Gül'e yeni konferans sistemi

Erdoğan tarafından kullanılan tele-presence konferans sistemi, Abdullah Gül içinde kullanılacak.

Bir yıldır Başbakan Erdoğan tarafından kullanılan ve “gerçeğe çok yakın” iletişim sağlayan tele-konferans sistemi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için de kurulacak. Cisco tarafından geliştirilen “tele-presence” sistemi, dev plazma oval ekran sayesinde iletişim kurulan kişiyle “aynı masada bulunma” hissi veriyor.

Tele-varlık

Yeni sistemin Çankaya Köşk’ünde devreye girmesiyle Cumhurbaşkanı Gülü, dünya liderleri ile aynı ortamdaymış gibi görüşebilecek. Cisco Şirketi’nin sayılı ülkede devreye soktuğu sistem henüz ABD ve Batılı ülkelerin büyük bölümünde bulunmuyor. “Yüz yüze iletişim“ duygusu veren sistemi şu anda, Mısır, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri ve Azerbaycan’da kullanılıyor.

Cisco yetkilileri, sistemi Türkçe’ye “tele varlık” olarak çevirdi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne sistem hakkında bilgi verildi, Cumhurbaşkanlığı sistemi kullanılabilir buldu. Köşk yetkilileri, sistemi beğendikleri, her türlü yurt içi ve dışı temasta kullanabileceklerini söyledi.

Dolmabahçe’de var

Çankaya Köşkü’nün “yeşil ışık” yaktığı sistem, geçen yıl Başbakan Erdoğan’a tanıtılmıştı. Erdoğan’ın projeyi beğenmesi üzerine sistem Cisco tarafından hediye edilmiş ve biri Başbakanlık binasına, diğeri de Dolmabahçe Sarayı’ndaki Başbakanlık ofisine olmak üzere iki ayrı yere kurulmuştu. Bu sayede Erdoğan İstanbul’da olmasa bile kurmayları, bürokratları ve bakanları ile aynı ortamdaymış gibi toplantılar yapabiliyor.

Eğitim ve Sağlıkta

Cisco’nun sistemi kısa süre sonra sağlık ve eğitim gibi alanlarda kullanılacak. Kayseri’de pilot olarak başlayan uygulamayla, hastalar doktor yanlarında olmasa da tedavi edilebilecek. Hastanın yanında yer alan uzman bir hemşire, hastanın uzaktaki doktor tarafından muayene edilmesine yardımcı olacak. Eğitimde de öğretmen bulunmayan yerlerdeki öğrencileri bu şekilde eğitim alabilecek.

(ALINTI)