Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, kuraklık nedeniyle, Türkiye ' nin tarımsal hammadde üretiminde, önceki yıl 5 milyar, geçen yıl 5 milyar dolarlık olmak üzere, 10 milyar dolarlık kayıp olduğunu söyledi.

Türkiye ' de tarımsal eğitimin başlamasının 163. yılı nedeniyle Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ' nde düzenlenen toplantıda Mirmahmutoğulları, sektörün 70 milyon insanı beslediğine dikkat çekti.

Üretim ve ihracattaki artışa karşın, son dönemlerde ithalatta da artış olduğunu, bunun son iki yılda yaşanan kuraklıktan kaynaklandığını anlatan Müsteşar Mirmahmutoğulları, ayrıca özellikle tekstildeki kapasitenin değerlendirilmesi amacıyla da pamuk ithal edildiğini belirtti.

Türkiye ' nin Japonya ' dan sonra dünyanın en pahalı şekerini ürettiğini ifade eden Mirmahmutoğulları, 'Dünyanın en pahalı şekerini üretiyorsanız, bu kadar kapasiteye ne gerek var. Ancak ihracat yapacaksanız gerek var' diye konuştu.

Türkiye ' de tarıma verilen doğrudan destek yanında DSİ ' nin yaptığı sulama yatırımları ve ithalatta gümrük duvarları yüksek tutularak da dolaylı destek verildiğini ve bunun tutarının 18,2 milyar TL olarak hesaplandığını anlatan Mirmahmutoğulları, bunun da GSMH ' ın yüzde 2,8 ' ine geldiğine işaret etti.