Koyun beşiz doğurdu

Manisa’nın Saruhanlı ilçesine bağlı Mütevelli beldesinde, Sadık Giray’ın beslediği koyunlarından biri beşiz doğurdu.

Hem şaşıran hem de mutlu olan Giray, uzun süreden beri hayvancılıkla uğraştığını, ilk defa böyle bir olaya şahit olduğunu söyledi.

Giray, koyunların genellikle iki ya da üç tane yavru dünyaya getirdiklerini belirterek, 'Benimki iki dişi ve üç erkek olmak üzere beş tane sakız cinsi yavru dünyaya getirerek beni çok mutlu etti. Anneleri doğum nedeniyle halsiz düşmüş durumda. Yavrularını doyurmakta oldukça zorlandığı için kuzulara biberonla süt veriyorum.' dedi. Kuzuların üçünün sırtında kalp işareti olduğunu söyleyen Giray, 'Allah’ın bir hikmeti olmalı. Böyle sıradışı bir olay karşısında eş, dost , komşular ve duyan herkes merak edip ziyaretimize geliyor. Allah’a şükürler olsun ki bana böyle güzel bir nimet verdi.' şeklinde konuştu .

Veteriner Hekim Ramazan Doğan ise bu tür doğumlara ender rastlandığını, annenin çok zorlandığını ve bitkin düştüğünü, iyi beslenmesi halinde kısa sürede toparlanabileceğini söyledi. Anne sütünün beş tane yavruya yetmeyebileceğini de kaydeden Doğan, diğer koyunlardan süt alınarak kuzuların biberonla beslenmesinde problemin olmayacağını ifade etti.

257rGxpf.jpg