Çin ve Rusya ' nın ilk ortak Mars uzay aracı Ekimde uzaya gönderilecek. Uzay aracının 2010 Ağustosunda Kızıl Gezegen ' e ulaşması öngörülüyor.

Ortak projenin baş tasarımcısı Chen Changya, Hong Kong ' ta yayımlanan Wen Wei Po gazetesine yaptığı açıklamada, Çin ' in Yinghuo-1 uydusu ve Rusya ' nın Phobos-Grunt insansız aracını taşıyan Rus Zenit roketinin Ekimde fırlatılacağını belirterek, Phobos-Grunt ' ın, Mars ' ın iki küçük uydusundan Phobos ' a inmeden önce yörüngesinden, Kızıl Gezegen ' in atmosferini, kum fırtınalarını, plazma ve radyasyonunu inceleyeceğini kaydetti.

Ateşkuşu-1 anlamına gelen Yinghuo-1 de Mars ' ın çevre koşullarını ve yüzeyindeki suyun nasıl kaybolduğunu araştıracak.

Yinghuo-1, bir yıllık görev süresi boyunca, Kızıl Gezegen Güneş ' i perdelediğinde her biri 8,8 saat sürecek 7 kez karanlıkta kalacak ve Güneş enerjisi alamayacak. Bu süre zarfında Yinghuo-1 'uyku' durumuna geçecek ve karanlığın sona ermesinin ardından kendisini yeniden çalıştıracak.

Baş tasarımcı Chen, Yenghuo-1 uydusunun sıfırın altında 200 derecedeki aşırı düşük sıcaklıkta sorunsuz çalışabilmesinin yollarını araştırdıklarını belirtti.

Hong Kong gazetesi bu arada, Çin ' in ikinci insansız uzay aracı Chang ' e-2 ' yi öngörülenden bir yıl önce bu yıl içinde fırlatmayı planladığını yazdı.

Chang ' e-2, Ay yüzeyinden ayrıntılı görüntü ve istatistik toplayacak.

(Alıntı)