AFYON SUCUĞUNDA TEK TIRNAKLI HAYVAN ETİ TESPİT EDİLMESİ

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik
AFYONKARAHİSAR (İHA) - Afyonkarahisar Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mühsürler, Afyonkarahisar sucuğunun at ve eşek eti ile anılmasından büyük üzüntü duyduğunu bildirdi.

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Mühsürler, Afyonkarahisar’da bir firmaya ait sucuklarda at ve eşek eti çıkması ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Afyon sucuğu ve bilinen markalarda kesinlikle at ve eşek etinin bulunmadığını belirten Mühsürler, açıklamasında şunları söyledi: “Bir kişi çıkıyor bizim yıllardır zirveye taşıdığımız Afyon sucuğu markamızı bir kalemde yerle bir ediyor.

Şimdi çıkmış fabrikayı kapatmış diyorlar, kimi kandırıyorsun. Herkes şunu çok iyi bilsin ki; Afyon sucuğu ve bilinen markalarımızda kesinlikle böyle bir olay yok ve olmaması için de herkes kendi etini kendi kesiyor ya da yüzde 100 bildikleri yerden et alıyorlar. Bunlar gibi etin bile nereden geldiği belli olmayan, işi tamamen kısa yoldan köşe dönmeye çalışanlara sert tedbirler alma zamanı geldi”

Borsanın kayıtlarında böyle bir firmanın olmadığını anlatan Mühsürler, Afyon sucuğunu layıkıyla imal eden tüm firmaların borsaya üye olarak, aldığı ve sattığı ürünleri de borsaya kayıt ettirdiğini belirtti. Ürünlerinde at ve eşek eti çıkan firmanın borsada kaydının bulunmamasının manidar olduğunu ifade eden Mühsürler, açıklamasında şunları söyledi: “Bu şahıs nasıl üretim izni alıyor. Kimse ona, üretim izni verirken, ‘sen kimsin, ne zaman bu işi yaptın?’ diye sormuyor. Evrakları tamamla izni al. Bu böyle olmamalı. Bir kişi gidip berber işyeri açacak olsa ondan kalfalık ve ustalık belgesi isteniyor. Ama bu şahıs sucuk yapıyor kimse ustalık, yeterlilik belgesi istemiyor. Yanlış burada. Bu işleri artık kontrol altına alma zamanı geldi.'

Afyonkarahisar’ın Kurtuluş Savaşı, sucuk, lokum, mermer ve termal ile isim yaptığını kaydeden Mühsürler, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Maliye ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu şahsın eti nereden aldığını araştırmalı. O etin nereden çıkıp nerelere geldiğini ve sucuğa nasıl karıştırıldığını takip etmeli. Binlerce kişi bu sektörden ekmek yiyor. Gerçek anlamda bu işi yapanlar kesinlikle böyle bir olayın içine girmez. Kırmızı etle beyaz et karışmaz, bunu yapanlar zaten bizden olamaz. Bu sorun sadece bizimle çözülmez. Bu sorunu hep birlikte çözeceğiz. Verilen izinler yeniden gözden geçirilmeli. Yeni müracaatlarda kesinlikle ustalık ve yeterlilik aranmalı. Sektör çok ciddi bir şekilde oluşturulacak bir komisyon tarafından sürekli denetlenmeli. Halkımız bilmedikleri markaları almamalıdır. Her şerde bir hayır vardır. Bu olayı da bizim için bir dönüm noktası olarak kabul edelim ve sektöre çeki düzen verelim.”

Ekleme Tarihi
10.06.2012