Çerezlik ayçekirdeğinde çapraz ekim ??

arkadaşlar iyi akşamlar çerezlik ayçekirdeği ekiminde çapraz ekim düşünüyorum sizce nasıl olur deneyen arkadaşlar varmı yardımcı olursanız sevinirim.ben seneye biraz çapraz ekim ile denemeyi düşünüyorum. ?

Ynt: Çerezlik ayçekirdeğinde çapraz ekim ??

slajlık mısır ekiminde kullanılan yöntem yani.1 ve 2. sıra arası 25 cm 2. ve 3. sıra arası 50 cm. 3 ve 4. sıra arası 25 cm.yani bazı bölgelerde de 2 dolu 1 boş olarakta adlandırılıyo.

İsciligi cok zor olur. Ozellikle ara kultivator cekiminde resmen eziyet.. Ha verime bir etkisi olur mu? Tabiki hayir. Soyle bir artisi olabilir; sira arasi dar olan siralarinizin hektosu, genis olanlar ise milimi ile on plana cikar. Yani birbirini tamamlar..

Tabi yeterli bakimi ve ilgiyi gosterebilirseniz. Unutmayin cerezlik cekirdek ufak cocuga benzer ne kadar ilgi alaka, okadar verim kalite..

Tumosan66 link=topic=79316.msg938631#msg938631 date=1416686789' Alıntı:
İsciligi cok zor olur. Ozellikle ara kultivator cekiminde resmen eziyet.. Ha verime bir etkisi olur mu? Tabiki hayir. Soyle bir artisi olabilir; sira arasi dar olan siralarinizin hektosu, genis olanlar ise milimi ile on plana cikar. Yani birbirini tamamlar..

Tabi yeterli bakimi ve ilgiyi gosterebilirseniz. Unutmayin cerezlik cekirdek ufak cocuga benzer ne kadar ilgi alaka, okadar verim kalite..

şöyle bi hesaplama yaptımda 3.50 metreye 70 cm ile ektiğimizde 4 sıra oluyo.diğet türlü 3.50 metreye 7 sıra alıyo.hesaplamada bi yanlış yok demi.

Siz olayi yanlis yorumluyorsunuz bence. Cerezlik ile yaglik cekirdegi karistirmayin..
Cerezlikte su mantik yoktur; sira arasini daralttikca verim artar.
Bu dusunce tamamen yanlistir. Bugday ekmiyoruz sonucta. Mesala 3.50 m ye 70 cm den 6 sira sigar ama bu onemli degildir cunku toprak yapiniz kaldirmazsa isterseniz 16 sira sigdirin farketmez.

Kisaca capraz ekim ben kullanmam siz denemek istemissiniz saygi duyarim ama tavsiye etmem! :) İdeal sira arasi olcunuzu belirleyin ve cekirdeginizi normal bicimde ekin derim ben ...

Tumosan66 link=topic=79316.msg938707#msg938707 date=1416700548' Alıntı:
Siz olayi yanlis yorumluyorsunuz bence. Cerezlik ile yaglik cekirdegi karistirmayin..
Cerezlikte su mantik yoktur; sira arasini daralttikca verim artar.
Bu dusunce tamamen yanlistir. Bugday ekmiyoruz sonucta. Mesala 3.50 m ye 70 cm den 6 sira sigar ama bu onemli degildir cunku toprak yapiniz kaldirmazsa isterseniz 16 sira sigdirin farketmez.

Kisaca capraz ekim ben kullanmam siz denemek istemissiniz saygi duyarim ama tavsiye etmem! :) İdeal sira arasi olcunuzu belirleyin ve cekirdeginizi normal bicimde ekin derim ben ...

toprak yapımız gayet güzel taban arazi bi yer.ben 5 senedir 70 cm. ekip suluyorum çok güzel randıman alıyorum iyi sulandığı takdirde 250kg 300kg a kadar çıkan yerler oluyo.ama bu yöntemide damlama sulama yapmayı düşündüğüm için denemek istiyorum.

sefayuksel link=topic=79316.msg938736#msg938736 date=1416733825' Alıntı:
toprak yapımız gayet güzel taban arazi bi yer.ben 5 senedir 70 cm. ekip suluyorum çok güzel randıman alıyorum iyi sulandığı takdirde 250kg 300kg a kadar çıkan yerler oluyo.ama bu yöntemide damlama sulama yapmayı düşündüğüm için denemek istiyorum.
Bu yil bizim arkadaslarda damlama sulama kullandi. 70cm e ektiler ama gayette randiman aldilar bildigim kadariyla.. İsin icine su girince hersey degisiyo tabi ama ynede karar sizin :) Ben daha once hic duymadim gormedim capraz ekim cerezlikte az denemekte fayda var 10 donumkadar...

Tumosan66 link=topic=79316.msg938742#msg938742 date=1416735486' Alıntı:
Bu yil bizim arkadaslarda damlama sulama kullandi. 70cm e ektiler ama gayette randiman aldilar bildigim kadariyla.. İsin icine su girince hersey degisiyo tabi ama ynede karar sizin :) Ben daha once hic duymadim gormedim capraz ekim cerezlikte az denemekte fayda var 10 donumkadar...

bende öyle düşünüyorum bu yıl 130 dönüm ekcem 20 dönüm kadarı gedikte kalıyo oraya denemeyi düşünüyorum ama sıra aralıkları konusunda karar veremedim 25 çokmu az 30 mu yapsam bilemiyorum.

Tumosan66 link=topic=79316.msg938871#msg938871 date=1416763434' Alıntı:
400 donum yerleri vardi, 97 ton cekirdek sattilar ortalamasi 240 geliyor sanirim. Ama kalite dusuktu cekirdekte teklemesini yanlis yaptilar ..

sıra üzeri kaç santimdi aceba.Birde tıplı pancar ekiminde yaptığımız gibi ekimden önce tabana gübreleme yaptılarmı hiç ?

theifheart link=topic=79316.msg938938#msg938938 date=1416774111' Alıntı:
BIz capraz ekım yapmadk bızım buralardada pek yapan yok sıra arası 70cm tekleme arası ıse 25-30 cm olmak uzere ekım yapıyoruz gayet guzelde verım alıyoruz Aksaray ' da..

bende öyle yapıyorum 69 cm e denk geliyor mibzer ayarından dolayı.sıra üzerinide 30 a ayarlıyorum.

Tumosan66 link=topic=79316.msg938871#msg938871 date=1416763434' Alıntı:
400 donum yerleri vardi, 97 ton cekirdek sattilar ortalamasi 240 geliyor sanirim. Ama kalite dusuktu cekirdekte teklemesini yanlis yaptilar ..

Maşallah abi iyi verim almışlar biz geçen sene yaklaşık 200-250 dönümden 8 ton alabildik ama yüksek kaliteydi :)

sefayuksel link=topic=79316.msg938911#msg938911 date=1416769681' Alıntı:
sıra üzeri kaç santimdi aceba.Birde tıplı pancar ekiminde yaptığımız gibi ekimden önce tabana gübreleme yaptılarmı hiç ?
Yok ekerken havali mibzerle attilar gubreyi.. Sira uzerini tam net bilmiyorum yalan solemis olmayim ama sık biraktiklarini biliyorum..