BOZ IRK SIĞIR/KOCAELİ

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Koruma altında geçen yıl 460 TL/Baş desteği vardı.. dağa, taşa, ormana birebir.. bağlama yok, zincir yok, şap dışında aşı yok, doğuştan organik :)

yaz kış ormanda sundurmada.. eti keçi gibi yayıldığı için ÇOK lezzetli, sütü çok az ama değerli..

Ynt: BOZ IRK SIĞIR/KOCAELİ

:) Bizim Trakya yöresinde genelde Enez, Keşan tarafında var bunlardan. Bizler yoz deriz bunlara. Hiç insan görmez. Sütüde ancak kendi yavrularına yeter. Şöyle bir şey duydum geçenlerde. Çok gezen hayvanın eti sert olur. :) Ama bunlarında ıslah çalışmaları yapılsa 1 kg/gün et alabilirler.

soyu bitmesin diye destek veriyorlar zaten..

bunlarda Trakya tarafından getirildi.. zaten ülkemizde marmara-trakyada var..

bunlara nerdeyse hiç fabrika yemi verilmiyo, ot takviyesi var.. nerdeyse 12 ay ormanda keçi gibi otluyolar.. hırsızlar bunları yakalayıp çalamaz.. anca vurup çalanlar oluyormuş.. bide bu fotoların sabahı kurt yemiş birini..

zaten çiftlik ormanın ortası.. 4x4 pikap çıkamadı.. yağmurda yarım saat yürüdük.. dönüşte battık çıktık.. hırsız gitse pişman olur mesleği bırakır :) hatta 4x2 traktör bile gidememiş dediler..

etleri çok lezzetli, tam organik..

UÖZKAN.77 link=topic=73695.msg862845#msg862845 date=1394486533' Alıntı:
soyu bitmesin diye destek veriyorlar zaten..

bunlarda Trakya tarafından getirildi.. zaten ülkemizde marmara-trakyada var..

bunlara nerdeyse hiç fabrika yemi verilmiyo, ot takviyesi var.. nerdeyse 12 ay ormanda keçi gibi otluyolar.. hırsızlar bunları yakalayıp çalamaz.. anca vurup çalanlar oluyormuş.. bide bu fotoların sabahı kurt yemiş birini..

zaten çiftlik ormanın ortası.. 4x4 pikap çıkamadı.. yağmurda yarım saat yürüdük.. dönüşte battık çıktık.. hırsız gitse pişman olur mesleği bırakır :) hatta 4x2 traktör bile gidememiş dediler..

etleri çok lezzetli, tam organik..
Abi ithal eden bi adam vardı bu destek için o bumu ?
kurt ineği düşürebilmişmi ? kolay kolay düşüremez normalde
Bundan pek kar edilemez kanaatindeyim..Başında çoban yok heralde

bunlar ithal değil trakyadan toplandı.. ama Avusturya tarafında epey ıslah edilmiş, çalışılmış galiba..

destek sadece BOZ ırka değil.. ülke genelinde nesli tükenen bazı il ve hayvanları kapsıyo..

kurt bizim Bayburtta da yıkmıştı danayı.. yetiştiklerinde yarısını yemiş.. bikaç kurtta olabilir.. çoban var ama ormana salıyon o kadar :)

Ne yazık ki diğer yerli ırklarımızda olduğu gibi bu ırkta da verim düşük. Yalnız maliyeti de çok düşük olduğu için amorti edebilir. Irk ıslah çalışmaları yapılırsa bu ırk yerli angusumuz olabilir.

çok sağolasın... dün boz sığır & kocaeli diye bi dünya arattım tarattım yok bulamadım en son vazgeçtim..

evet bu yerel ve endemik diyelim.. türler pek bilinmese de bazen ÇOK yararlı olabilir.. KURT kapmadığı sürece bu hayvanlar anca eceliyle ölür diyim anlayın.. bildiğin yabani geyik mübarek, eti de lezzeliymiş..

Haflinger diye bi efsane at var.. dünya savaşında bütün araçlar ve diğer atlar-hayvanlar donuyo.. bunlar aynen devam.. bursa karacabeyde numunelik var ülkemizde de..

veterinerler 'bütün hayvanlar haflinger gibi olsa aç kalırdık' dermiş.. anavatanı avusturyada.. işte bu boz ırk da öyle bişe..

doganbey1 link=topic=73695.msg958792#msg958792 date=1421450246' Alıntı:

Eline sağlık.

Can alıcı noktayı söyledi, 'Eti koyu renkli olduğundan pazarlanmasında sıkıntı yaşanmaktadır'.

İnsanlar haliyle satamadıklarından, insanlar beslemek istemiyor. Bu destekleme olmasa kimse beslemeyecek herhalde. Genç erkeklerde de mi durum bu o kısmını anlamadım ama. Yaşlı inekler kasaplık olarak satılıyor dedi çünkü.

Keşan ' da gördüğümü söyleyeyim. Kurbanlıklarda bilakis boz ırk( bizim orada YOZ deniyor) tercih ediliyor. Zaten satanlar da Enezden topluyor getirip son 2 ay besiye çekiyorlar. Etide doğada otladığından güzel oluyor. Ama şu var etler fazla yağlı değil. Genelde 2-3 yaşlı hayvanlar getiriliyor ve oldukça hırçınlar, heleki kan kokusunu aldılar mı durduramıyorsun. Yalnız et dünyasının duayenleride etin yağlı olması taraftarı. Hatta etteki marble yani mermerleşmenin oldukça fazla olmasını istiyorlar. Günümüz et mangal ( steak house) dükkanlarında da yüksek fiyat isteniyor. Buradaki tezatlık ne olacak onu bilemiyorum. Ben etin koyu renkli olmasını hayyvanların hep gezinmesine ve kışın dışarda durmasına bağlıyorum. Eğer ki çevrede çok boş alan varsa bu tarz yerli ırklar alınıp salma şekilde bakılabilir.

Açıkça söylemek gerekirse bu ırk benim kafama epey yatıyor. Yem ve sağlık maliyetleri düşük olduğu için düşük fiyattan alıcı bulmasını amorti edecektir diye düşünüyorum. Zamanla verim de artıralabilir.

Aslında etin koyu renkli olması fazla gezmesi ile alakalı olmayabilir. Zira anguslar anavatanında aynı boz sığırlar gibi doğada kalıyor. Besleme şekilleri benziyor. Etleri de çok kaliteli.

Etin koyu, yağın da az olmasının sebebi iklim ile alakalı olabilir. Trakya ve Ege hem sıcak hem de nemli. Zaten bu nedenle güneş ışıklarını daha az çekmesi için renkleri beyaz olacak şekilde evrim geçirmişler. Daha soğuk bölgede beslenecek olsalar yağ oranı ve et renklerinin değişeceğini düşünüyorum.

Bu ırkı iç anadoluda ve doğuda denemek lazım ama o bölgelere has yerli ırklarımız da mevcut.

Bu konuda uzman yetkililerin bu tarz çalışmalar yaparak ülke için en uygun ırkı belirleyip, o ırkın verimini artırmaya çalışmaları lazım.