Holstein Besisi

Merhaba arkadaşlar,

Ben 250 kg civarı Holsteinlar ile %75-80 kesif yemli rasyonlarla tam yemleme yaparak 150 gün içerisinde ortalama 450kg civarında kesime göndermek istiyorum. Bu ulaşılabilir bir hedef midir? Daha yukarı kilolara ulaşabilir miyim?

Holsteinlarda CAA 1.5-1.6 kg/gün ' e çıkar mı? Çıkarsa bu genelde hangi kilo ağırlıkarında olur?

Holstein besisi yapmış ve yapan arkadaşların bu konudaki fikirlerini öğrenmek isterim.

Saygılarımla

Ynt: Holstein Besisi

Biz holstein danaya slaj, arpa yulaf ezmesi ,besi yemiyle 18-20 ay beslediğimizde 350-400 kg arası karkas et geliyor.Kısa dönem besisi yapmadık ama iyi bakıldığında sizin ulaşmak istediğiniz kilolara ulaşır.

Öngördüğünüz miktar çok yüksek değil ulaşılabilir yani ortalama 1.4-1.4 kgr günlük canlı ağırlık artışı hedefliyorsunuz burada alınan hayvanın yaş ve kondisyon durumuda çok önmli yani kemik gelişimini tamamlamış semiz görünümlü bir hayvana yoğun kesif yem beslemesi yaparsanız daha yüksek rakamlara çıkabilir iyi genetiğe sahip genç hayvanlarlada 13 aylık yaşlarda 550-600 kgr canlı ağırlıklara çıkılabilir.

hacimmet link=topic=76219.msg900948#msg900948 date=1403112582' Alıntı:
Öngördüğünüz miktar çok yüksek değil ulaşılabilir yani ortalama 1.4-1.4 kgr günlük canlı ağırlık artışı hedefliyorsunuz burada alınan hayvanın yaş ve kondisyon durumuda çok önmli yani kemik gelişimini tamamlamış semiz görünümlü bir hayvana yoğun kesif yem beslemesi yaparsanız daha yüksek rakamlara çıkabilir iyi genetiğe sahip genç hayvanlarlada 13 aylık yaşlarda 550-600 kgr canlı ağırlıklara çıkılabilir.

Sizin ve Sait Beylik ' in yazılarında zaten 1.6-1.7 hatta 1.8kg /gün rakkamlarını duymuştum, benim kafamı karıştıran Holstein ile ilgili makalelerdeki ort. CAA nın 1.15-1.20-1.25kg/gün olmasıydı. Demek ki rasyon programlarına bilgileri girerken CAA nı 1.6kg/güne göre yapmakta fayda var :)

%25 kaba yem, besicilikle ilgili bütün yazılardaki normal bir değer hatta yoğun besi ile ilgili makalelerde bu oranı %20 nin bile altına düşürüyorlar. ABD deki arpa ve mısır besilerinde ise bu oranın %10 lara kadar düştüğü yazılıyor. Tabi ki bunlar benim yaptığım değil okuduğum şeyler, o yüzden kesin böyledir diyemem.

Yoğun besi döneminde %80 veya üzerindeki karma (kesif) yemli rasyonlarda sodyum bikarbonat yada magnezyum oksit girerek tampon etki yapmasını sağlıyorlar,öğünlü beslemelerde hayvanlar hızlı yem tüketimi yaptığı için yüksek ksif yemli rasyonlarda asidoz,şişme vakları asidoza bağlı ayak problemleri sık oluyor ama !!! açık büfe tarzında sürekli kesif yem kaba yem bulunan rasyonlarda yada her ikiinin karışık olduğu ama ortalama 24 ssat hayvanların önünde yem bulunan rosyonlarda hayvanlar günlük yedikleri kesif yem kaba yem miktarını 24 saate yaydıkları için asidoz ve yoğun yeme bağlı birçok problem oluşmuyor.

arkadaşlar bugün itibariyle yeni dönem besi hayvanları almaya başladım ilk aldığım 3 hayvan 8 aylık ve 220-230kg aralarında bunlara 10 günlük alıştırma döneminden sonra yoğun yemle beslemeye geçicem kullanacağım hammaddeler arpa mısır kepek ptk canlı maya birde optijen ilk dönemde bu 10 günlük dönemde kademele olarak azaltarak 4kg saman 2 kg karma yem iki günde 0,5kg samanı azaltarak en sonunda 2kg saman ve 5kg karma yemle başlıcam besiye hayvanın canlı ağırlıkları arttıkça yemide artıracam burda kullanacağım yem ilk başta 15-16 protein 2550 enerjili orta denemde 14 protein 2700 enerjili son 1,5 aylık dönemdede 13protein 2900 enerji olacak bu besi yemlerinde ilk besi döneminde karma yemlerdeki tane yemlerin oranı %50 ikinci dönemde %60 son dönemdede %73-%75 arasında olacak son besi dönemindeki besi yeminde by pas yağ kullanıcam enerjiyi yükselmet için bu şekilde bir besleme yöntemiyle 6 ayın sonunda 520-540kg canlı ağırlığa ulaşmak istiyorum ...

sait beylik link=topic=76219.msg903671#msg903671 date=1404335739' Alıntı:
arkadaşlar bugün itibariyle yeni dönem besi hayvanları almaya başladım ilk aldığım 3 hayvan 8 aylık ve 220-230kg aralarında bunlara 10 günlük alıştırma döneminden sonra yoğun yemle beslemeye geçicem kullanacağım hammaddeler arpa mısır kepek ptk canlı maya birde optijen ilk dönemde bu 10 günlük dönemde kademele olarak azaltarak 4kg saman 2 kg karma yem iki günde 0,5kg samanı azaltarak en sonunda 2kg saman ve 5kg karma yemle başlıcam besiye hayvanın canlı ağırlıkları arttıkça yemide artıracam burda kullanacağım yem ilk başta 15-16 protein 2550 enerjili orta denemde 14 protein 2700 enerjili son 1,5 aylık dönemdede 13protein 2900 enerji olacak bu besi yemlerinde ilk besi döneminde karma yemlerdeki tane yemlerin oranı %50 ikinci dönemde %60 son dönemdede %73-%75 arasında olacak son besi dönemindeki besi yeminde by pas yağ kullanıcam enerjiyi yükselmet için bu şekilde bir besleme yöntemiyle 6 ayın sonunda 520-540kg canlı ağırlığa ulaşmak istiyorum ...
hayırlısı olsun planlama harika inşallah ulasirsiniz bu rakamlara

sait beylik link=topic=76219.msg903671#msg903671 date=1404335739' Alıntı:

Merhaba, samanı besi sonuna kadar 2 kg da sabit tutup sadece ağırlığa göre kesif yemin miktarını mı değiştiriyorsunuz?