Taşınabilir bilgisayar satışları endüstri tarihinde ilk kez masaüstü PC satışlarını geçti. 300 dolar fiyat seviyesinde satılan ‘minik laptop’ sınıfı 2008 yılına damgasını vurdu.

Dizüstü bilgisayar satışlarının Türkiye ' de bu yıl sonunda masaüstünü yakalaması bekleniyor. Ancak Türkiye ' de etkisini yıl sonunda gösteren mini dizüstü bilgisayar satışları toplam taşınabilir bilgisayar pazarını da etkilemeye başladı. Araştırma şirketi IDC ' nin verilerine göre 2007 ' de 430 bin adet satan mini dizüstü bilgisayarlar, bu yıl 3 milyon 600 bin adet satması bekleniyor. 145 milyon adetlik dünya dizüstü bilgisayar pazarı için rakamlar küçük gibi görünse de yaklaşık 9 katlık büyüme dikkat çekici. Mini dizüstüler, iki Tayvanlı Acer ve Asus markalarının öne çıkmasını sağladı. Asus Eee PC ile yakaladığı başarı diğer markaları da etkiledi. Acer, yılın 3. çeyreğinde, 2. çeyreğe göre 3 milyon daha fazla dizüstü bilgisayar sattı. Bu 3 milyonun çoğunu, şirketin Aspire One mini dizüstüleri oluşturuyor.

DİZÜSTÜNDEN AVUÇ İÇİNE
Acer bu şekilde, en çok bilgisayar satan şirketler sıralamasında 3. sıraya çıktı. Listenin 1. ve 2. sırasında HP ile Dell, 4 ve 5. sıralarında da Lenovo ile Toshiba bulunuyor. Asus henüz yeni başladığı dizüstü tarafında Eee Book ürünüyle dikkat çekiyor. Dizüstü bilgisayarı küçültüp hafifleten Net- Book ' lar SIM kartıyla internet taşınınca ilgi artıyor. İnternet bağlantısı, yazı yazma, fotoğraf, video ve müzik uygulamalarıyla ilgiliyseniz mini dizüstüler işinizi rahatlıkla görüyor. Linux işletim sistemi ve yeni işlemcisi ile performans gerektirmeyen uygulamalar kullananlar için bu tür internet bilgisayarları tam ihtiyaca göre tasarlanıyor.

İnternet paketli dizüstü satışta
Yurtdışında cep telefonu operatörleri dizüstü bilgisayarlarla birlikte internet paketlerini kontrat imzalayan müşterilerine sunuyor. Şimdi benzer uygulamayı başlatan Turkcell, yurtdışında sık görülen bir uygulamayı Türkiye ' ye getirerek, aylık mobil internet planlı mini dizüstü satma işine giriyor. Turkcell ve Acer ' ın ortak düzenlediği kampanya dahilinde, operatörün aylık mobil internet paketlerinden birine abone olanlar Acer Aspire One ve TurkcellConnect USB modemi 399 dolara satın alabilecek. Kampanyaya, Turkcell İletişim Merkezleri ' nin yanı sıra Metro, Real, Electroworld, Mediamarkt, Darty ve Bimeks mağazaları katılıyor. Bağlantı paketi seçenekleri ise 18 ay boyunca 1 GB kotalı (ayda 49 YTL) ve 12 ay boyunca ayda 3 GB kotalı (ayda 74 YTL) şeklinde. Şimdilik sadece EDGE ' den yararlanılabilen kampanyadan alınan cihazlarla, altyapı işleri bittiği zaman 3N yani mobil hızlı internet bağlantısı da kullanılabilecek.

(ALINTI)