Biyodizelde 47 firma pes etti

Dizel yakıta göre küresel iklim değişikliğine yol açan sera etkisini yüzde 41 azaltan ve tarımda yeni fırsatlar sunması nedeniyle dünyada hızla yayılan biyodizel üretimi, Türkiye ' de ÖTV yükü ve bir türlü verilmeyen satış lisansları nedeniyle durma noktasına geldi. Geçen yıl Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ' ndan (EPDK) biyodizel üretimi için lisans alan 54 firmanın 47 ' si faaliyetlerini durdurdu. Prof. Dr. Ekrem Pakdemirli 14 milyon dolarlık yatırımla kurduğu ve Türkiye ' nin örnek gösterilen biyodizel üretim tesisi Çevresel Kimya AŞ ' yi kapatırken, 4 milyon dolarlık yatırımla fabrika kuran Biyoner ' in sahibi Nejat Karaağaçlı da, üretimi sonlandırdığını açıkladı. Kalan 7 firmanın da her an kapanacak hale geldiği ifade ediliyor.
Sağladığı avantajlar nedeniyle birçok ülkede yasal olarak vergiden muaf tutulan biyodizelde, Türk üreticiyi önce ÖTV artışları daha sonra da satış lisanslarının bir türlü çıkmaması zora soktu. Üreticiler, sadece dağıtım firmalarına satış yapabilir hale gelirken, dağıtım şirketlerinin herhangi bir alım zorunluluğunun bulunmaması ürünün cazibesini ortadan kaldırdı.