Türk Silahlı Kuvvetleri ' ne (TSK) hava ve uzay görüntülü istihbarat sistemi sağlayacak 141 milyon dolarlık ihaleyi iki İsrail şirketi kazandı. Terörle mücadelede TSK ' ya istihbarat sağlanmasında büyük fayda getireceği belirtilen sistemin teslimatı 4 sene içinde gerçekleşecek.

İsrailli şirketler, proje için gerekli kati teminat mektubunun hazırlanmasının ardından sözleşmenin önümüzdeki haftalarda yürürlüğe gireceğini bildirdi. Türkiye, insansız casus uçak olarak bilinen Heronları da geçtiğimiz günlerde İsrail ' den teslim almıştı.

İhaleyi kazanan şirketlerden biri olan İsrail ' in en büyük özel savunma firması Elbit Systems projeden 87 milyon dolar, kamuya ait İsrail Havacılık Sanayi (IAI) ise 54 milyon dolar alacak. Projenin muhatabı ise askeri elektronik üreticisi Aselsan olacak. Elbit Genel Müdürü Haim Rousso, ihaleyle ilgili yaptığı açıklamada, dünyanın en modern ve gelişmiş ordularından bir tanesi olarak nitelendirdiği TSK ' nın projelerini tercih etmelerinden gurur duyduğunu kaydetti. Rousso, TSK ' nın alacağı Hava ve Uzay Görüntülü İstihbarat Sistemleri ' nin (IMINT) çok gelişmiş ve kendini kanıtlamış bir sistem olduğunu dile getirerek dünyanın önde gelen hava kuvvetleri tarafından kullanıldığını ve binlerce operasyonda başarısının teyit edildiğini söyledi. IAI Başkanı Nissim Hadas projenin havadan ve uzaydan görüntü sağlanmasında büyük başarı sağladığına dikkat çekti.

Türkiye ' nin terör örgütü PKK ile mücadelede kullanmak amacıyla İsrail ' e sipariş ettiği insansız casus uçakları (Heron) geçtiğimiz günlerde teslim alınmıştı. 10 adet Heron ' un maliyeti yaklaşık 183 milyon dolar. TSK, teslimattan önce de İsrail ' den kiraladığı bu casus uçaklarını kullanıyordu. Uçaklardan birisi temmuz ayında keşif uçuşu sırasında Batman yakınlarında düşmüştü. Casus uçaklar son olarak Aktütün saldırısında istihbarat sorunu yaşanıp yaşanmadığı tartışmasında gündeme gelmişti. Eski Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt, '(PKK kampları) bizim için artık BBG evi gibi.' diyerek Heronların önemini vurgulamıştı.

Heronların en önemli özelliği gökyüzünden yerdeki en ufak, en küçük kımıldamayı bile tespit edebilecek kabiliyette olmaları. Heron, 1000 kilometre menzile, 10 kilometre irtifaya sahip ve yakıt ikmali yapmadan 52 saat süreyle uçabiliyor. Heron ' un elde ettiği görüntüler Batman ' da yer istasyonuna aktarılıyor. Veriler aynı anda Genelkurmay Komuta Kontrol Merkezi ' ne de iletiliyor. 200 milyon dolara mal olan sistem fiberoptik kablolar üzerinden her türlü görüntünün güvenli şekilde aktarılmasını sağlıyor. Bu görüntülerle komutanlar bölgeyi evlerinin içi gibi izliyor. Türkiye ' nin 2005 yılında açtığı insansız hava aracı ihalesini ABD ' nin Predator ' larına karşı İsrail firması IAI ' nin ürettiği Heron kazanmıştı.


(ALINTI)