100 başlık süt Çiftliği

Merhaba arkadaşlar forumu Çoktandır takip ediyordum üye olmak bugüne kismetmiş.siz değerli üstad lardan bana bir fikir vermenizi isteyecektim.
Benim 215 dönüm tek parça sulu ve elektriği olan bir arazim var. Burada ilk etapta 100 başlık bir süt üretimi için çiftlik düşünüyorum. Elimde hazır 125 bin euro nakit var yeterlimi sizce.

1. 215 dönüm tarlanin 15 dönümüne çiftlik yapsam geri kalan 200 dönüm arazi hayvanların kaba yemini karsilarmi yani mısır, yonca v.s

2. Bir ineğin günlük yem maliyeti nekadar dır? Bu maliyetin nekadar kısmını kendi arazimden karşılayabilirim ne kadar fabrika yemi almam gerekiyor. Misal günlük 25 tl ise bir ineğin masrafı bunun ne kadar kısmını arazimden karşılarim

3. inek leri sigorta yapma imkanı varmı ve ücreti ne kadar? Sigorta yaparken devlet bir kısmını karşılıyorumu sigortanin. Sigorta hayvan ölümünde %kaç oranında ödeme yapıyor ?

4. Devlet ten hibe almak mümkün ? Senenin belirli bir döneminde mi baş vurmak gerekiyor

5. Faizsiz kredi almak mümkün mü ?

6. 100 başlık ahır maliyeti ne kadar tutar ?

7. iyi bir bakımla ortalama kaç lt süt verir bir inek ? Bunun kaç Lt si kar kalır

8. Kurulacak ahır ın üzerine güneş enerji sistemi kurup elektrik masrafı ni karşılamak ve artan elektriği devlete satma imkanı varmı?

Aslında kafamda bir kaç soru daha var ama konu bayagi bir uzun oldu onları daha sonra yazayım sizi sıkmayım.
Cevap verecek üstad lara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Ynt: 100 başlık süt Çiftliği

Bu işten hiç anlamıyosan; söylediğin şekilde teferruatlı başlama, hele hele sütçü işletme olarak hiç başlama, bence kendi imkanlarınla bi açık besi ahırı (minimum maliyetli) yap ve besiyle gir bu işe.

m.aktaş75 link=topic=85676.msg1023124#msg1023124 date=1442725447' Alıntı:
bizim komşu yapıyor tkdk desteğiyle 50 başlık 1500000tl maliyeti var cebinden çıkacak para 550binlira bence sen ilk defa yapıyosan besicililkten başla
O ne öyle yaa; (1500000tl maliyet). Otel mi yaptırıyor? Hayvancılıkta esas olan inşaat kısmını minimum maliyetle tamamlayıp, sermayenin büyük çogunluğunu hayvan alımı ve beslemeye ayırmaktır

suadi link=topic=85676.msg1023142#msg1023142 date=1442740834' Alıntı:
O ne öyle yaa; (1500000tl maliyet). Otel mi yaptırıyor? Hayvancılıkta esas olan inşaat kısmını minimum maliyetle tamamlayıp, sermayenin büyük çogunluğunu hayvan alımı ve beslemeye ayırmaktır
Ben 75 hayvanlık açık besi ahırını kendi öz sermayemle 30000 ' e hallettim..

Arkadaşlar iyi niyetiniz için teşekkür ederim. Fakat benim soruların verdiğiniz cevaplara pek ilgisi yok. Yanlış anlamayın lütfen. Eğer sorduğum soruları madde halinde cevaplarsaniz çok memnun olurum.
Saygılar

1-Kaba yemin tamamını artı kesif yemlerin bir bölümünü karşılarsın.

2-Herşeyi satın alırsan ineğin verimine göre dönemsel olarak 15-20 tl arasında olur. Arazinin yarısına yonca ekip, diğer yarısına önce arpa sonra silajlık mısır yapabilirsin.

3-Sigortalayabilirsin.

4 ve 5- Alabilirsin ancak istedikleri şartlarda ahır yapmanın maliyeti çok yüksek çıkıyor. Kendi öz sermayenle çok daha ucuza ve kaliteden fazla taviz vermeden yapabilirsin.

7- Uygun şartlarda, Holsteinlardan 8000 lt ve sürüyü elitleştirerek daha yukarılara çıkarsın ancak bunun için yüksek iş tecrübesi lazım. Öteki türlü kağıt üstündeki verilere göre hesap yapmak yanıltıcı olabilir. Yeterli deneyimin yoksa besi ile başlayıp biraz tecrübe ettikten sonra tesisi süte doğru dönüştürebilirsin. Besi, hataya, süte göre daha toleranslıdır.

