Türk üzümlerinde normalin 11 katı kimyasal ilaç bulunduğu açıklandı

züm.jpg

Greenpeace ' in Almanya ' daki ithal üzümlerde yapmış olduğu inceleme neticesinde, Türk üzümlerinde normalin 11 katı kimyasal ilaç bulunduğu açıklandı

Çevre örgütü Greenpeace, Almanya ' da satılan ithal üzümleri incelediği ve süpermarketlerde Türkiye, İspanya, Mısır, Yunanistan ve İtalya ' dan gelen üzümlerin analizini yapan kuruluş, hangi ülkenin mahsulünde ne kadar kimyasal böcek ilacı olduğunu analiz etti. Vatan gazetesinin haberine göre, elde edilen verilerle bir rapor hazırlayan Greenpeace, İspanyol ve İtalyan üzümlerine onay verirken Mısır ve Türkiye ' den ithal edilen üzümlerde kimyasal ilaç seviyesinin oldukça yüksek olduğu belirtildi. Türkiye ' den giden üzümlerin 1 kilogramında 0.87 mg böcek ilacı bulunduğu, bu oranın diğer ülke üzümlerine göre çok yüksek olduğu bildirildi. Mısır ' da aynı oranın 0.55 mg, İtalya ' da 0.22 mg ve İspanya ' da ise 0.20 mg olduğu kaydedildi.
Greenpeace mart ayında hazırladığı bir diğer raporda Avrupa genelinde 76 sebze ve meyveyi incelemişti. O araştırmada Türkiye ' de üretilen biber, armut ve üzümde tehlikeli kimyasallar bulunmuş ve uzmanlar, 'Türkiye ' de üretilen meyve ve sebzelerden uzak durun' uyarısını yapmıştı.

Ynt: Türk üzümlerinde normalin 11 katı kimyasal ilaç bulunduğu açıklandı

bu şerefsizlerin ürettiği ilaçları kullanıyoruz ...bu ilaçlar o ülkelerde kalıntı bırakmıyorda sadece bizim memlekettemi bırakıyor..

o degerler normal mrl sınırları içinde ,kullanılan maddelerde yasaklı değil zaten avrupaya girişine izin vermezlerdi tersi bir durum olsa, greenpeace in yaptığı kalıntı degerlerini ülkeler arasında karşılaştırmak ,ayrıca üzümleri gönderdiği idda edilen 2 firmadan biri avrupaya üzüm göndermediklerini beyan etti

İlaçları bize satana kadar kırk takla atıyorlar.Kalıntı bırakmaz sağlığa zararı yok bilmem ne diye..Sonra bizden aldıkları sebze-meyve ye çamur atıyorlar...Ah imkan olsada 1 gr mal vermesek onlara..Rusyada anamur muzu kg ı 14 TL para bulup alamıyorlar.Göndermesek 30 TL olur kilosu...

zaten bu laf kı$tan beri var greenpeace taktı kafayı türk üzümüne .. o gün cüneyt özdemirin programına twiterdan mesaj atmı$tım .. ala$ehir için söylüyorum eğri oturup dogru kon$alım burda yeti$tirilen üzümü kendim bile yemiyorum cünkü gerçekten a$ırı derece kimyasal kullanılıyor hergün içinde ilaç makinası zehir atılıyor göz göre göre yiyemiyorum kimse kusura bakmasın .. bunların dediklerinde haklılık payı olabilir belkide .öyle yada böyle açık bi$ey var ben tarladaki evimde kalıyorum ovanın göbeğinde bir tane sivri sinek kalmadı neden mi yüksek basınclı ilac makinaları kullanımı yaygınla$tı ve a$ırı derece zehir kullanılıyor ala$ehir ovasında dolayısıyla sinek bile kalmadı .. $imdi ilaç olayı bitti sinekler ba$ladı ..