çift çekerde dönüş yaparken kasma

geçen bir yerde gözüme çarptı makina çift çekerde dönerken (direksiyonu saga veya sola tam kırdınmı ) kasıyomu ben denedim hafifden frene basıyomuş gibi oluyo debriyaja basınca hemen duruyor direksiyon düz dönünce debriyaja basıyom böyle degil bi fikri olan duyan, bilen varmı bunun aslını

Ynt: çift çekerde dönüş yaparken kasma

ramazanpullu link=topic=46775.msg445755#msg445755 date=1316464183' Alıntı:
çift çekerde haliyle rahat dönüş olmaz o kadar fazla zorlamaz ama ama yinede hafif kasma olur önlerin manevra ayarı ile oynama olduysa daha çok yapar
yok yok kise bişeyi ile oynamadı ama duyunca denedim kasma var ok-*-s peki zararı varmı tam kırıp dönmenin

Çiftçekerde iken dönerken ön tekerlekler kasar. Önler bağlı değilken daha rahat dönersiniz. Dönüş açısıda fazladır. Mesela örnek vermek gerekirse dün yüklü 4 tekerlekli araba ile avlu içinde dönüyordum. Alan dardı yükte ağır olunca 65-46 ' nın önlerini bağlamıştım. Fakat önler bağlı olunca tam dönemedim. Mecbur tekrar geri geldim ve önleri çözdüm. Sonra tekrar deneyince aynı yerden sıfıra sıfır döndü. Yani azda olsa dönüş açısı azalır ve kasma yapar. Normal birşey.

yok yok kise bişeyi ile oynamadı ama duyunca denedim kasma var peki zararı varmı tam kırıp dönmenin
ben L 95 ve tm 120 nin ikisinin ayarı ile oynadım fabrika ayarı ile geniş dönüyordu civataları var içine sıktınmı (biraz sıktım çok değil) dar dönüş yapıyor pratikleşti ikiside şu ana kadar hiç bir sorun olmadı ikisindede özellikle sert yerlerde yolda çok belli ediyor kasıntıyı tarlada fazla belli etmez

ramazanpullu link=topic=46775.msg445762#msg445762 date=1316465162' Alıntı:
ben L 95 ve tm 120 nin ikisinin ayarı ile oynadım fabrika ayarı ile geniş dönüyordu civataları var içine sıktınmı (biraz sıktım çok değil) dar dönüş yapıyor pratikleşti ikiside şu ana kadar hiç bir sorun olmadı ikisindede özellikle sert yerlerde yolda çok belli ediyor kasıntıyı tarlada fazla belli etmez
ok-*-s aynen tarlada belli bile olmuyo toprakta felan sert bir zeminde belli oluyor dedigin gibi aks ın üzerinde çıkıntı vidagibi bişeyler var onlar degilmi

aynen tarlada belli bile olmuyo toprakta felan sert bir zeminde belli oluyor dedigin gibi aks ın üzerinde çıkıntı vidagibi bişeyler var onlar degilmi
direksiyonu sağa veya sola tam kırdığın zaman cıvataya dayanır evet çıkıntılı yan görünüyor somun ile sıkıştırma ayarı yapılıyor