8-İlk başta sermayeni daha efektif kullanabilirsin. Daha sonra tabiki de olabilir.

Tkdk nin istediğini yapman gerek ve ilkte projeyi sunuyorsun avrupa standard larında yapman gereken tanıdık birisi var ise biraz daha kolaylaşır sen 100 başlık projeyi 1.5 trilyonluk bir sermaye ile ilke kendi öz sermayenle yapman gerek ilkte para vermezler sen yapicaksin beğenir ler ise alırsın parayi şimdi nasıl bilmiyorum

bence arkadaş tkdk ye fazla guvenme projen ıptal olabılır oz sermayenle bu iş gırış kuçukten başla ılerıde buyursun bırde tkdk nın destek ıllerını ıyı takıp et çunku trakya bolgesı kapsam dışı

Kemal Bey çiftçilik tecrübenizi yazmamışsınız, küçüklükten bu yana tarımın çiftçiliğin içindemisiniz, size yardımcı olacak bu işlerde hevesli, işten anlayan yetişkin çocuğunuz, kardeşiniz ( işçiden ayrı ) varmı, çiftçilik sermayesi yüksek kazancı az bi meslek dalıdır, bu işlere sonradan yeni başlamayı düşünüyorsanız hiç başlamayın, yerleride icarına kiraya verin daha rahat eder kazançlı olursunuz
Saygılar. ..

Şuan a kadar hiç bir tecrübem olmadı fakat hiç kimse doğuştan tecrübeli olmuyor . Yanıma işten anlayan bir aile alıp 30 adet gebe düve ile başlamak istiyorum hedefim bir kaç yıl içinde 100 başa ulaşmak . Birde anlamadigim şey kendi arazimden Kaba yemin tamamını artı kesif yemlerin bir bölümünü karşılarsam neden az para kazanayin. Bir inek iyi bir bakımla yılda 8000 lt süt veriyorsa artı birde buzağı var bence karlı bir iş. Bu işten para kazanamayan arkadaşlar galiba yemin tamamını hazır alıyor arazisi yok .inek başı ortalama 20lt süt sağsan 20 x1.15 TL = 23 tl eder .yukarıda arkadaş yazmış ineğin günlük maliyeti yemi tamamen hazır alırsan 15 ila 20 tl arası ben bu yemin yarısını kendi arazimden karşılayabilirim . Yani günlük yem masrafı 10 tl olsa 13 TL bana kalıyor. Kalan 13 TL den 2,5 Tl işçi , 2 Tl veteriner , 2 elektirik, 2 tl mazot a gitse yaklaşık 5 tl inek başı para kalır. Buda 30 inek te aylik 4500 tl eder 1500 tl si görünmez masraflara gitse 3000 tl aylık sütten para kalır. Yılda 25 tane buzağı alacaksın bunlarıda hesapla bence iyi para kalır. Bu benim düşüncem ama işin içine girince tabiki farklı olabilir.

Bu iş öyle masa başında oturarak olmaz. Kar edebilirsiniz de batabilirsiniz de tecrübe yok ise işiniz çok zor denemek istiyorsanız gene de siz bilirisniz. İşten anlayan bir aile demişsiniz. Sizi öyle bir kazıklarlar ki ne olduğunu bile anlamazsınız nasıl olsa işi bilmiyorsunuz. Olmaz değil çok çabalamanız lazım ben bu işi seviyorum mutlaka yapacağım batarsam batayım diyorsanız girin. Yoksa o ayda şu kadar para kalır cebime girmezse bıkarım bırakırım diyorsanız o parayla başka iş yapın. Öyle dışarıdan göründüğü gibi bir iş değil canlı ile uğraşmak.

Masa başında hesap çok kolay,uygulamaya gelince hesap çokkk zorlaşır :) Bi bakarsınız ki ayda 2 bin 2 bin zarar ediyorsunuz :)

Ayrıca yemi kendiniz üretince maliyet en fazla %10 düşer.Hayvan olmasada o tarlada ürün üretilip satılacak.Tarlaya ayrı bi işletme gözüyle bakılmalı.

Kemal33 link=topic=85676.msg1023203#msg1023203 date=1442779663' Alıntı:
İlk etapta Besicilik ile başlamak dahami basit Sütçü lükten

Yatırımı daha ucuz, nispeten hata kaldırabilir ve bakımı daha kolay olduğundan, yeterli tecrübe yoksa işe giriş açısından besi daha mantıklı gibi geliyor. Yeterli tecrübeden sonra süte herzaman geçiş yapabilirsiniz. Bu arada besi işinide, piyasayıda, rasyonuda ciddi şekilde araştırmanız gerek, bilen birini alırım o yapar derseniz besi işide riskli.