesinin geçimini sağlamak için tarlalarda çalıştığını belirtti.

Şanlıurfa ' nın coğrafi konumu nedeniyle yaz aylarınca ciddi oranda güneş ışığına maruz kaldığını, tarlalarda özelikle sulama yapılan saatlerde sıcak ve nemin etkisiyle bunaltıcı bir ortamda çalıştıklarını dile getiren Çiçek, şunları kaydetti:

'Tarlada çalıştığım bir gün güneşten korunmak için bir şeyler yapmayı düşünürken traktör kabini gördüm. Buradaki güneşlik dikkatimi çekti. Bu güneşliğin bir benzerini yapmaya karar verdim. Günlerce ayna karşısında prova yaptım ve sonunda bunu tarlada kullanmaya karar verdim. Şimdi bunun seri üretimi için iş adamları ve yetkililerden destek bekliyorum.'