Türkiye, tarım ürünlerinde kendi kendine yeten dünyanın 7 ülkeden biri iken; son yıllarda uygulanan tarım politikaları nedeniyle tarım ürünlerinde dışa bağımlı ve ithalatçısı konumuna gelmesi TBMM gündemine geldi.

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ' in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Türkiye, tarım ürünlerinde kendi kendine yeten dünyanın 7 ülkeden biri iken; bugün tarım ürünlerinde dışa bağımlı ve ithalatçısı konumuna gelmiştir. AKP ' nin iktidarı ile peş peşe çıkartılan yasalar ile Türk tarımı ve Türk çiftçisi büyük zarar görmüştür” dedi.

5177 sayılı Maden Yasası sonucu tarım ve mera alanları, su havzaları ve su kaynaklarının her türlü madencilik faaliyetlerine açılmasıyla tarımın önemli darbe yediğini ifade eden Köktürk, 4342 Sayılı Mera Yasası ' nda peş peşe yapılan düzenlemelerle belediye ve mücavir alan sınırları içerisindeki meralarda yaşanan “işgal ve kaçak yapılaşmalara” af sağlandığını anımsattı. 5685 sayılı yasa ile meraların yanı sıra ‘yayla ' gibi orta malı kamu malları üzerinde yapılmış olan kaçak ve işgallere de af getirildiğinin altını çizen Köktürk, “5488 sayılı Tarım Kanununda Türk köylüsüne dair bir tanımlama ve düzenlemeye dahi yer verilmemiştir. 23 Kasım 2006 tarihli, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Yasası ise; birinci sınıf tarım arazisi üzerinde sanayi tesisi kurmakta ısrar eden, Danıştay ve Bursa İdare Mahkemeleri tarafından defalarca izinleri iptal edilen Amerikan şirketi Cargill ' i kurtarma yasasına dönüşmüştür” dedi.

-“TARIM ÇÖKERTİLDİ, AĞILLAR BOŞALDI”-

Türkiye ' de, TİGEM ' lerin özelleştirmeler ile amaç dışı kullanımlara açıldığını savunan Köktürk, “Ulu önder Atatürk ' ün milletin efendisi olarak ilan ettiği çiftçilerimiz, özellikle son yıllarda yüzde 100 artan mazot ve gübre fiyatları nedeniyle zarar etmiş yada toprağını ekmeyerek tarımdan çekilmişlerdir. Tarlaları terk edilmiş, ağılları boşalmış diğer bir deyimle tarımı çökertilmiş ülkemizde; 11-17 Ocak 2008 günlerinde Tarım Haftasının 163 ' üncüsü nasıl kutlanacaktır” dedi.

-“AKP, TARIM ARAZİLERİNİ RANT BEKLENTİSİ İLE YAPILAŞMAYA AÇTI”-

Köktürk, Bakan Eker ' e, ithal edilen tarım ürünlerini sorarken, banka kredilerini ödeyemediği için toprağını kaybeden çitçilerin açıklanmasını da istedi. Tarım sektöründe son 5 yıldaki azalışın kamuoyuna açıklanmasını isteyen Köktürk, “Türkiye ' de 1. sınıf tarım toprakları ülke yüzölçümünün sadece yüzde 6,4 ' ünü, 2. sınıf tarım toprakları ise yüzde 8,7 ' sini oluştururken, AKP hükümetinin bu uygulamaları ile her yıl çoğunluğu 1. ve 2. sınıf tarım toprağı olan binlerce dekar arazi rant beklentisi ile konut, turizm ve sanayi yerleşimine açıldığı ifade edilmektedir” dedi. Köktürk, 2002 ile 2009 yıllarındaki 1. sınıf ve 2. sınıf tarım topraklarının ülke yüzölçümüne oranlarının açıklanmasını istedi.