besicilik

Arkadaslar ben besi işine girmeyi düşünüyorum babam koyde arpa buğday meyvecilik falan yapiyor şimdi bide besi işine girmek istiyoruz bikaç sorum olacak oncelikle 5 dönümlük bi arazimiz var orasi 100 baslik yari açık çiftlik icin yeterli olurmu bide ev olacak içinde. Besi yemi icin arpa buğday misir ve ayçiçeği küspesi ve saman yeterli olurmu

Ynt: besicilik

İLKERARZU link=topic=77538.msg917034#msg917034 date=1410028083' Alıntı:
Arkadaslar ben besi işine girmeyi düşünüyorum babam koyde arpa buğday meyvecilik falan yapiyor şimdi bide besi işine girmek istiyoruz bikaç sorum olacak oncelikle 5 dönümlük bi arazimiz var orasi 100 baslik yari açık çiftlik icin yeterli olurmu bide ev olacak içinde. Besi yemi icin arpa buğday misir ve ayçiçeği küspesi ve saman yeterli olurmu
5 donum arazi dogru yerleşim planı yapılırsa yeterli olur.Yem olarakta bu saydıklarına mısır slajida ekleyin ve ayçiçeginide kendiniz ekip direk içiyle beraber verseniz daha iyi olur.

İLKERARZU link=topic=77538.msg917045#msg917045 date=1410028850' Alıntı:
Hocam bu işe kaç aylik hayvanlarla başlasam karlı olur ve ne zaman kestirsem
O konuda benimde tam net bilgim yok kimisi 3-4 aylık buzagı alıp 18-20 ay arasında kestiriyor kimisi 10-12 aylık dana alıp besleyip kestiriyor.Biz kendi danamızı yetistirip kestirdigimizden dolayı dısarıdan hayvan almıyoruz o nedenle kesin birsey diyemem.

merhaba,
yeriniz Bursa ' nın neresinde? 5 dönüm 100 baş besi için yeterli olur, hatta yemini samanını, otunu yoncanı koyacak yerlere kalacak yerlere otoparkka dahi yeter. besiye alacağın hayvan et ırkı olmalı yani simental. elindeki yemlere bir kaç ilave daha yapman gerekir. 3-4 aylık simental toplayıp besiye alırsan, hem bu işten zevk alırsın hemde para kazanırsın. hayvancılıkta en önemli hayvanın bulunduğu ortamda refahı ve sağlıklı beslenmesidir.