silajlık mısır ekiminde yardım

arkadaşlar ege bölgesinde ikinci ürün olarak Truva marka mısır ekicem. tarlada daha önce fiğ vardı. paketleri bastırdım. şimdi silajlık mısır için tarlayı hazırladım sürüp 15-15 gübresini attım. Truvayı ilk defa ekiyorum. acaba tane aralığı kaç cm olarak ekeyim. daha önce eken arkadaşlar sulama sayısı, gübre , ilaç gibi tecrubeleri varsa bilgi versin teşekkür ederim.

Ynt: silajlık mısır ekiminde yardım

subaykan link=topic=43360.msg398948#msg398948 date=1305225080' Alıntı:
arkadaşlar ege bölgesinde ikinci ürün olarak Truva marka mısır ekicem. tarlada daha önce fiğ vardı. paketleri bastırdım. şimdi silajlık mısır için tarlayı hazırladım sürüp 15-15 gübresini attım. Truvayı ilk defa ekiyorum. acaba tane aralığı kaç cm olarak ekeyim. daha önce eken arkadaşlar sulama sayısı, gübre , ilaç gibi tecrubeleri varsa bilgi versin teşekkür ederim.
truva güzel bir çeşit bu tarihte 2. ürün olarakta yetişir bence ben 70 cm sıra arası 16 cm de tohum arası ektim(45 cm sıra arası ekerken 25 cm tohum arası ekiyordum)

demir45 link=topic=43360.msg399033#msg399033 date=1305231019' Alıntı:
Slajlık olucaksa tohum arası 15 cm falan yeterli biz tane mısırı 17 cm ekiyorduk.Truva bilmiyorumda burda Pioneer çeşidini ekiliyor genellikle.

truva istatistiklere göre en verimli tohum seçilmiş. pioneerde aynı sınıfta. boyu 4,5 mlere buluyor diyorlar. 15 cm tohum aralığı uygun mu acaba. ben bunu kendi hayvanlarım için yapıyorum. önemli olan burada fayda oranı.

bugün mısırları ektim. 14 cm ye ayarladık makinayı. tabiki tam ne kadar aralıklarla ektiğini insan anlayamıyor, çünkü makina bu bazen sektiriyor . lmagrine yetkililerine sordum 15-16 cm dediler. sık ekilirse saplar ince olur dediler. ben ektikten sonra yetkililere ulaşabildim. acaba 14 santim sıkmı gelir diye sonradan tereddüt ettim.

ERKUNT_TRAKTÖR link=topic=43360.msg399740#msg399740 date=1305312717' Alıntı:
sıra arası 45 cm 2 tohum arası 7-8 cm tek koçan sık yeşil yaprak gübreyi verdinmi tamam truva-doge - pıneor dan şaşma satacaksan dekalp 955 ek
hocam naptın sen çok sık bir ekim bildiğim duyduğum kadarıyla mısır seyrek ekildiği zaman iyi verim veriyor ve iyi dane tutuyor geçen yıl ben 45 cm sıra cm de tohum arası ektim çeşit ADVANTA TRUVA idi o şekilde bile sıktı,bu yıl mühendis arkadaşın tavsiyesi ve formdaki açtığım ve mısır hakkında açılan konulardan takip ettiğim kadarıyla 70 cm sıra arası ve 15-16 cm tohum arası ekim yapılması tavsiyelerine uyarak bu şekilde ekim yaptım bu yılki çeşit pioneer 31y43,mayıs ayı sonuna doğruda Truva tohum çeşidini 45 cm sıra 25 cm tohum arası şeklinde ekmeyi düşünüyorum hem ekim şekillerini birbiriyle kıyaslayacam.

Silajlık mısırlar 16 cm. danelik mısırlar ise 20-25 cm aralığında ekilmeli. Silajlık sık ekildiği için besin gereksinmesi için gübreyi biraz çoğaltmak uygun olur.Hele 14 cm ekilen için daha fazla gübreleme gerekir.

biz afyonda sık ekeriz 955 tutuldu gidiyor burda verim iyi sulanırsa dekarda 10 u buluyor ama çeşitli markalarıda ekenler çok may , Truva ,dekalp, poineer da çok. sıra arası 70 cm sıra üstü 12-13 e kadar düşer. sık olduğu zaman yeşil kalıyor. biçerken tabanları bile yeşil oluyor. ama sulanacak. bu sene dekalp yeni tohum çıkarmış 955 melezi dekalp7221 diye onu mühendisler övüyorlar.denemeyi düşünüyorum.yedirmek için de 7211 tabi tohum bulabilirsem. birde tohum fiyatlarını bilen varsa yazarsa sevinirim.