Çiftçinin umudu Saanen keçisi

Balıkesirin Burhaniye ilçesinde, yetkililerin keçi ırklarını ıslah çalışmaları devam ederken, Dutluca köyünde Hüseyin Yılmaz adlı çiftçi başarılı besici oldu.

--------------------------------------------------------------------------------
Yılmaz, 11 yıl önce Balıkesir İl Tarım Müdürlüğü ' nden satın aldığı 2 safkan Saanen teke ile başladığı melezleme çalışmalarında büyük başarı sağlarken, Türkiye ' nin değişik illerine damızlık göndermeye başladı.

95 baş saf Saanen keçi sahibi olan Yılmaz, saanenlerin yerlilere göre 3-4 misli daha fazla süt verdiğini söyledi. 44 yaşındaki Hüseyin Yılmaz, Saanen keçilerini herkese tavsiye ettiğini bildirdi.

Keçilerin yeni doğuma başladıklarını belirten Yılmaz, 'Bu keçiler ikiz, üçüz ve hatta dördüz doğum yapıyorlar. Doğum yapan 30 keçiden 75 oğlak elde ettim. Doğumlar da devam ediyor. Bu güne kadar çevre köylerin yanı sıra Muğla, Antalya, Çanakkale ve Tokat illerine damızlık gönderdim. Geçtiğimiz yıl sağdığım 60 baş keçiden 47 ton süt elde ettim. Bu keçileri herkese tavsiye ederim. Bu hayvanlar ormana da zarar vermiyor' dedi.