Nevşehir ve Niğde'de yaklaşık 2 milyon ton patates depolarda çürümeye başladı..

Türkiye ' nin en önemli patates üretim merkezlerinden Nevşehir ve Niğde ' de yaklaşık 2 milyon ton ürün depolarda çürümeye başladı. Eğer mart ayına kadar satılamazsa ürünlerin tümü ya çöpe atılacak ya da hayvan yemi olacak.

Nevşehirli patates üreticisi İlhan Özkan, '30 kuruşa mâl ettiğimiz patatesi 20 kuruşa dahi satamıyoruz.' dedi. Özkan, bu kadar ürünün ancak ihracatla eritilebileceğini belirterek, devletin bu konuda kendilerine destek vermesini istedi. İsmail Müezzinoğlu adlı üretici ise mahsulünün tamamını depoda bekletmek zorunda kaldığını ifade ederken, 'Geçtiğimiz yıllarda ürünün en az yarısını bu aya kadar satmış olurduk. Ancak bu yıl alıcı yok.' diye konuştu. Sorunun temelinde ihracatın azalması yatıyor. Önceki yıllarda Nevşehir ve Niğde ' de yetiştirilen patatesin önemli bölümü Gürcistan, Irak ve Azerbaycan ' a satılıyordu. Ancak İran, şimdilerde bu ülkelerde Türkiye ' ye göre daha ucuz fiyattan patates vermeye başladı. Bu sebeple ürün çiftçinin elinde kaldı. Bölgedeki üreticiler, İran ile rekabet edebilmek ve maliyetlerini indirebilmek için gübre, mazot ve elektrik desteği verilmesini istiyor.

Ynt: Nevşehir ve Niğde'de yaklaşık 2 milyon ton patates depolarda çürümeye başladı..

ben de 50 dekar ektim ama beyşehirdeki fabrikaya dekardan normalde 4-8 arası olurdu 1.5 ton oldu hastalıklı tohumu bancar dairesi bize verdi ondan oldu çok büyük zarar ettik