Türkiyede Tohum ve tohumculuk konusundaki görüşleriniz

Arkadaşlar, bu forumda ülkemizde tohum ve tohumculukla ilgili sıkıntılar, şikayetler, öneriler ve memnuniyetleri tartışalım. Sözleşmeli tohum üreten çiftçi kardeşlerimiz ya da sertifikalı tohum üreten firmalarımızın her türlü görüşünü merak ediyorum. Sertifikalı tohum kullanırken ya da sözleşmeli tohum ekerken karşılaştığınız bütün problemleri öğrenmek istiyorum. Bunları gerekli merciilere de iletebiliriz. Lütfen fikirlerinizi, eleştirilerinizi, önerilerinizi ve hoşunuza giden uygulamaları paylaşalım.

Ynt: Türkiyede Tohum ve tohumculuk konusundaki görüşleriniz

neden olmasınkı sozleşmelı bugday ektık tkk kayla ıyıydı fıyat farkı vardı sozlesmelı aycıcegı ekılıyor bırkac sefer bende denedım herşeyını karsılıyorlar genelde yabancı menselı sırketler ektırıyor ama adamına gore muamele yaptırıyorlar yanı ıstetıklerı para kazanır ıstedıklerı zarar eder bızler genelde memnun olmayan gurupda kaldık artık koye bıle sokmuyoruz ama komsu koyler hala ekıyor

ya köylü kardeş gene önemli bir konuya değinmişşsin daha önce buna benzer bir konuda şikayetimi dile getirmiştim (onu buraya kopyaladım).....--------------------------------------------------------------------------------

uyy-*s yukarda (köylü) arkadaşımızın dediği doğru BUKE tohumculuk diye firma var geçen sene pehlivan tohumu aldım merak ettim torbaların birini açtım içinde baya arpa var telaşlandım diğer çuvallardan bi kaç açtım bazılarında daha fazla eksem arpayla karışık çıkacak hem buğday ucuz satılacak hem seneye tekrar yeni tohum almak gerekeçek ..aldığım bayiye durumu bildirdim onlarda buke tohumculuğu aramışlar yüzde iki yaban cı madde hakları varmış normalmiş diye savunmuşlar ama aldıkları para 1. dereceden sertifikalı tohum parası idi ekmeden önce çuvalları tek tek döküp piriç ten taş seçer gibi arpa seçtik zavallı yaşlı annem ilaçlardan az kalsın zehirlenecekti oyle seçtiğim halde hasattan önce gezdim baya arpa vardı birde onları dolaştık sıcağın annın da ama haklarını yememek lazım buğdaydaki hastalığı kapatmak için baya bi ilaç atmışlar .durun daha bitmedi aynı firmadan 500 kio aydan almıştım on dada çavdar ve yaban cı ot tohumu vardı . tigem den alınan arpa ve buğdayda bırak yabancı daneyi 1 tek cavdar dahi yoktu tarlada.sonuçta köyde çok tohum isteyen vardı için deki arpadan dolayı kimse almadı ofise 500 e yemlik olarak sattım pehlivanı köydekiler 650 den peşin alacaklardı 14ton buğdaydaki zararı siz hesap edin normal köylüden almadım sertifikalı olsun diye. sitesine girseniz öyle güzel tanıtım yazıları varki son sistem mak. elenmekte vb.. (allahtan 1100 kg aldım 50kiloluk çuvallarda 3 ve 4 ton olsaydı hapı yutmuştum..) sop-*-sa sop-*-sa

duva*-*0 duva*-*0 TECRÜBE HAYATTA YENEN KAZIKLRIN TOPLAMIYMIŞ buda bana tecrübe oldu tigem den başka firmadan tohum almıyorum artık....
bim-*s bim-*s

arkadaşlar son zamanlarda ünlü bir firma.adamlar sertifikalı 6 köşe şu fransız arpasından tohum gönderiyorlar.cumartesi benden yardım istediler aracı firma.inanın gülermisin ağlarmısın olayı.a
ama büyük harfla yazıyorum BİZİM ÇİFTÇİ MİDEYİM KÖYLÜ DEYİM HAK EDİYOR BU OLAYI.KANMAYI KANDIRILMAYI.ELİMDE AYDAN HANIM ARPA VAR ANAÇ.OKADAR KALİTELİ Kİ AMA ADAMLAR TORBANIN ÜZÜRİNDEKİ YAZIYA KANIYORLAR.BEN BİR ÇOK YERE DAGITTIM.ALNA BİRDAHA İSYTİYOR.ELİMDE ÇAVDARLI KARIŞIK 300 KĞ VAR KÜTAHYADAN ALMAYA GELİYOR BİR DOSTUM.ANLAYAN ANLIYOR.
ben hiç bir ÖZEL firmaya güvenmiyorum tekliflerine de sıcak bakmıyorum.kanmak kandırlımak kandırmak istemiyorum kimseyi.ben çok derinleri biliyorum.ama ne desem boş.
yarın aydan hanımın yanına gidiyorum. yeni tescil bir buğday almaya.
ve ŞU BENİM MEŞHUR NOHUDU TOHUM BANKASINDA ARAŞTIRMAYA GÖTÜRÜYORUM.BAKALIM NE ÇIKACAK.
DEVLET KURULUŞLARINDAN ŞAŞMAYIN.