Güzel İşçilik Örneği

Ynt: Güzel İşçilik

motorcu link=topic=49271.msg485316#msg485316 date=1323419880' Alıntı:
Güzel sürüm oluyo.Arazi süper...

Benim de hosuma gitti. Özellikle Fiat ' a bağlanan 3 aparat çok guzel. Bu arada birsey gözüne takıldı. Biz olsak, bu kadar yeter deyip coktan ekmiştik tohumu. Ama adamlar tohum yatağı hazirliyacagim diye kac ekipman daha söküyorlar tarlaya.

Kullanılan aletleri ayrı ayrı traktörlere bağlasalar bu yapılan işten en az 6-7 traktöre iş çıkar. Ama adamlar kombine ekipman kullanımının önemini kavramışlar ve 6-7 traktörlük işi 3 traktörle yapıp çıkmışlar. Helal olsun.

Holland link=topic=49271.msg485449#msg485449 date=1323439463' Alıntı:
Kullanılan aletleri ayrı ayrı traktörlere bağlasalar bu yapılan işten en az 6-7 traktöre iş çıkar. Ama adamlar kombine ekipman kullanımının önemini kavramışlar ve 6-7 traktörlük işi 3 traktörle yapıp çıkmışlar. Helal olsun.
O ortadan geçen Fiat ' a 3 aparat bağlamışlar. Geçtiği yerler, resmen kaymak gibi oluyor. Oraya adam eksen adam biter.

Benim dikkatimide ekilen ve bölgedeki tarlalar çekti. Miras yoluyla bölünmemişler, tertemiz dev gibi duruyorlar orda yapılan her iş çok güzel olur. Sen o traktör ve ekipmanı bizdeki 50 parçadan oluşan tarlacıklarda çalıştırda bakalım hadi.

n_cebeci link=topic=49271.msg486001#msg486001 date=1323510079' Alıntı:
Benim dikkatimide ekilen ve bölgedeki tarlalar çekti. Miras yoluyla bölünmemişler, tertemiz dev gibi duruyorlar orda yapılan her iş çok güzel olur. Sen o traktör ve ekipmanı bizdeki 50 parçadan oluşan tarlacıklarda çalıştırda bakalım hadi.

Doğru diyosun. Parçalana parçalana avuç kadar kalmış tarlalarciklar arazilerin tarımsal ve ekonomik degerini kaybetmetmesine neden oluyor. Bu hükumet de zaten buna önlem almak icin iki yeni uygulama başlattı.

1-) 20 dekardan küçük yerlerin miras yoluyla bölünmemeleri icin hisseli satışını yasakladı.

2-) 20 dekardan küçük hisselerin ve hisse olup olmamasına bakılmaksızın 20 dekardan küçük Komsu arazilerin alimini arttırmak icin Ziraat Bankası aracılığıyla 7 yıla kadar vadeli, düşük faizli kredi kullanimiyla arazi toplulastirma teşvik edilmeye çalışıldı.

Toplulastirma konusunda ne kadar ise yarar bu uygulamalar bilmem ama arazilerimizin daha da parçalanmasını engellediği kesin.