Karda kalıplaşan ve damlayan buzdan sarkıtlar ile bu F-4E savaş uçağı Kuzey Kutbu'nda kaza yapmış gibi görünüyor. Ancak, bu jet Güney Kore'nin en büyük Havacılık Test ve Değerlendirme Merkezi'nde 'kar ve dondurucu yağmur' testinden geçiyor.

Güney Kore'nin Seosan şehrinde bulunan 30 milyon Pound değerindeki özel bir klimatik test merkezinde uçaklar ve zırhlı taşıtlar soğuğa dayanıklılık testinden geçiriliyor ve hangi durumlarda ekipmanların çalışmadığı tespit ediliyor ve bu bilgiler göz önüne alınarak daha dayanıklı ürünlerin ortaya konması sağlanıyor.

Klimatik sistemin soğutucusu resimdeki uçağa 12 kilometre yükseklikte uçmanın deneyimini yaşatıyor. Bu özel test merkezini ziyaret edenler 188.000 metre karelik merkezin içerisinde kar ve dondurucu yağmur testlerine şahit oluyorlar. Bu tesis aynı zamanda jetlerin elektro manyetik dalgalara, yıldırıma ve statik elektriğe tabi tutulduğu gürültüsüz, titreşim önleyici, ses emici özelliği bulunan ve sıklıkla akustik testler için kullanılan özel tasarlanmış bir oda sunuyor.

(ALINTI)