Independent gazetesinin 80 uzmanla yaptığı anket, küresel iklim değişikliği konusunda endişeleri daha da arttırdı...

İngiliz “The Independent” gazetesinin uluslararası iklim uzmanlarıyla yaptığı bir anket, karbondioksit salınımının azaltılmasına yönelik kesintilerin, başarılı olmadığını gösterdi. Uzmanlar, iklim değişikliğinin sonuçlarıyla mücadele etmek için “B Planı”nın gerekli olduğuna işaret ediyor.

Uzmanların yüzde 54’ü, karbondioksit salınımının azaltılmasına yönelik kesintilerin başarısız olduğu Görüşünde. Uzmanlar, İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı salınımının etkisini tersine çevirmek için acil bir B planının gerekli olduğunu savunuyor.FARKLI PLANLAR VAR

Güneş ışığını yansıtması için Sülfat partiküllerinin havaya bırakılmasını öngören bir sistem, bu sayede havanın soğuması, dolayısıyla da küresel ısınmanın azaltılması öngörülüyor.

Okyanuslar üzerinde alçak bulutların yaratılmasıyla güneş ışığının daha çok yansıtılması, Dünya ile güneş arasına devasa bir ayna ya da bir dizi küçük aynanın yerleştirilmesi de ortaya atılan fikirlerden diğerleri.

Uzmanlar, denizlere büyük tüpler yerleştirmeyi de öneriyor, böylece karbondioksit düzeyi yüksek olan yüzey sularının derin sularla karıştırılması sağlanabilecek.

Ortaya atılan B Planlarının çok maliyetli olmasının yanında, canlı yaşamı konusunda bir çok olumsuz sonucu da beraberinde getireceğini düşünenler bulunuyor.

(ALINTI)