Cep telefonları siz farkında olmasanız da beyninizi pişiriyor. Peki ne yapmak lazım ?

Cep telefonlarının zararlarıyla ilgili her geçen gün yeni bir iddia ortaya atılıyor. Bilişim uzmanı Sönmez, ' mikrodalga ' etkisiyle cep telefonlarının 20 yılda insan beynini pişirdiğini öne sürdü.

Telekulak Komisyonu’nda yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken Türkiye Bilgisayar Programcıları ve Yazılımcıları Derneği Başkanı Yılmaz Sönmez, milyonlarca insanın kullandığı cep telefonlarıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Sönmez, cep telefonlarının zararlı etkilerinden bahsederken ‘mikrodalga’ örneği verdi. Sönmez “Fırın bir tavuğu elektromanyetik dalga yayarak 3 dakikada pişiriyor. Cep telefonlarının etkisi de aynı. İnsan beyni pişiyor. 3 dakikada değil ama 20 yılda pişiyor” diye konuştu.

JAMMER’A ALTERNATİF

Türk mühendislerin, terörist saldırılara karşı cep telefonlarının sinyallerini kesen ‘jammer’ cihazlarına alternatif oluşturacak sistemler ürettiğini de belirten Sönmez, yeni cihazların radyasyon yaymadığını, radyasyonu emdiklerini kaydetti. Jammer’ların insan sağlığını tehdit ettiğini belirten Sönmez, “Cep telefonları 900 hz’de yayın yapıyor. Jammerların en az 1100 hz yayın yapması lazım ki telefonun sinyalini kesebilsin. Bizim geliştirdiğimiz sistem cep telefonunun sinyalini kesmiyor. Aksine sinyali emip, görüşmenin bizim cihazlarımız üzerinden yapılmasını sağlıyor. Yani ters jammer etkisi yaratıyor” dedi.

Sönmez, şu anda kullanılan jammer sistemlerinin maliyeti 6 bin doları bulurken, tamamen Türk mühendisleri tarafından oluşturulan yazılımın 600 dolar olduğunu belirtti.

YENi SiSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Araçların üzerine, binalara bir nevi alternatif baz istasyonu yerleştirmeyi içeren sistem, dışarıya hiçbir şekilde radyasyon yaymıyor. Cep telefonlarının en yakın baz istasyonunu bulmaya yönelik çalışma mekanizmasına göre hazırlanan sistem, telefondan çıkan sinyali engellemek için radyasyon yaymıyor. Aksine telefonun erişimine kesmeden, sinyali baz istasyonunda değil kendisinde topluyor. Bütün sinyali ters jammer etkisiyle emen sistem, çevreye radyasyon yayılmasını engelliyor
(ALINTI)