Adobe Flash, TV'ye çıkıyor!Adobe'nin çabaları dev üreticileri ikna etmeye yetti: Artık TV'ler de Flash desteği ile gelecek.

Adobe'nin internet üzeride yaygın olarak kullanılan Flash teknolojisini evlerimize sokmak için gösterdiği büyük çabalar üreticilerden yanıt buldu. İnternet üzerinde zengin görsel içerikler sunmak için kullanılan Flash artık ev elektroniği cihazlarında da yaygınlaşacak. İlk adım televizyonlar.

Adobe'ye ilk desteği veren Intel, yıl ortasında Adobe Flash Lite desteği veren işlemcilerini piyasaya süreceğini açıkladı. Bu sayede Intel işlemcili yeni ev cihazları Flash'ın evimize ve özellikle de HDTV LCD'lere dahil olmasını sağlamış olacak. Intel'in bu konuyla ilgili son çalışmalarının yarın Las Vegas'ta başlayacak olan CES 2009'da tanıtması bekleniyor.

Internet üzerindeki içeriği oturma odalarımıza sokma çabaları anlamında bu ilk gelişme değil. Sizlere daha önce LG'nin yeni Blu-Ray oynatıcısının YouTube desteği ile birlikte geleceğini duyurmuştuk . Intel işte bu tip ev elektroniği cihazları için ürettiği işlemcilerindeki Flash desteği ile, diğer üreticilerin işlerini büyük oranda kolaylaştıracak.

Bu esnada Intel, Adobe ile yazılımcıların zengin internet içeriği geliştirmesine olanak sağlayacak Adobe AIR projesinde de birlikte çalışıyor. Intel'in Yahoo ile ortaklaşa sürdürdüğü diğer bir çalışma da internet ve televizyonları hedefleyen Widget Channel adını taşıyor.